З'єднати кути плінтуса красиво й акуратно — завдання непросте, особливо, якщо ви встановлюєте плінтусні планки з дерева, МДФ або поліуретану.
На перший погляд, нічого складного немає. Кут стіни становить 90°, а значить потрібно просто підрізати кінці двох рейок під кутами 45°, щоб отримати на стику 90°.
Але, по-перше, зробити це потрібно правильно й акуратно. А по-друге, кут стіни може бути тупим або гострим, що істотно ускладнює процес.
У цій статті ми розповімо, як зробити кути на плінтусі, щоб вони виглядали акуратно, навіть у разі «проблемних» підлоги і стін.
Як рівно відрізати плінтус під 45 градусів
Уявімо, що вам пощастило і у вас рівний кут стіни та рівна підлога, а отже, достатньо зробити рівні зрізи під 45°.
Можна відзначити за допомогою транспортира потрібний кут, зробити розмітку на плінтусі, а потім відпиляти його ножівкою. Але завжди є ризик, що розріз буде виглядати неакуратно і кустарно.
Врятувати ситуацію вам допоможе спеціальний інструмент — стусало. З ним кути гарантовано матимуть гідний вигляд. Коштує недорого, зрештою його можна просто позичити.
Ідеальний «заводський» зріз дасть торцювальна пила. Крім того, її можна налаштувати під будь-який кут, але це дорожче професійне обладнання.
Важливо! Перед купівлею стусала переконайтесь, що ширина вашого плінтуса відповідає максимальній ширині інструменту.
Як розпиляти плінтуси за допомогою стусала
У стусалі є борозенки, які відповідають певним кутам. Плінтус потрібно розташувати в стусалі, знайти позначку 45º, і відпиляти ножівкою за відповідними борозенками.
Ліва і права сторона, внутрішній і зовнішній кути запилюються по-різному. Необхідно стежити, щоб плінтусна планка була розташована і відрізана правильно.
Лівий плінтус завжди прикладають до стусала зліва, а правий справа — тобто так само як і до стіни.
Після відрізання торці потрібно ошкурити наждачним папером, щоб прибрати всі шорсткості та «задирки».
У дерев'яних планках стик додатково обробляють шпаклівкою під фарбування.
З'єднання плінтуса в кутах стін під 90°
Для початку переконайтеся, що ви правильно відрізали внутрішні й зовнішні кути, особливо в дерев'яних, МДФ, поліуретанових плінтусах. Тепер потрібно планки щільно притиснути одна до одної та посадити на клей, або ж прикріпити до стіни обраним способом.
Зверніть увагу! Навіть візуально рівні стіни не бувають ідеальними, і можливо кут 45° потрібно буде трохи «допиляти» до умовних 42-44°. Це можна зробити наждачкою, але такий спосіб не підійде для МДФ або поліуретану. У цьому разі дрібні щілини закривають герметиком або шпаклівкою, потім фарбують під колір плінтуса.
Найпростіше з'єднати кути пластикових плінтусів. Ви відрізаєте потрібну довжину планки під кутом 90°. Якщо у вас є стусло, використовуйте його, а якщо немає — не біда. Ідеальний зріз не обов'язковий, оскільки кінці будуть заховані всередині фурнітури. Потім надягаєте правий і лівий плінтуси на з'єднувальний куточок — і кут зістикований.
Зверніть увагу! Для зовнішнього і внутрішнього кутів призначені різні сполучні куточки.
Також непоганий вибір сполучної фурнітури є в алюмінієвих плінтусах, що полегшує їх стикування.
Для з'єднання кутів МДФ-плінтусів можна використовувати спеціальні стовпчики («солдатики»). Їх приклеюють на рідкі цвяхи до торців правого і лівого плінтусів. Стовпчики продаються в стандартних розмірах, а багато виробників виготовляють їх на замовлення.
Стикування підлогового плінтуса в нестандартних кутах
Це завдання із зірочкою, над вирішенням якого доведеться попрацювати. Причому зробити внутрішній кут підлогового плінтуса буде трохи простіше, ніж зовнішній.
Якщо кут стін має відхилення від 90°, ви можете діяти трьома способами:
-
Відрізати плінтуса під 45°, щілину, що утворилася, закрити шпаклівкою, а потім зафарбувати.
-
Виміряти кут стіни, розділити отримане число на 2. Зробити відповідні зрізи на плінтусах, і отримати точний стик. Різати найкраще за допомогою торцювальної пилки, але можна і вручну.
