Як вибрати фарбу для стін: краса і безпека вашого будинку

Найкраща фарба для стін — та що э зручною в нанесенні, красивою, довговічною і безпечною. Але вибрати ідеальний варіант серед безлічі видів лакофарбових матеріалів не так вже й просто, не кажучи вже про вибір кольору.

У цій статті ми допоможемо вам розібратися, як підібрати фарбу для стін, щоб вона була екологічною, придатною для ваших цілей та милувала око вдало підібраним коліром.

Вибираємо інтер'єрну фарбу для стін

Головні вимоги таких фарб:

  • екологічність і безпека;
  • відсутність неприємного запаху;
  • паропроникність — здатність пофарбованих стін «дихати»;
  • пожежна безпека;
  • швидке висихання.

Залежно від умов використання може бути важлива:

  • Вологостійкість і захист від грибка та плісняви — для санвузла та ванної кімнати;
  • Стійкість до вологого стирання — фарба для стін, що миється, ідеально підійде для кухні, коридору та дитячої.
  • Стійкість до впливу ультрафіолету — для добре освітлених приміщень.
  • Довговічність — для людних або виробничих приміщень. А ось для дитячої кімнати цей параметр неактуальний. Її доведеться перефарбовувати досить часто: діти швидко бруднять стіни, а коли підростають, люблять самі придумувати новий цікавий дизайн.
  • Покриваність — здатність перекрити контрастний колір. Якщо ви оновлюєте колір на злегка вицвілих стінах, хороша покриваність не настільки важлива. Але при первинному фарбуванні (наприклад, по штукатурці), від неї безпосередньо залежатиме витрата фарби. Чим нижча покриваність, тим більше шарів потрібно буде нанести. Та ж ситуація при перефарбовуванні стін у радикально новий колір — умовно з чорного на білий.

Для виробничих приміщень важлива:

  • стійкість до високих або низьких температур, а також до перепадів температур;
  • підвищена стійкість до стирання;
  • довговічність.

Екологічність і безпека

Це один із головних критеріїв вибору інтер'єрних фарб, тому поговоримо про нього особливо.

Що таке леткі органічні сполуки (ЛОС) і чому їх має бути якомога менше

Лакофарбові матеріали випаровують леткі органічні сполуки: етилбензол, ацетон, ксилол, толуол тощо. Також фарби можуть містити формальдегіди, важкі метали, алкілфенолетоксилати та інші шкідливі речовини.

Ці токсини можуть викликати запаморочення, головний біль, нудоту та інші ознаки отруєння. Особливо погано ЛОС діють на людей із захворюваннями дихальної системи та алергіків.

Якщо на банці з лаком або фарбою написано «для внутрішніх робіт» — за визначенням це продукт нетоксичний (або майже нетоксичний), з мінімальним вмістом шкідливих речовин. Але, якщо ваші вимоги до безпеки підвищені, наприклад, ви шукаєте, чим пофарбувати дитячу кімнату, спробуйте Еко-фарбу.

Еко-фарба

Це найбільш екологічно чиста фарба для стін, яка підходить для дітей, людей з бронхолегеневими та алергічними захворюваннями. Крім того, з такою фарбою можна працювати в приміщеннях з постійним скупченням людей - різноманітних установах і навіть лікарнях.

Більшість сучасних Еко-фарб — це акрил на водній основі.

Ще одна безпечна фарба для стін — казеїнова. У такому матеріалі сполучним агентом слугує молочний білок казеїн, а барвники та консерванти використовуються натуральні. Щоправда казеїнові фарби зустрічаються досить рідко.

Щоб вибрати безпечну фарбу для стін, дивіться на маркування та сертифікати, які позначені на упаковці.

Сертифікати якості та екологічні стандарти

Поширені маркування та сертифікати безпеки:

  1. Маркування М1, М2, М3. Позначають класи емісії — тобто виділення ЛОС. Продукція з маркуванням М1 не виділяє в повітря летких токсинів або виділяє вкрай мало. Це найбільш безпечні фарби для дітей, людей з алергією і хворобами дихання. Фарба з позначенням М2 випаровує не багато шкідливих речовин. Позначення М3 говорить про те, що фарба не випробувана або виділяє багато летких речовин.
  2. СЕ. Європейський сертифікат якості. Свідчить про те, що ЛФМ відповідає вимогам безпеки, передбаченим директивами та правилами ЄС.
  3. GREEN EFFORT. Екологічно чистий продукт. Так сертифікуються фарби, в яких рівень ЛОС на 10% нижчий за мінімальні значення згідно з європейськими нормами. Тобто безпечніший за безпечний.
  4. EU Flower. Квітка ЄС. Добровільна система екологічного маркування, заснована Європейським союзом 1992 року. Присуджується продуктам із вищими екологічними характеристиками, ніж аналогічні продукти на ринку.
  5. EU Ecolabel. Екологічний логотип ЄС. Сертифікуються матеріали, які відповідають високим стандартам екологічної ефективності, а також мінімально забруднюють навколишнє середовище в процесі їх виробництва.

