Термостійкі фарби по металу: основні особливості і види

Жаротривка фарба по металу — кремнійорганічний матеріал з високим вмістом смол і кремнійорганічних компонентів. Така емаль витримує високі температури, і цінується за підвищені експлуатаційні характеристики. Особливості складу і застосування фарби цього типу розглянемо в нашому матеріалі.

Особливості термофарби по металу

На перший погляд, термофарба нічим не відрізняється від звичайної емалі. Всі особливості і переваги жаростійкого покриття виявляються в процесі експлуатації. 

  • Структура матеріалу. Пористі фарби при надмірно високих температурах втрачають властивості і часто деформуються, утворюючи бульбашки, тріщини та інші візуальні дефекти. Термостійка фарба Білайф повністю зберігає не тільки свою структуру, але і експлуатаційні властивості обробленого металу.
  • Антикорозійний захист. На відміну від звичайних емалей, жаростійка фарба забезпечує високий антикорозійний захист металоконструкцій протягом багатьох років.
  • Протистояння вогню. Крім спеціальної термофарби, жодне покриття не здатне протистояти відкритому полум'ю. Такі характеристики обумовлені наявністю в складі алюмінієвої пудри, яка підвищує стійкість до високих температур.

Термостійкі емалі відрізняються високою пластичністю, не бояться вологи і надійно захищають металоконструкцію від корозії.

Сфера застосування

Сьогодні термофарби широко застосовуються як в промисловості, так і в побутових умовах. Використання таких емалей забезпечує високу пожежобезпечність і збільшення терміну експлуатації будь-яких металоконструкцій. Таким чином, термостійкі фарби незамінні для обробки:

  • обладнання та елементів систем опалення, в тому числі димоходи, опалювальні котли та інше;
  • металургійних печей, призначених для плавління металу та інших матеріалів;
  • елементів трубопроводу;
  • вузлів і деталей залізничного, авіа-і автотранспорту;
  • конструкцій, пов'язаних з атомною енергетикою;
  • побутових приладів — газових плит, пральних машин, електричних чайників та ін.

Застосування термокрасок для систем опалення дозволяє збільшити термін служби не тільки окремих вузлів, але і теплогенераторів в цілому. Обробка трубопроводів допомагає захищати металовироби від високих температур і запобігає передчасному утворенню корозії. В автомобільній промисловості термостійка фарба по металу застосовується для поліпшення експлуатаційних характеристик вузлів і окремих елементів. В інших сферах покриття також незамінне для збільшення терміну служби виробів і підвищення пожежної безпеки.

Види термостійких і жаростійких фарб для металу

Покриття поверхонь, які піддаються впливу надмірно високих температур, можливо тільки вогнетривкими, термостійкими або жаростійкими складами. Вогнезахисні емалі для цієї мети не підходять.

Різновиди складів по термічними властивостям:

  • Жароміцні — застосовуються для камінів, печей, опалювальних агрегатів та іншого обладнання з металу, що піддаються нагріванню до 600 ℃.  Жароміцна емаль пожаробезопасна і відрізняється тривалим терміном експлуатації.
  • Термостійкі — використовують для покриття банних печей. Температурний поріг до 800—1000 ℃.
  • Вогнетривкі — стійкі до впливу відкритого полум'я, витримують температуру понад 1000 ℃. Через високу цінової категорії застосовуються, як правило, тільки в промисловості.


Є ще високотемпературна фарба по металу, якою покривають опалювальні радіатори і деякі елементи двигунів автотранспорту. Максимальна температура нагріву складу не більше 200 ℃.

По складу фарби діляться на акрилові (до 120 ℃), алкідні (до 150 ℃), епоксидні (до 150 ℃) і силіконові (до 1000 ℃ і вище).

Відмінність вогнезахисних фарб від термостійких

Термостійкі емалі добре витримують підвищені температурні режими, але не здатні протистояти відкритому полум'ю. Вогнестійкі склади також призначені для захисту металовиробів від високих температур, але їх головне завдання — стійкість до впливу прямого вогню. Обробка конструкцій вогнетривкими емалями значно підвищує протилежність, тому такі фарби популярні серед власників не тільки підприємств, але і заміських будинків, які надовго залишаються без нагляду.

Як вибрати фарбу для високих температур?

При виборі в першу чергу враховується температура, до якої буде нагріватися елемент, що підлягає обробці термостійкою фарбою

  • Опалювальні радіатори нагріваються до 80—90 °С, тому для них доцільно застосовувати алкідні і акрилові фарби. Ці ж емалі можна використовувати для обробки камінів або печей, але за умови, що їх поверхня буде потинькована.
  • Епоксидні термофарби відрізняються підвищеною зносостійкістю і міцністю. Їх застосовують для печей, камінів, деяких елементів автомобіля, побутової техніки, радіаторів опалення.
  • Для вузлів і металоконструкцій, що контактують з вогнем, або нагріваються понад 1000 °С, краще купити силіконову фарбу.

Термін служби термофарби залежить від тривалості впливу на неї високих температурних режимів. Наприклад, якщо обробити піч, яка буде експлуатуватися раз в тиждень, емаль може прослужити більше ніж 10 років. При щоденному нагріванні оброблених опалювальних приладів, фарба зношується на порядок швидше. Середній термін служби термофарби зазвичай вказується на упаковці.

Чи можна замінити термокраску на звичайну емаль?

Якщо мова про прилади, регулярно піддаються впливу високих температур, не варто економити на покритті. Це неефективно, тому що звичайні склади не тільки не впораються з підвищеними температурами, але ще можуть спалахнути. Якщо обладнання нагрівається понад 70 °С, потрібно використовувати термостійкі склади. Звичайні фарби коштують дешевше, але економія в такому випадку небезпечна для життя.