Свердло по металу використовується для свердлильних робіт як на великих підприємствах, так і в побутових умовах. Досвідчені майстри без проблем підберуть потрібний вид і відповідні параметри сверлильного вироба, але що робити новачкам? Нижче ми докладно розповімо, як зробити правильний вибір, щоб виконану роботу не довелося переробляти заново.
Конструктивні особливості свердла по металу
Свердла поділяються за видами, класу міцності та іншим критеріям. Їх особливість в можливості використання не тільки для металу, але і для інших матеріалів. Часто вироби використовують для просвердлювання:
- оргскла;
- виробів з бетону;
- керамічних елементів;
- конструкцій з дерева;
- виробів з пластмаси;
- деталей зі звичайної або розжареної сталі.
Конструкція свердла — один з головних параметрів, за яким вони відрізняються один від одного. До основного елементу відноситься корпус з робочою частиною, яка передбачає канавки, щоб усувати сміття і добре заточені ріжучі кромки. Крім цього, є ще хвостовик, завдяки якому виріб надійно фіксується в свердлильному обладнанні.
Типи конструкції свердел для свердління металу
Свердлильні елементи виробляються з різних зносостійких сплавів. Інструменти з монолітних твердих складів відрізняються високою точністю, мінімальним биттям, а також можливістю отримання отворів з показниками точності 8,9 класу. При цьому додаткова механічна обробка висвердлених проходів не потрібна.
Конструкція таких свердел передбачає внутрішній підвід в зону різання або зовнішній, а форма інструменту різниться в залежності від його призначення.
Спіральні циліндричні
Один з видів стандартних свердел, що відрізняються циліндричної формою. Виробляють ці вироби з високонадійної стали, а їх діаметр досягає 80 міліметрів. Переважно спірально циліндричні моделі незамінні при маніпуляціях з металоконструкціями будь-яких конфігурацій. Вироби цінуються за оптимальне співвідношення «ціна-якість» і при правильній експлуатації служать досить тривалий час.
Корончаті або кільцеві
Виглядає свердло по металу кільцеого типу, як коронка з порожниною, на якій розташовані зуби для обробки виробів з тонколистового металу. Діаметр отворів — від 300 мм. Під час маніпуляцій стружка накопичується в порожнині трубки. Це дуже зручно і дозволяє робити проходи на велику глибину без необхідності вилучення свердла з отвору.
Корончаті, або кільцеві моделі — хороший варіант для виконання робіт з максимальною точністю. Переваги виробів в тому, що завдяки конструктивним особливостям, вони дозволяють економити час, електроенергію і зберігати чистоту в приміщенні.
Конічні і ступінчасті
Робоча частина інструменту виконана в конічної форми. Основне призначення - виготовлення отворів в металевих листах, товщина яких не більше двох міліметрів. Також такі вироби незамінні для виправлення будь-яких недоліків у готових конструкціях, отриманих в результаті застосування інших різновидів свердел. Якісні свердла по металу, пофарбовані золотою емаллю, добре підходять для висвердлювання проходів в деталях з матеріалу високої щільності.
Перові
Відрізняються оригінальним зовнішнім виглядом. Їх хвостова частина виконана у вигляді шестикутника, який дає можливість робити досить глибокі, а також ідеально рівні отвори. Такий інструмент застосовується в ситуаціях, коли потрібне виконання отворів без перекосу або проходів з перетином великого діаметру. Крім того, що перові свердла дозволяють виконувати точні роботи, вони ще відрізняються невисокою ціною. Завдяки цим перевагам вироби широко застосовуються як на виробництвах, так і в побутових умовах.
Центрувальні
Виробляються з високоміцних сплавів і мають двосторонню ріжучу частину. Вироби відносяться до професійного інструменту, що дозволяє отримувати отвори високої точності.
Завдяки конструктивним особливостям вироби, ризик утворення яких-небудь дефектів оброблюваної поверхні практично виключений, тому центрувальні свердла застосовуються для виконання високоточних і якісних отворів. За типом свердлильні пристосування діляться на клас А і В (для отворів з кутом до 60 градусів), С (до 75 градусів) і R (для отворів дугоподібної форми).