Якщо на банці не вказані значки сертифікатів, уважно вивчіть склад фарби.

Наприклад, до складу безпечної за замовчуванням водно-дисперсної фарби виробник може додати аміак та інші небажані компоненти.

Види фарб для стін за складом

Якщо вам потрібна фарба для стін без запаху та з високим рівнем безпеки — обирайте матеріали на водній основі. Такі фарби називаються водоемульсійними або водно-дисперсними.

Вони найбільш безпечні для людини і навколишнього середовища, сохнуть дуже швидко — всього за 0,5-2 години, при цьому вони довговічні та «дихають». Саме фарби на основі водної дисперсії рекомендуються для інтер'єрних робіт.

Основу цих ЛФМ складають полімери. Найчастіше, це поліакрилати (акрил), але можуть бути й інші наповнювачі: ПВА, силікон, бутадієн-стирол.

Роль розчинника у водно-дисперсних фарбах виконує вода. Під час висихання вода випаровується, а основа утворює плівку і поступово твердне. Безумовно, потрапляння молекул води в повітря не завдасть шкоди ні людям, ні тваринам. А ось випаровування уайт-спіриту або скипидару, якими розчиняють, наприклад, олійні або алкідні фарби, може викликати алергію або отруєння. Та й запах у цих розчинників вкрай неприємний.

Поширені види водно-дисперсних фарб:

  • акрилова;
  • силіконова;
  • латексна.

Також бувають комбіновані склади — наприклад, акрилово-латексна, яка поєднує властивості двох матеріалів.

У складі водно-дисперсних фарб містяться негорючі сполуки, тому вони належать до пожежобезпечних.

Працювати з водно-дисперсними фарбами відносно нескладно — їх наносять валиком, пензлем, фарбопультом. Також виробники випускають аерозольні фарби в балончиках.

Про те, як правильно пофарбувати стіни й уникнути помилок, ви можете дізнатися зі статті на нашому сайті «18 лайфхаків під час фарбування стін фарбою».

Плюси і мінуси силіконової водно-дисперсійної фарби

Ці фарби практично ідеальні. Їм властиві:

  • Еластичність. Вони легко наносяться, а поверхня виходить гладкою навіть без ретельної підготовки. Силіконова фарба маскує дрібні огріхи, і навіть здатні «закрити» тріщини шириною до 2 мм. Звичайно, це не означає, що поверхню перед фарбуванням не потрібно вирівнювати.
  • Висока паропроникність і низька вологопроникність. Це означає, що силіконова плівка дає стінам «дихати», при цьому не боїться вологи. Її можна використовувати у вологих приміщеннях, наприклад, у ванній, і сміливо мити неабразивними мийними засобами.
  • Стійкість. Ця фарба не вицвітає на сонці, на ній не затримується пил і не заводиться цвіль.
  • Універсальність. Силіконові фарби підходять для більшості мінеральних матеріалів. Особливо часто їх застосовують на пористих і оштукатурених поверхнях. Не годяться вони тільки для армованого бетону — тут їхня висока паропроникність перетворюється на мінус, оскільки кисень, проходячи крізь силіконову плівку, прискорює корозію металу.
  • Сумісність з іншими з іншими водно-дисперсними фарбами — акриловими і латексними. Це означає, що стіни, раніше пофарбовані акрилом або латексом, можуть добре перекриватися силіконом.

Мінус у силіконової фарби, по суті, один — висока ціна. Це найдорожчий вид фарб на сьогодні (за винятком текстурних). Саме цим пояснюється те, що вона не дуже популярна. Але якщо ви хочете мати довговічне і красиве покриття стін у своєму домі, обирайте силіконову фарбу. Вона ідеальна для кухні, ванної та передпокою.

