Утеплення стін монтажною піною

Монтажна поліуретанова піна часто застосовується під час утеплення стін. Але оскільки вона буває різних видів, треба знати, який із них підійде саме вам.

Вибираючи пінний герметик, треба врахувати низку факторів: куди ви його збираєтеся наносити, в яких умовах він експлуатуватиметься, хто наноситиме засіб — ви самі або професійні майстри.

Про нюанси вибору та використання монтажної піни як утеплювача читайте в нашій статті.

Види монтажної піни

Монтажна піна застосовується як для внутрішніх, так і зовнішніх робіт, й у цих випадках використовуються її різні види. При виборі враховують параметри розширення, швидкість застигання, показник адгезії, сферу застосування. Має значення температура повітря, а також конкретний тип матеріалу, що обробляється.

За типом використання

За сферою застосування монтажну піну поділяють на напівпрофесійну, або побутову, та професійну.

Будівельна професійна піна має високі показники первинного розширення після виходу з туби та низькі — перед висиханням. Матеріал використовують при склінні фасадів, монтажу вікон, підвіконь, дверних коробів, також можна утеплити піною стіни та фасади будинку. Її наносять за допомогою спеціального пістолета — так зручніше заповнювати важкодоступні місця, контролювати та економити обсяг матеріалу.

Напівпрофесійна або побутова піна має низькі показники первинного розширення одразу після виходу з туби та високі вторинні перед застиганням. Балон із трубкою-адаптером повністю готовий до застосування. Піною такого типу заповнюють тріщини, ізолюють труби, закладають горизонтальні щілини.

За температурою використання

При роботі з монтажною піною враховують зовнішні умови, в яких вона буде застосовуватися: на вулиці, в приміщенні, що опалюється або не опалюється. Якщо не дотримуватись умов використання, матеріал втратить властивості, витрата його збільшиться.

Має значення, в яку пору року роблять утеплення стель піною або обробляють шви, щілини, зазори. До кожного періоду року підбирають відповідний тип герметика.

  • Літню піну використовують для зовнішніх і внутрішніх робіт. Вона переносить температуру від +5 до +30 °C.
  • Взимку працюють у діапазоні від -20 °C до +5 °C, а застиглий засіб витримує морози до -70 °С.
  • Всесезонна універсальна — від -10 °C до +30 °C.
  • Вогнестійка піна витримує дію відкритого вогню.

За кількістю компонентів у балончику

Професійна та побутова піни відрізняються складом та кількістю компонентів у балончику.

В упаковці професійної піни рідка полімерна основа під тиском та активатор є в одній тубі, але в різних ємностях. Реакція спінювання відбувається після виходу речовини через спеціальний пістолет. Жодної підготовки перед нанесенням проводити не треба.

Побутова піна однокомпонентна, тобто в балоні з трубкою-адаптером вже є готові до роботи діючі речовини та газ-витискач. Перед застосуванням поверхню обов'язково зволожують, щоб відбулася реакція спінювання та затвердіння.

За класом горючості

Застигла монтажна піна — це матеріал, який швидко займається і при згорянні виділяє шкідливі речовини. Для приміщень із підвищеною пожежною небезпекою використовують вогнестійкий засіб, який відрізняється від звичайного за властивостями та кольором.

Залежно від того, яку температуру витримує вогнестійка піна, її ділять на кілька класів.

  • Показник В1 означає найвищу вогнестійкість. Матеріал застосовують при експлуатації будівель з підвищеними вимогами до пожежної безпеки та таких, де буває багато людей. Піна не горить, довго витримує дію відкритого вогню.
  • В2 — це середній клас вогнестійкості. Підходить для приміщень з меншою прохідністю, за високої температури починає плавитися.
  • В3 — горюча піна. Згасає сама, якщо дія вогню припиняється.

Галузі застосування монтажної піни

Монтажну піну використовують як для дрібного ремонту в побуті, так і при професійному ремонті та в будівництві.