Довгі
Це спеціалізовані подовжені свердлильні пристосування. Їх призначення — висвердлювання наскрізних, а також глухих проходів циліндричної форми з великою глибиною. Такі свердла роблять з надміцних матеріалів, щоб вони не ламалися в процесі роботи. Довжина інструмента доходить до 254, а діаметр до 20 міліметрів. Є ще супер довгі свердла. Вони нерідко заміняють дорогий бур по металу і дозволяють робити більш довгі проходи в металевих елементах з підвищеною твердістю.
Спеціальні види свердел по металу
Крім видів, представлених вище, є ще спеціальні пристосування, призначені для виконання специфічних отворів:
- однокромочні — для оформлення проходів в рушничних стовбурах;
- різьбові — для виготовлення порожнин з різьбленням;
- лівосторонні — застосовують для вилучення зламаного металовироби з отвору;
- високоточні — для оформлення порожнин високої точності як по діаметру, так і по довжині.
Високоточні вироби коштують досить дорого, тому зазвичай їх застосовують тільки професіонали для виготовлення складних металоконструкцій.
Класифікація спіральних свердел по металу, особливостям конструкції та технічним характеристикам
Всі типи свердел діляться на групи. Кожна з них відрізняється конструкцією і експлуатаційними параметрами. Щоб досягти потрібного результату, дуже важливо застосовувати саме те свердло по залізу, яке підійде саме для того чи іншого виду робіт. Неправильний підбір призводить до дефектів, а в наслідку — великим фінансовим витратам. Щоб зробити правильний вибір, ознайомтеся з загальноприйнятою класифікацією виробів.
Типи хвостовиків
У будівельній сфері розрізняють три типи хвостовиків:
- Циліндричні. Застосовуються найчастіше. З метою підвищення надійності фіксування свердла невеликого діаметра оснащують більшими за розміром хвостовиками. Якщо ж, навпаки, великі свердлильні вироби виготовити з хвостовиками меншого діаметру, можна досягти міцного з'єднання стандартного патрона зі свердлом, вставленим у дриль.
- Конічні. Призначені для свердел, якими обробляються заготовки на спеціальному обладнанні або за допомогою професійних промислових інструментів.
- Шестигранні (гексагональних). Добре підходять для фіксації в різних затискачах, а також стандартних патронах кулачкового типу.
Є ще хвостовики SDS. Вони використовуються рідше, ніж перераховані вище види, і призначені для швидкої зміни бурів в професійних перфораторах.
Матеріал виготовлення
Більшість видів свердел для маніпуляцій з металовиробами виготовляється зі швидкорізальної сталі з різними добавками. Це може бути кобальт, молібден, вольфрам, або, наприклад, ванадій. Крім цього, виробники пропонують свердла з титановим покриттям.
Про те, що саме в складі стали, свідчить маркування:
- М - молібден;
- Ф - ванадій (не менше 3%);
- Р - вольфрам;
- К - кобальт;
- TiN - титанове напилення.
Також в сплави можуть додаватися вуглець або хром, але ці компоненти не маркуються.
Швидкорізальна сталь являє собою матеріал, що має надвисоку твердість і підвищену зносостійкість. Крім того, на відміну від звичайних вуглецевих видів стали, швидкоріжуча забезпечує високу швидкість висвердлювання.
Вироби з титановим напиленням здатні витримувати високі навантаження і застосовуються для виготовлення отворів у виробах з кольорових металів, легованої сталі, а також металокераміки або плексигласу (оргскло).
Свердла з молібденом і кобальтом доцільно застосовувати для товстої або гартованої сталі, за рахунок їх високої міцності, а з вольфрамом застосовуються при роботі з твердими і в'язкими металами з міцністю до 1050 Н / мм. Вироби з додаванням ванадію переважно використовуються для оформлення отворів в кольорових металах або текстоліті (шаруватий пластик).
Визначення типу свердла за кольором його поверхні
Вироби сірого кольору не надто надійні, так як на них немає захисного емалевого покриття. Такі свердла не розраховані на великі навантаження і можуть швидко зіпсуватися через вплив високих температурних режимів. Інструмент коштує недорого, але і прослужить він дуже мало.
Чорний колір говорить про більш високу якість. Вироби виготовляються за спеціальною технологією, що включає обробку парою високої температури. Завдяки цьому підвищується міцність свердла і поліпшуються експлуатаційні характеристики. Вироби відрізняються невисокою вартістю, але на їхній якості це ніяк не позначається.