Плюси та мінуси акрилової фарби для стін

Плюси:

  • Прекрасне співвідношення ціна/якість, тому вона найбільш популярна серед «водоемульсіонок».
  • Можна колорувати.
  • Не вигорає і не тьмяніє.
  • Легко наноситься і перекриває тріщини невеликих розмірів — до 0,7-1 мм. Це, безумовно, менше, ніж у силіконової фарби, тому перед нанесенням потрібна ретельніша підготовка поверхні, що фарбується.
  • Паропроникність.
  • Вологостійкість — її можна мити з м'яким мийним засобом.
  • Стійкість до грибка і цвілі.
  • Добре тримається практично на всіх поверхнях: на дерев'яних, мінеральних (бетон, штукатурка), пластикових. Перед нанесенням на метал, його потрібно обробити антикорозійною ґрунтовкою.

Бувають й спеціалізовані фарби. Якщо ви плануєте пофарбувати акриловою водоемульсіонкою ванну кімнату або кухню, краще взяти модифіковану фарбу з посиленою вологостійкістю. На банці з такою фарбою буде позначка — «для ванної та кухні».

Також ви можете підібрати фарбу з підвищеною покриваністю, якщо потрібно перефарбувати стіну в контрастний новий колір, перекрити сліди «дитячої творчості». Існують фарби, які можуть перекрити навіть жирні плями та кіптяву.

Порада від профі! Намагайтеся не залишати банку відкритою, оскільки фарба швидко засохне. Якщо це все ж сталося, але фарба висохла не повністю, її можна відновити за допомогою холодної води.

Плюси та мінуси латексної фарби

Цей матеріал має всі плюси водоемульсійних фарб:

  • високий ступінь безпеки,
  • паропроникність,
  • швидке висихання,
  • відсутність запаху,

  • довговічність,
  • пожежна безпека.

Завдяки латексу цей матеріал має підвищену вологостійкість, і підходить для ванних кімнат і кухонь. Мити таку поверхню можна скільки завгодно.

Латексна фарба дає красиву рівну поверхню, яка стійка до стирання і пошкоджень.

Плівка, яка утворюється після висихання фарби, досить тонка. Тому латекс буде прекрасним вибором для фарбування фактурних поверхонь — шпалер і штукатурок.

Мінуси фарби: Якщо ви хочете пофарбувати гладку стіну або стелю, потрібно ретельно підготувати поверхню, оскільки буде видно всі її недоліки. Крім того, вам може знадобитися нанести більшу кількість шарів.

Під дією прямих сонячних променів латексна фарба може поступово вицвітати. Також вона не має антигрибкових властивостей, як силіконова або акрилова. Тому під час використання у вологих (особливо вологих і прохолодних) приміщеннях, потрібно попередньо обробити поверхню спеціальною біозахисною ґрунтовкою.

Ще один мінус: коштує цей матеріал досить дорого.

Види фарб за текстурою

Ще одна важлива якість матеріалу, на яку варто звернути увагу, — здатність відбивати світло (матовість і глянець) і текстура (гладкість або шорсткість).

Фарби бувають:

  • матовими;
  • глянцевими;
  • напівглянцевими (напівматовими);
  • металізованими;
  • текстурними.

Матові та глянцеві

Рівень глянсовості або матовості вимірюється за шкалою від 1% до 100%, де 2% — це практично повна відсутність блиску, а 95% — дуже сильний блиск.

Глянець дає не тільки блиск, але й більш яскравий чіткий колір. Від ступеня глянсовості залежить не тільки візуальне сприйняття, а й практичність матеріалу. Чим більше глянцю — тим легше мити і тим довговічніша фарба. Це пояснюється тим, що в складі таких фарб більше полімерних смол, які дають вологостійкість і міцність. Але у глянцевих матеріалів є особливість — вони проявляють найменші дефекти поверхні. А значить під таку фарбу стіну потрібно буде готувати дуже ретельно.

Матові фарби мають найнижчий рівень блиску або не мають його зовсім. Матові стіни мають елегантний вигляд, дають відчуття тепла і затишку.

Ці фарби здатні приховати дрібні огріхи поверхні, водночас вони менш довговічні та складніші у догляді, ніж глянцеві. Пігменти у складі цих фарб легко стираються і можуть залишати некрасиві розводи під час миття.

Напівглянцеві фарби мають помірний блиск, непогану зносостійкість і вологостійкість.

Глянцевими та напівглянцевими фарбами краще покривати стіни кухонь, дитячих, передпокоїв. Для ванної кімнати ідеально підійде глянець. А для спалень і віталень прекрасним вибором будуть матові фарби.

Що стосується стелі, зазвичай рекомендують робити її матовою. Однак, у невеликих і темних приміщеннях із низькою стелею краще зробити її глянцевою або напівглянцевою.