  • Ізоляція та герметизація. Пінний матеріал добре заповнює порожнечі при монтажі віконних рам, дверних коробів, тріщин у стінах. Його часто використовують для усунення порожнин і щілин при встановленні та ремонті покрівлі. Також ним ізолюють труби.
  • Кріплення конструкцій із металу, дерева, ПВХ. Піна добре зчіплюється з пінопластом і пінополістиролом, тому як клей-основу її використовують для скріплення деталей підлоги та при утепленні стін, а також для додаткового кріплення труб водопроводу.
  • Пінне утеплення. Герметик використовують як утеплювач, бо матеріал, насичений повітрям, сам має низький показник провідності тепла. Подібну властивість можна порівняти з якостями дерев'яного бруса, яким також ущільнюють стіни.
  • Звукоізоляція. Особливий вид монтажної акустичної піни поглинає звуки, допомагає позбутися фонових та сторонніх шумів, усуває резонанс у приміщенні. Звукоізоляційні плити використовують у студіях звукозапису, а також у кімнатах, де проводять відео- та радіоефіри.
  • Амортизація. Застигла піна не еластична, але пружинить і здатна трохи гасити коливання. Матеріал використовують при монтажі витяжок, системи вентиляції, тобто обладнання з деталями, що рухаються або вібрують.
  • Матеріал для творчості. У побуті піну використовують як основу для виробів хенд мейд, виготовлення предметів дизайну, декорацій для свят та вечірок. Застиглий у потрібній формі матеріал вкривають аерозольними фарбами і додатково прикрашають.

Монтажна піна для утеплення стін. Що варто знати?

Поліуретанова піна відрізняється від інших герметиків екологічністю та низьким показником теплопровідності. Легкий, пористий та насичений повітрям матеріал використовують для утеплення стін, фасадів та дахів будинків. Герметик хорошої якості, який нанесли з дотриманням технології, прослужить до п'ятдесяти років.

Плюси та мінуси використання монтажної пінти для утеплення дому

Монтажну піну як утеплювач, за ефективністю можна порівняти з мінеральною ватою, але технології монтажу матеріалів відрізняються. За допомогою пінного герметика створюють щільний безшовний шар, якому не потрібні додаткові кріплення або засоби, що скріплюють: піна добре тримається на бетоні, дереві, металі. До того ж подібний утеплювач легкий і не створює додаткового навантаження на конструкцію.

На застиглій піні не утворюється грибок, а сам матеріал не виділяє токсичних речовин. Утеплити будинок піною можна не турбуючи мешканців, оскільки процес відбувається швидко і відносно безшумно.

Мінуси: склад зчіплюється не з усіма матеріалами. Наприклад, з тефлоном, силіконом та поверхнями, обробленими технічними оливами.

Який вид піни варто вибрати для теплоізоляції

Для утеплення стін та стель використовують професійну піну, яка, застигаючи, утворює відкриті пори. Тобто матеріал містить максимум повітря та має низькі показники теплопровідності.

Як пінний утеплювач рекомендують використовувати герметик T-insulation, бо його створили спеціально для таких цілей. Однокомпонентний матеріал повністю готовий до експлуатації в житлових та промислових приміщеннях. Піна-герметик T-insulation утворює безшовний шар, що добре скріплюється з деревом, металом, цеглою, бетоном, пінополістиролом. На упаковці є розпилювач, за допомогою якого засіб зручно наносити як на великі рівні поверхні, так і на рельєфні важкодоступні ділянки. Один балон герметика використовують на 2 м при 30 мм товщини шару. Ним працюють за температури навколишнього повітря від +5 °C до +30 °C.

