Як пофарбувати вікна: вибір фарби та технологія фарбування

Косметичне оновлення дерев'яних рам або фарбування встановлених ПВХ вікон — процес нескладний. А ось повна реставрація дерев'яних вікон — завдання із зірочкою. Але і тут немає нічого неможливого. Важливо уважно вивчити нюанси, запастися терпінням, і у вас все вийде.

Як пофарбувати вікна своїми руками — розповідаємо в нашій статті.

Чим пофарбувати вікна: властивості та види фарб для віконних рам

Найпростіше визначитися з вибором, якщо ви покриваєте дерев'яну поверхню і хочете показати гарний малюнок деревини. У цьому разі вам знадобиться прозора фарба або лак.

Але якщо ви хочете перекрити старе покриття і замаскувати недоліки деревини, потрібно не просто підібрати колір, а й звернути увагу на покриваність фарби.

Довідка! Покриваність фарби — це її здатність перекрити початковий колір, наприклад, якщо ви хочете перефарбувати рами з чорного в білий. Що вища покриваність, то менше шарів фарби вам для цього знадобиться.

Якщо ви фарбуєте пластикові рами, зверніть особливу увагу на адгезивність — здатність прилипати до поверхні. Ця якість вкрай важлива при фарбуванні пластику: фарби з поганою адгезивністю будуть з нього просто «скочуватися».

Також зверніть увагу для яких робіт призначена фарба — для зовнішніх або внутрішніх. Для зовнішнього фарбування велике значення має водонепроникність, стійкість до морозу і спеки, ультрафіолету. Для внутрішнього — безпека для організму, відсутність різкого запаху, швидке висихання. Також випускають універсальні фарби, придатні як для внутрішнього, так і для зовнішнього використання.

Іноді фарби «апгрейдять» додатковими компонентами й в результаті отримують вогневитривалі, стійкі до плісняви та жучків, фарби, що швидко висихають тощо.

Правила вибору фарби

  • Не орієнтуйтеся насамперед на колір — потрібного відтінку завжди можна домогтися за допомогою колорувальної добавки. Насамперед — якість.
  • Уважно вивчіть склад фарби, дізнайтеся, чи підходить вона у вашому випадку. Не соромтеся ставити запитання консультанту.
  • Не беріть занадто дешеву фарбу. Віддавайте перевагу перевіреним виробникам.
  • Ґрунтовка, розчинник, лак в ідеалі мають бути тієї ж марки, що і фарба.

Фарба для дерев'яних вікон

Задача фарби для дерев'яної поверхні — не тільки прикрасити вікно та освіжити дизайн, а також захистити деревину і продовжити термін її служби.

Фарба для дерева має бути досить еластичною, щоб розширюватися і звужуватися разом з рамою під дією вологи або спеки. Також необхідна паропроникність — здатність фарби пропускати повітря в обох напрямках.

Важливо! Не плутати паропроникність з водонепроникністю.

Добре, якщо фарба для дерева має біозахист: захищає від грибка і шкідників.

Розглянемо найбільш популярні види фарб, які можуть застосовуватися при фарбуванні дерев'яних поверхонь.

Олійні фарби

У більшості випадків, основа олійної фарби — це оліфи, розтерті з фарбувальним пігментом і наповнювачем. Натуральна оліфа складається з рослинних олій і коштує вона відносно дорого. Також олійні фарби випускають на основі напівсинтетичних і синтетичних оліф, до складу яких входять нафтопродукти. Це найбільш поширений і доступний за ціною вид олійних фарб.

Плюси. Олійна фарба просочує дерево, забезпечуючи йому хороший захист як від вологи, так і від розсихання. Покриття рівне, еластичне, маслянисте, вологовідштовхувальне. Фарби на основі натуральної оліфи можуть бути напівпрозорими, і проявляють текстуру дерева. Непрозорі олійні фарби навпаки — лягають щільно і маскують дефекти деревини.

Мінуси. Довго сохне, має різкий запах, деякі розчинники в олійній фарбі досить токсичні. Має низьку паропроникність — «погано дихає». Витрата при нанесенні досить велика, а довговічність відносно невисока. Може утворювати патьоки, тому вимагає при нанесенні певних навичок і акуратності.

Олійні фарби, залежно від виду, можуть призначатися як для внутрішніх, так і для зовнішніх робіт. Перед покупкою уважно вивчіть інструкцію!

Поліуретанові фарби

Основа цих барвників — поліол. Цей матеріал прекрасно полімеризується, створюючи міцну еластичну плівку. Поліуретанова фарба випускається в однокомпонентному і двокомпонентному варіантах. Однокомпонентний склад повністю готовий до роботи, а двокомпонентний поставляється у двох ємностях і вимагає змішування компонентів перед застосуванням.