-
Вирівняти стіну і підлогу до ідеального стану.
Перший варіант годиться тільки, якщо відхилення стін від прямого кута незначне, бо великі щілини навіть зашпакльовані матимуть непривабливий вигляд.
Другий варіант при правильному виконанні дасть хороший результат.
Третій варіант ідеальний, але він дорожчий, трудомісткий і вимагає навичок штукатура. Потрібно вміти працювати хоча б з деякими вирівнювальними інструментами — наприклад, планкою-куточком, армованою стрічкою серпянкою, кутовою кельмою. Тому зупинимося детально на другому способі, як на найпоширенішому і не затратному.
Як зробити точний зріз плінтуса при відхиленні стіни від кута 90°
Способів знайти правильний варіант стикування планок багато. Найпростіше вимірювати кут стіни за допомогою спеціального приладу — кутоміра. Для домашнього ремонту можна обійтися недорогим пристосуванням типу системи транспортир-лінійка. А якщо ви прагнете досконалості, можна придбати професійний цифровий кутомір.
Але можна обійтися і без вимірювальних інструментів. Поділимося деякими лайфхаками від досвідчених майстрів.
«Принцип паперового літачка» для вимірювання внутрішнього кута
Візьміть щільний аркуш паперу формату А4, піднесіть його до кута і загорніть краї літачком, щоб він ліг точно в кут. Таким чином «ніс» літачка скопіює кут стіни. Потім складіть аркуш навпіл (ділимо кут на два) і за цим кутом відрізайте плінтус.
Шаблони для різання з двох брусків
Потрібно взяти два однакові не товсті бруски. Не обов'язково з дерева, головне, щоб на них можна було робити розмітки і легко різати ножівкою.
Дійте за таким алгоритмом:
- Візьміть один брусок і щільно прикладіть його до стіни, щоб один кінець вийшов за межі кута.
- Другий брусок прикладіть до іншої стіни таким же чином. Він ляже внахлест на перший.
- На першому бруску відзначте лінії сторін другого бруска. Вийдуть дві паралельні лінії - довга і коротка.
- З'єднайте лінійкою точки початку першої (довгої) і кінця другої (короткої) лінії.
- Покладіть один брусок на інший і розріжте обидва за цим кутом.
- Прикладіть бруски до стіни, якщо вони з'єдналися акуратно, можна різати за цими трафаретами плінтуса.
Стикування плінтуса методом підгонки
Прикладаючи плінтуса один по відношенню один до одного і роблячи розмітки, ви можете методом проб і помилок підібрати потрібний кут.
Порада від профі! Навіть якщо вам здається, що ви все добре виміряли, не потрібно відразу різати плінтус «начисто». Спочатку потренуйтеся на обрізках планок, поки не знайдете ідеальний зріз.
З'єднання нестандартних кутів у плінтусі ПВХ
Пластикові плінтуси досить гнучкі, тому невеликі відхилення стіни можуть обігнути без утворення великих щілин.
З'єднувальні куточки для пластикових плінтусів ідеально вписуються в кути 90°.
Якщо зовнішній кут більше ніж 90° можна використовувати такі варіанти:
-
Підпиляти праву і ліву планки під невеликим кутом, а потім надіти на стандартний куточок.
-
Для розбірних плінтусів ПВХ (поділяються на зовнішню і внутрішні частини) використовувати гнучкі напрямні, які розкриваються на необхідний кут. Для монтажу потрібно зняти зовнішню частину плінтусів. Притиснути до стіни одну планку, вставити в неї направну, розгорнути її на потрібний кут, надіти з іншого боку другу планку. Саморізом або шурупокрутом зафіксувати направну. Потім приєднати зовнішню частину плінтуса і надіти куточок.
Якщо внутрішній кут більший за 90°, можна зістикувати плінтус «як ляже», а потім закрити щілину стикувальним елементом (не куточком!), попередньо зрізавши з нього внутрішні кріплення. Можливо, сам з'єднувальний елемент доведеться трохи підпиляти, загостривши кінець, щоб він добре став у кут. Стикувальну фурнітуру кріплять на клей.
Для будь-яких кутів можна обійтися без куточків і сполучної фурнітури, працюючи з пластиковим плінтусом як з дерев'яним або МДФ. Тобто, вимірюючи кут стіни, ділячи його на 2, і відрізаючи під цим кутом праву і ліву планки.