Можна поєднувати глянцеві та матові покриття одного й того ж кольору в одному просторі, щоб створити унікальний та цікавий інтер'єр.

Металік

У такі фарби додають спеціальні пігменти, які надають поверхні металевого блиску. Фарбувати всі 4 стіни житлового приміщення металіком навряд чи спаде комусь на думку, але якщо нанести його на окремі елементи декору, можна отримати незвичайні дизайнерські рішення.

У деяких інтер'єрах металевий блиск матиме доречний вигляд на барельєфах, підлогових і стельових плінтусах, нішах, колонах і напівколонах.

Декоративні фактурні фарби

Якщо раніше фактурну стіну можна було отримати тільки за допомогою декоративної штукатурки, тепер для цього є текстурні фарби.

Фактурні фарби формують не гладку і рівномірно пофарбовану поверхню, а таку, що має певний або випадковий рельєф. Існують декоративні фарби з імітацією тканини, замші, перламутру, зістарених поверхонь і багато інших.

Основа таких матеріалів — акрилова водна дисперсія з пігментами і різними добавками. Це може бути пісок різних фракцій, мінеральні волокна та інші подібні речовини, які формують рельєф.

Таку фарбу можна наносити на гіпсокартон, бетон, ДСП, ДВП, оштукатурені поверхні.

У роботі фактурні фарби не складні, й наносити їх можна самостійно.

Зазвичай до таких складів додаються докладні інструкції по роботі з ними, а також рекомендації щодо вибору інструментів.

Як вибрати колір фарби для стін

Під час вибору фарби рекомендується враховувати:

  • як колір діє на настрій і стан;
  • як поєднуватимуться кольори стін із меблями та аксесуарами;
  • як колір вписується в стиль інтер'єру;
  • освітленість приміщення, його розмір і висоту стель;

  • призначення приміщення.

Психологія кольору

Психологи стверджують, що кольори викликають емоційний відгук, створюють певний настрій та навіть впливають на самопочуття. Та й на рівні інтуїції ми знаємо, що червоний – колір пристрасті та заборони, а зелений – спокою та злагоди.

Як впливають на людину кольори:

  • Синій. Спокійний, сильний, колір, що розслаблює та створює атмосферу спокою, гармонії та довіри. Блакитний, крім іншого, створює відчуття прохолоди та свіжості. Відтінки синього добре підійдуть для офісу, робочого кабінету, ванної кімнати, спальні, вітальні. А ось стіни кухні чи кафе краще в синій не фарбувати, тому що він знижує апетит. Занадто багато синього може гальмувати нервову систему, тому такий інтер'єр рекомендується розбавити теплими чи яскравими плямами.
  • Зелений. Один з найкомфортніших та приязних кольорів. Свіжий, природний, що викликає почуття безпеки та гармонії. У «зеленому» приміщенні людина швидше розслаблюється та краще відпочиває. Буде доречний у будь-якій кімнаті, а ідеально підходить для спальні, кухні, вітальні.
  • Жовтий, помаранчевий. Енергійні та оптимістичні кольори, що додають яскравості, сонячного настрою в інтер'єр. Але їх потрібно використовувати правильно, щоби не перевантажити простір. У дозованих кількостях та правильних відтінках підійдуть для кухні, робочого кабінету, дитячої. У спальні цих кольорів рекомендується уникати.
  • Червоний. Стимулюючий колір, який асоціюється із пристрастю, викликом, агресією, владою та розкішшю. У «червоному» приміщенні людина може відчути сплеск енергії, який потім змінюється апатією та дратівливістю. Тому будьте обережні із червоним кольором в інтер'єрах.
  • Сірий. Нейтральний та спокійний колір. База, на тлі якої виграшно виглядають багато інших кольорів. Створює елегантний та стриманий стиль. Ідеальний для інтер'єрів у стилі хайтек, скандинавському, класичному.
  • Білий. Колір чистоти, свіжості та бездоганності. Візуально розсуває простір, робить його більш легким та повітряним. Занадто багато білого може викликати почуття самотності, холоду та порожнечі. Тому у білому інтер'єрі обов'язково додайте яскравих акцентів. Білий відмінно підходить для скандинавського, прованс та еко стилів. Цей колір доречний у будь-якому приміщенні, хіба що в коридорі не варто робити білі стіни, тому що вони швидше забруднюються. Зверніть увагу, що білий вимагає ідеальної якості ремонту, тому що на його тлі будуть видно всі похибки від дрібної тріщини до розетки, що висить трохи кривувато.