Плюси. Відмінно захищає деревину від зовнішніх агресивних впливів, не вицвітає, швидко сохне, має високу зносостійкість, малотоксична, а після висихання екологічно безпечна. Покриття не потребує частого оновлення і нормально служить до 7 років.

Мінуси. Висока вартість порівняно з багатьма лакофарбовими матеріалами.

Завдяки стійкості до зовнішніх впливів добре підійде для зовнішніх робіт. А завдяки низькій токсичності для внутрішніх.

Алкідні фарби

В основі фарби — алкідний лак, гліцерин, каніфоль і рослинні олії. Як розчинник застосовують уайт-спірит.

Плюси. Недорога, проста в застосуванні, швидковисихаюча, стійка до вологи та хімічних речовин — пофарбовану поверхню можна мити будь-якими неабразивними мийними засобами.

Мінуси. У період висихання виділяє токсичні речовини. Недовговічна, нестійка до дії ультрафіолету. Може швидко втратити первісний колір, потьмяніти й почати розтріскуватися. Поверхні пофарбовані алкідною фарбою рекомендується оновлювати щорічно.

Важливо! Алкідними складами не рекомендується фарбувати поверхні, які потрапляють під прямі сонячні промені.

Акрилові фарби

Основа — поліакрилові полімери, які розчиняються у воді або органічних речовинах. Після висихання вода випаровується, утворюючи щільну плівку, яка надійно захищає дерево. Фарба досить екологічна. Полімерні компоненти не піддаються окисленню, стійкі до УФ-променів і високих температур.

Плюси. Не має вираженого запаху, нетоксична, швидко сохне. Зносостійка, еластична, довго не втрачає свого кольору, не тьмяніє, не тріскається, дозволяє дерев'яній поверхні «дихати». Акрилова фарба, нанесена на дерево, може служити до 8 років. Фарба універсальна, і підходить як для зовнішніх, так і для внутрішніх робіт.

Мінуси. Відносно висока вартість. Довгий період остаточного затвердіння (до 30 днів).

Фарби для вікон ПВХ: особливості застосування

Основні вимоги до фарби для пластикових вікон — висока адгезивність, покриваність, зносостійкість, нетоксичність. А ще важлива багата колірна палітра, оскільки причин перефарбовувати пластикові вікна, крім естетичних, — немає.

Для фарбування пластикових вікон не можна використовувати матеріали з агресивними розчинниками в складі. Вони можуть пошкодити як сам пластик, так і гумові ущільнювачі склопакета.

Щоб пофарбувати металопластикові вікна в домашніх умовах підходять поліуретанові, акрилові та акрил-поліуретанові фарби.

Найбільш широко для віконного пластику використовується акрил. Він відмінно лягає на поверхню ПВХ, стійкий до атмосферних опадів, перепадів температур, швидко сохне, не має різкого запаху, довго зберігає первісний вигляд і не агресивний щодо пластику.

Крім того, акрилові фарби представлені широким вибором кольорів і відтінків, дозволяючи створювати цікаві дизайнерські рішення.

Для пластику підходить акрилова фарба з маркуванням АК (на основі поліакрилатів і акрилових смол). Для внутрішніх робіт краще використовувати фарбу на водній основі. Цей матеріал не виділяє токсинів і не має неприємного запаху. Така фарба маркується як ВД-АК (акрилова водно-дисперсійна)

Водно-дисперсійні фарби універсальні, та підійдуть, щоб пофарбувати вікна як зовні, так з зсередини.

Фарбу по ПВХ потрібно наносити тонким шаром, тому пензлик категорично не рекомендується. Можна використовувати валик, але це буде фарбування «на трієчку». Оптимальний варіант — нанесення фарби з балончика аерозольним розпиленням. Зазвичай цього достатньо, але в разі масштабніших робіт вам може знадобитися фарбопульт або спеціальний пістолет.

Аерозольні фарби

Фарби в балончику є сумішшю самої фарби та скрапленого газу (пропелента), які закачують у балон під тиском. Під час розпилення утворюється аерозоль — «туман» з мікроскопічних крапель фарби. Це дає змогу наносити її тонким рівномірним шаром, чого неможливо домогтися за допомогою валика, не кажучи про пензлик.

У вигляді аерозолів можуть бути представлені різні види фарб — алкідні, поліуретанові, акрилові.

Хороший вибір для фарбування вікон — аерозольні акрилові фарби. Цей матеріал підходить як для дерев'яних вікон, так і для ПВХ. Вони мають усі позитивні якості акрилу — нетоксичність, відсутність неприємного запаху, зносостійкість. Особливо екологічні аерозольні акрилові фарби на водній основі.