Переваги використання пінного поліуретанового напилювача

Пінний поліуретановий утеплювач (ППУ) — це двокомпонентний матеріал, який складається з поліолу та поліізоціанату. При змішуванні ці речовини вступають у реакцію та утворюють велику кількість вуглекислого газу. Після застигання утворюється спінений легкий безшовний шар із закритими порами та жорсткою структурою. На відміну від інших ізоляційних матеріалів, наприклад, ізовати та пінопласту, не вбирає воду, пропускає пару та не накопичує зовні вологу.

ППУ застигає протягом однієї–двох хвилин. Матеріал відрізняється високою зчіплюваністю з металом, деревом, бетоном, і додаткові кріплення чи сполучні засоби йому не потрібні.

На відміну від монтажної піни, поліуретановий утеплювач можна використовувати у вакуумі, оскільки реакція не потребує кисню. Температура навколишнього середовища — від -160 °C до +150 °C.

Етапи роботи з теплоізоляції стін поліуретановою піною

При роботі з піною-герметиком важливо дотримуватися поетапності та техніки безпеки. Слід використовувати засоби захисту — респіратор, пластмасові окуляри, робочий комбінезон, а на руки надіти спеціальні рукавички. Поверхні, на які піна немає потрапити, потрібно закрити плівкою.

  1. Ділянку, на яку розпорошуватимуть монтажну піну, слід підготувати. Для реакції спінювання потрібна волога. Метал, пластик, бетон, дерево спочатку очищують від дрібного сміття та пилу, а потім рівномірно зволожують за допомогою пульверизатора.
  2. Балон ретельно струшують не менше однієї хвилини, тоді засіб виходитиме максимально ефективно. Тубу слід тримати догори дном, інакше газ, необхідний для реакції спінювання, вийде, і герметик не полімеризується.
  3. Напилювати матеріал треба знизу вгору, ретельно обробляючи кути та стики. При такому способі піну накладають у кілька рівномірних шарів. Якщо засобом заповнюють щілини та отвори, його наносять зверху вниз, помістивши трубку прямо в щілину або шов. Важливо контролювати, який обсяг піни утворюється. Для спрямованого наповнення швів та стиків зсередини використовують трубку-адаптер або спеціальний пістолет.
  4. Засобу треба дати висохнути. Після висихання надлишки акуратно зрізають, оброблені поверхні шпаклюють — це обов'язкова вимога щодо захисту від деформації та руйнування, бо від ультрафіолету висохлий пінополіуретан втрачає свої властивості та починає кришитися.

Утеплення піною між стінами або ущільнення стель краще проводити професіоналам з використанням обладнання та засобів захисту. Хороший майстер може правильно розрахувати потрібний об'єм та час обробки поверхонь, щоб мінімізувати перевитрату герметика та не збільшити вартість робіт.

Скільки прослужить пінний утеплювач

Утеплювальний шар із поліуретанової піни всередині приміщення досить довговічний і може прослужити до 50 років. Але для цього необхідно правильно підібрати його вид, а після нанесення ретельно обробити: нанести шпаклівку, потинькувати, захистити гіпсокартоном. Інакше необроблені ділянки швидко висохнуть, піна розкришиться і втратить свої властивості.

Що ще треба знати про використання монтажної піни

Більшість видів монтажної піни підходить для заповнення великих щілин та отворів. Для дрібних недоліків і невеликих стиків краще вибирати герметики більшої щільності, оскільки їхній вміст збільшується в кілька разів і може деформувати конструкції.

Для реакції спінювання потрібна волога поверхня, а не мокра. Оброблений матеріал не має постійно перебувати у воді або вологому приміщенні, наприклад, у лазні або сауні. Поліуретанову піну не використовують для гідроізоляції.

Характеристики утеплювача, що напилюється, і витрати виробник указує на упаковці. Перш ніж купити пінний герметик, бажано розрахувати потрібний об'єм. Підібрати саме те, що вам треба, допоможуть наші консультанти. Вони проконсультують щодо нюансів застосування матеріалу та допоможуть вибрати найкращий варіант співвідношення ціни та якості.