Світло-жовте покриття — це надійність і хороші показники міцності. Свердла мають високу стійкість до будь-яких температурних режимів, механічних пошкоджень і витримують великі навантаження.
Яскраво-жовте нітрид-титанове покриття говорить про те, що інструмент виконаний з високоміцної сталі. Ціна на такі вироби висока, але вона швидко окупається за рахунок тривалого і безперебійного періоду експлуатації.
Класи точності свердел по металу
Виробники пропонують три класи точності виробів для роботи з загартованої або звичайною сталлю:
- А1 — шліфовані вироби з найвищою точністю — від 10 до 13 квалітету;
- В1 — застосовуються для свердління отворів до 14 квалітету точності;
- В — свердлильний інструмент, який використовується для формування отворів з порогом точності до 15 квалітету.
Всі вироби, які продаються в інтернет-магазині Білайф, випускаються на високоточному обладнанні відповідно до європейських стандартів.
Розміри свердел
Згідно ГОСТу свердлильні пристосування для робіт по металу розрізняються за розмірами (вимір в міліметрах):
- короткі — діаметр (д.,) 0,3 до 20, довжина (дл.,) Від 20 до 131;
- подовжені — д., від 0,3 до 20, дл., від 19 до 205;
- довгі — д., від 1 до 20, дл., від 56 до 254.
Якщо свердло для твердих металів з даними параметрами не підходить, можна купити інші розміри, але їх виготовляють тільки за індивідуальним замовленням.
Маркування свердел по металу (російське та зарубіжне)
Маркування свердлильних виробів для металу допоможе зорієнтуватися по їх призначенню і вибрати найбільш зручний варіант. На вироби, діаметр яких менше, ніж 2 мм, маркування не ставиться. Всі інші свердла в обов'язковому порядку позначаються відповідними кодуваннями.
Шифр включає буквені і цифрові значення, що говорять про марку сплаву, присутності в ньому додаткових компонентів і хімічний склад. Крім того, за маркуванням можна визначити і діаметр вироба.
Російські позначення
Російська маркування завжди складається з літер та цифр, щоб можна було зрозуміти процентне співвідношення компонентів.
- P — швидкоріжуча сталь. Поруч стоїть цифрове значення вказує на кількість вольфраму в складі матеріалу.
- М — серед компонентів є молібден, процентне співвідношення якого також позначено відповідним числовим кодом після літерного значення.
- K — в складі є кобальт. Його кількість так само, як і в попередніх варіантах, зазначено цифрами після літери «К».
Якщо розглядати на прикладі, то літерно-цифрова маркування може виглядати наступним чином - Р6М5К5. Це означає, що виріб виготовлений з швидкорізальної сталі, а серед складових є вольфрам (6%), молібден (5%), а також кобальт (5%).
Зарубіжна маркування
Зарубіжні коди трохи відрізняються від російських. У них зашифрована інформація про те, з чого виконано свердло і про клас твердості:
- HSS-R — свердло для сталі з твердосплавного матеріалу з підвищеною міцністю. Виріб призначений для робіт з латунню, мельхіором та іншими матеріалами, міцність яких не перевищує 900 Н/мм2.
- HSS-Е VAP — призначене для свердління отворів в деталях з нержавійки.
- HSS-Е — серед основних компонентів є кобальт, що дозволяє робити практично ідеальні отвори в металах з високими показниками в'язкості.
- HSS-4241 — такі свердла призначені для маніпуляцій з алюмінієвими сплавами.
- HSS-TiN (-TiAN) — титанове покриття підвищує твердість свердла, а також знижує ймовірність зміни його експлуатаційних характеристик через вплив високих температур. Коштують досить дорого, але по надійності і експлуатаційними характеристиками перевершують інші види свердлильних виробів. Свердла з маркуванням HSS-TiN (-TiAN) застосовуються при роботі з матеріалами, які мають високу міцність — до 1100 Н/мм2.
Види заточування свердел по металу
Існує п'ять різновидів заточування свердлильних пристосувань по металу:
- Одинарна (H) — універсальна, що формує два ріжучих краю і один поперечний. Кут між ріжучими крайками варіюється від 118 до 120 градусів.