Плюси аерозольних водних акрилових фарб:

  • мають високий ступінь адгезії;
  • швидко сохнуть — новий шар можна наносити вже через 1 годину;
  • дають ідеально рівне і гладке покриття;
  • не жовтіють і не вицвітають з часом;
  • підходять як для внутрішніх, так і для зовнішніх робіт;
  • дають можливість якісно фарбувати дрібні деталі та важкодоступні місця;
  • невелика витрата матеріалу.

Мінусів у цієї фарби, мабуть, немає. Хіба що вища ціна, але вона компенсується економічною витратою.

Аерозольні фарби дають змогу створювати цікаві ефекти й текстури — матову, дзеркальну, перламутрову, металік, золото та інші.

Фарбування дерев'яних вікон

Якщо у вас старе дерев'яне вікно, перед фарбуванням, краще повністю видалити стару фарбу. Наносити новий шар поверх старого не рекомендується.

Однак, якщо ви хочете оновити фарбу, яка за кілька років пожовкла або вицвіла, а вона міцно тримається на поверхні та не має ознак відшаровування, — можна спробувати нанести новий шар поверх старого.

У будь-якому разі дерев'яна рама потребує спеціальної підготовки перед фарбуванням. Просто обсяг робіт і необхідні матеріали відрізнятимуться.

Як підготувати вікна до фарбування зі зняттям старого покриття

  1. Рекомендується розібрати вікно, зняти фурнітуру. Старі штапики потрібно викинути, поставити нові й потім окремо їх пофарбувати. Металеву фурнітуру, до якої торкнулася іржа, замінити або почистити, й просочити антикорозійним складом.
  2. Потрібно захистити скло від ґрунтовки та фарби. Для цієї мети найкраще підійде малярський скотч. Також за допомогою води можна приклеїти до скла білий папір (але не стрічки з журналів і газети, тому що їхня фарба відбивається на склі).
  3. Стару фарбу розм'якшують гарячим повітрям за допомогою будівельного фена і зішкрябують шпателем. Як варіант — можна використовувати спеціальну змивку для фарби, під дією якої старе покриття починає відшаровуватися.
  4. Дерево шліфують шліфувальним верстатом і зачищають дрібнозернистим наждаком.
  5. Ретельно шпаклюють усі нерівності та відколи до отримання ідеально гладкої поверхні. Шпаклівку потрібно наносити в кілька шарів, кожен з яких шліфують після повного висихання.
  6. Раму і дерев'яне підвіконня ґрунтують і просочують антисептиком.

Увага! Підготовлене таким чином дерево годиться тільки під щільне фарбування. Напівпрозорі фарби та лаки підходять тільки для деревини в ідеальному стані.

Якщо ви не знімаєте старий шар фарби, а фарбуєте поверх нього, потрібно ретельно вимити рами й дерев'яне підвіконня, зачистити поверхню дрібною наждачкою. Якщо фарба десь здулася або відкололася, потрібно її зчистити шпателем, а цю ділянку зашпаклювати й зашліфувати. Потім поверхню покривають ґрунтовкою. Перед нанесенням нової фарби рекомендується пригадати назву або склад старої, і придбати таку саму. Так ви забезпечите повну їхню сумісність, і нове покриття прослужить довше.

Фарбувати можна тільки після завершення підготовчих робіт і повного висихання ґрунтовки.

Як пофарбувати віконну раму з дерева

Для фарбування потрібно вибрати сухий, не надто спекотний і не надто похмурий день — раптовий дощик зведе нанівець усі ваші зусилля із зовнішнього фарбування вікна. Температура повітря має бути від +5 до +25 С.

Якщо ви не зняли рами, фарбування починають із зовнішнього боку вікна, а потім переходять до робіт з боку приміщення.

Наносять покриття в кілька шарів. Якщо ви використовуєте «баночну» фарбу, перший шар має бути більш рідким, щоб він добре вбрався в дерево. Для цього першу порцію фарби розбавляють розчинником, склад якого залежить від виду фарби. Це може бути уайт-спірит, скипидар або дистильована вода для акрилових фарб на водній основі.

Другий шар має бути густішим. Його наносять після того, як перший добре підсохне.

За необхідності можна нанести й третій, але тут важливо не перестаратися, оскільки занадто товстий шар фарби може відвалитися разом із ґрунтовкою і шпаклівкою.