Звісно, це дуже загальні відомості. По-перше, квітів набагато більше. По-друге, кожен із них має безліч відтінків — від теплого до холодного. І залежно від цього вони сприймаються по-різному. Наприклад, пастельний салатовий буде створювати почуття затишку та спокою, яскравий салатовий – радості та свіжості, а темно-зелений може нагадати про казенні приміщення та навіяти тугу зелену. Один відтінок сірого буде глибоким та стильним, а інший – офіційним та нудним. Білий з блакитним підтоном дасть відчуття повітря та прохолоди, а білий із жовтуватим відтінком створить теплу «вершкову» атмосферу.

Те саме з індивідуальними уподобаннями. Наприклад, якщо для вас спальня – зона відпочинку, у червоні тони фарбувати її не потрібно. Але якщо слова «двоспальне ліжко» асоціюється у вас з еротикою, глибокі відтінки червоного в спальні можуть цілком підійти.

Підбір фарби для стін у кімнаті на палітрі кольорів

Щоб побачити різноманіття кольорів, їх відтінків, і зрозуміти, чого ви хочете, можна скористатися палітрою кольорів Pantone. Зразків в інтернеті багато, і ви можете попередньо підібрати фарбу для стін онлайн.

Принцип підбору кольору за палітрою кольорів:

  • Монохромна гамма. Використовуйте відтінки одного кольору для створення гармонійного та спокійного інтер'єру.
  • Акцентні кольори. Додайте яскраві акценти на тлі нейтральних тонів для створення динамічного та стильного інтер'єру.
  • Комплементарні кольори. Поєднання кольорів, що знаходяться на протилежних кінцях кольору, створює контраст і енергію в інтер'єрі.

Однак треба розуміти, що підбір фарби на палітрі — лише орієнтир. Вживу колір може виглядати трохи інакше, ніж на екрані. Багато залежить від матеріалу та фактури стіни, а також освітленості кімнати. Наприклад, насичені глянцеві фарби в приміщенні з великими вікнами, що виходять на південь, можут втомити своєю інтенсивністю. А спокійні або темні матові кольори можуть стати похмурими, якщо світла мало.

Протестуйте фарбу вдома

Щоб вибрати фарбу для стін у квартирі та не помилитися, купіть пробник фарби або просто невелику кількість. Пофарбуйте великий шматок гіпсокартону, білого картону або дерева та походіть з ним по різних місцях кімнати. Подивіться, як він виглядає при природному та штучному освітленні. Прикладіть його до різних елементів меблів, якщо вона на момент ремонту стоїть у кімнаті. Якщо ви купуєте меблі, не соромтеся прийти з «зразком стіни» в меблевий магазин.

Але також майте на увазі, що на поверхні вашої стіни відтінок може бути дещо іншим. Дизайнери також рекомендують пофарбувати невеликий шматок стіни та кілька днів пожити з цим кольором.

Враховуйте правило 60x30x10 у декоруванні

Що це означає, що у вас має бути 3 основні кольори:

  1. 60% кольору в приміщенні посідає стіни;
  2. 30% на оббивку меблів, покриття для підлоги або оформлення вікон;
  3. 10% на акцентні предмети, аксесуари та витвори мистецтва.

Дотримуйтесь єдиної колірної теми у різних кімнатах. Це не означає, що всі кімнати повинні мати ознакове забарвлене. Але, наприклад, колір, якого 30% в одній кімнаті може стати основним в іншій.

Можна додавати 4-й колір, який буде присутній у всіх кімнатах квартири, створюючи поєднуючу тему.

Які кольори «зроблять» кімнату більше, а які затишніше

Світлі тони та білий колір допоможуть візуально розширити простір. Особливо холодні білі відтінки (з блакиттю або зеленню). А теплі білі (вершкові) нададуть великому простору більше затишку та домашності.

Білий колір стелі її візуально підніме та додасть кімнаті легкості. Але не обов'язково робити стелю білою, можна пофарбувати її в колір стін, але на 2-3 тони світлішою — це «зробить» стелю вище.

Матові теплі кольори створять ефект м'якості, затишку та перетікання одного кольору в інший. Холодні відтінки дають чіткіше зонування та акценти.

Експериментуйте з різними кольоровими комбінаціями та звертайтеся за порадою до фахівців, щоб створити для себе гармонійний простір. А підібрати гарну фарбу та матеріали для вашого ремонту допоможуть консультанти нашого інтернет-магазину. Ми працюємо лише з перевіреними виробниками фарб для стін та гарантуємо якість товару.