- Одинарна з подальшою правкою (подточкой) ріжучого краю (НП) — чотири ріжучих кромки дозволяють зменшити кут між далекими ділянками країв, що дозволяє відводити гаряче повітря від оброблюваної деталі.
- Одинарна з подточкой перемички і стрічки (НПЛ) — при такій обточуванні під час висвердлювання отворів знижується тертя і утворюється додатковий периферійний кут, за рахунок чого процедура різання стає легше.
- Подвійна з подточкой поперечної кромки (ДП) — формує чотири ріжучих краю і одну поперечну кромку. Технологія збільшує міцність сверлильного інструменту в п'ять разів.
- Подвійна з подточкой перемички і стрічки (ДПЛ) — збільшує стійкість свердла, полегшує процес висвердлювання отворів навіть у виробах з матеріалу високої щільності.
При заточуванні вироби обробляється не тільки головка, а й бічні ріжучі кромки, тому всі свердла, виготовлені за ГОСТом, добре справляються з поставленим завданням.
Як вибрати свердло по металу?
Дотримуючись рекомендацій фахівців, ви без зусиль підберете потрібне свердло для формування якісних отворів.
Критерії вибору:
- Хвостовик. Циліндричний підходить практично до всіх свердлильних інструментів, тому використовується найчастіше. Конічний зручний тим, що на деяких видах обладнання надійно закріплюється як з патроном, так і без нього. Шестигранні фіксуються, як правило, в патрони трикулачного типу або спеціальному посадковому отворі на чверть дюйма.
- Тип свердла. Спіральним роблять порожнини одного діаметра. Щоб оформити отвори різних конфігурацій, підбираються спеціальні свердла, наприклад, конічні або перові (в залежності від мети).
- Матеріал. Свердлильні пристосування з кобальтом цінуються за високі показники міцності. Покриття з нітриду з азотом знижує нагрів робочої частини під час свердління. Матеріали з алюмінієм і титаном володіють збільшеною зносостійкістю.
- Кут заточування. Для бронзових деталей краще купити свердло з кутом не менше 130—140 градусів, для більш м'яких матеріалів — не вище 100, для маніпуляцій з чавуном або латунню — 110-120.
- Точність. Підвищена точність доцільна при необхідності зробити ідеальні отвори. Якщо допустимі невеликі похибки, використовують клас А і В1.
- Розмір. Вибирається в індивідуальному порядку в залежності від того, які розміри повинні бути у отвори.
Не забувайте і про маркування. Воно допоможе визначитися з характеристиками сверлильного пристосування і вибрати потрібний варіант.
Чи можна свердлом по металу свердлити інші матеріали?
Використовувати свердла по металу при роботі з іншими матеріалами можна, але в цьому випадку їх потрібно підбирати дуже ретельно. Наприклад, для дерева краще використовувати вироби з низьким тертям, а для бетону підходять практично будь-які моделі. Для конструкцій зі скла такі свердла не застосовуються, так як для цих цілей призначені спеціальні свердлильні інструменти без биття.
Свердло по металу, дереву або бетону: основні відмінності
Найбільш простий спосіб відрізнити свердла — порівняти їх зовнішні характеристики. Якщо говорити про гвинтові моделі, різниця в тому, що для робіт по деревині наконечник буде загострений, по металу більш тупий, а для висвердлювання отворів в бетоні передбачені моделі з накінечником, який значно ширше, ніж основа. Також звертайте увагу на матеріал виготовлення. Інструмент для деревини виготовляється з м'яких сплавів, для металовиробів і бетону з міцніших — твердих.
Якщо говорити про відтінки, то це другорядний показник. Зазвичай для робіт по деревині свердла виготовляють з недорогих сплавів сірого кольору, але бувають і моделі підвищеної міцності чорного або золотого відтінку, тому в цьому випадку при порівнянні враховуйте те, який колір у інструменту і яка заточка у наконечника.
Визначаємо ступінь зношеності свердла
Якісні свердла роблять гладкі й рівні отвори, в цьому випадку під час роботи гучних шумів не спостерігається. Якщо при висвердлюванні поверхня деталі сильно нагрівається, отвори виходять з нерівностями і з'являється гучний звук, це знак того, що пора міняти свердло. Якщо продовжувати використовувати такий інструмент, деталь може пошкодитися і стати непридатною для безпечної експлуатації, що згодом призведе до великих фінансових витрат.