Працювати можна пензлем або валиком, при цьому важливо підібрати розмір інструменту. Якщо ви фарбуєте велику площу, — наприклад, дерев'яне підвіконня або широку раму, — підійде круглий маховий пензель. Для більш делікатних або фігурних ділянок знадобиться тонкий флейцовий пензель. Пензель опускають у ємність із фарбою не більше, ніж наполовину, інакше можуть утворюватися патьоки.

Красивого і рівномірного фарбування можна домогтися за допомогою аерозольної фарби в балончиках.

Як правильно пофарбувати пластикові вікна

Підготовка вікон ПВХ до фарбування схожа на підготовку дерев'яних вікон без зняття старої фарби.

Поверхню рам очищають від бруду і пилу. Краще використовувати спеціальний очищувач для ПВХ, але можна обійтися знежирювальним засобом для миття посуду.

Не можна використовувати занадто агресивні засоби для чищення, щоб не пошкодити матеріал ПВХ і ущільнювальну гуму.

Фахівці рекомендують пройтися по рамах дрібним наждачним папером для кращої адгезії. Але тут потрібно бути обережним. Щоб на поверхні пластику не утворилося подряпин, зернистість паперу має бути найдрібнішою. Важливо не забути ретельно змити пил після роботи з наждаком.

Потім потрібно заґрунтувати рами. У продажу є спеціальні грунтовки для пластику різних кольорів. Ґрунт потрібно нанести тонким шаром і дати йому добре висохнути. Пофарбувати металопластикові вікна не так складно, як здається — важливо стежити, щоб покриття було тонким і однорідним.

Як вже було сказано, для роботи з пластиковими вікнами пензель не підходить — найкраще аерозоль.

Правило «перший шар має бути рідким» працює тільки у випадку з деревом. Усі шари, що наносяться на пластик, мають бути середньої щільності.

Фарбувати потрібно в суху погоду за температури від +5С до +25С — тут вимоги такі ж, як і для фарбування дерев'яних вікон.

Як фарбувати вікна за допомогою аерозольної фарби

Підготовка поверхонь для фарбування аерозольною фарбою нічим не відрізняється від підготовки перед фарбуванням пензлем або валиком. Хіба що ця підготовка має бути більш ретельною. Наприклад, олійна або алкідна фарба, нанесена пензлем, здатна приховати дрібні огріхи, а під тонким шаром аерозольної фарби ці огріхи будуть помітними.

Як користуватися фарбою з балончика

Перед використанням балон потрібно струшувати протягом 2–3 хвилин, щоб суміш стала однорідною.

Оптимальна відстань для розпилення фарби — 25–30 см. За більшого наближення фарба може стікати й утворювати патьоки. Якщо тримати балон занадто далеко, фарба буде розсіюватися і не доходити в достатній кількості до поверхні.

Рухати балончиком потрібно з рівномірною швидкістю й досить швидко.

Рекомендується фарбувати поверхню у два тонких шари, а не в один товстий — так можна уникнути патьоків і отримати рівніше фарбування. Щоб покриття було рівномірним, другий шар краще наносити перпендикулярно першому. Тобто, якщо під час фарбування першим шаром ви водили балоном уздовж рами, то під час фарбування другим рекомендується водити поперек.

Які інструменти та матеріали потрібно підготувати для фарбування вікна

Це залежить від того, фарбуєте ви дерево чи пластик, знімаєте стару фарбу чи ні, використовуєте фарбу з банки чи аерозоль у балончику.

Повний список інструментів і матеріалів для фарбування дерев'яного вікна:

  • фарба в балончиках або в банках (у цьому разі потрібні пензлі та/або валики різного розміру, лотки та відерця, розчинник, добавка, що колорізує);
  • ґрунтовка;
  • малярський скотч;
  • наждачний папір дрібнозернистий

Якщо потрібно знімати стару фарбу:

  • шпаклівка по дереву;
  • будівельний фен, шліфувальний верстат, шпатель;
  • молоток і невеликі цвяшки.

Для вікон ПВХ знадобиться:

  • м'який знежирювальний засіб,
  • дрібний наждак,
  • ґрунтовка для пластику,
  • аерозольний балончик із фарбою.

Як доглядати за вікнами після фарбування

Якісно пофарбоване вікно не потребує якогось спеціалізованого догляду. Досить вчасно його очищати від пилу і бруду.

Поверхні покриті алкідною, олійною, поліуретановою, акриловою фарбами можна мити водою зі звичайним мийним засобом — милом, пральним порошком, засобом для миття посуду. Користуватися абразивними засобами не рекомендується.

Якщо дотримуватись всіх правил підготовки вікон, вибрати якісні та відповідні до матеріалу фарби — результат вас обов'язково порадує. Ваші вікна матимуть гарний, акуратний вигляд і прослужать довгі роки.