Згодом навіть найякісніший матеріал для герметизації швів втрачає властивості, що вимагає його заміни. Застарілий склад складно знімається з поверхонь, однак якщо знати, як і чим розчинити силікон в домашніх умовах, можна швидко і без фінансових затрат видалити його без сліду.
Види герметиків
Силіконовий універсальний герметик має високу термо- і водостійкість. Використання можливе як в приміщенні, так і при зовнішніх роботах.
Нерідко склад застосовується як клей, також він використовується для гідроізоляції або герметизації швів.
Для побутових умов підходять однокомпонентні склади. Вони безпечні і тверднуть через вологість повітря. Двокомпонентні необхідно змішувати безпосередньо перед застосуванням герметика, а застигання відбувається під впливом хімічних реакцій компонентів, що входять до складу суміші.
Види силіконових складів:
- Кислотні. Складаються з оцтової кислоти, застосовуються для обробки дерев'яних, керамічних і пластикових виробів. Такий герметик не підходить для металу, скла, граніту і матеріалів, в яких є цемент. Головна перевага - доступна цінова категорія.
- Лужні. Складаються з лужних компонентів - амінів, застосовуються, як правило, в умовах виробництва. Лужний герметик належить до виду спеціального призначення, тому його важливо використовувати тільки для тих матеріалів, для яких він призначений.
- Нейтральні. Високоякісні герметики з поліпшеними експлуатаційними характеристиками. Застосовуються для будь-яких видів поверхонь, в складі замість оцтової кислоти органічна речовина кетоксім або спирт.
Кожен з видів має свої характеристики та володіє підвищеними експлуатаційними якостями. Попри це, як і будь-який інший матеріал, навіть найнадійніший герметик з часом доводиться міняти.
Варіанти механічного видалення силіконових герметиків
Механічне очищення більше підходить для пластику, кахлю або металу. Таким способом можна видалити навіть застарілі герметик, який прослужив багато років. Найпростіше видалити склад за допомогою леза або ножа, після чого залишки забруднення зачищаються наждачним папером або пемзою.
Якщо герметик не дуже щільно тримається на поверхні, можна підчепити один кінець шва і акуратно потягнути за нього. Іноді таким чином можна виводити засохлий матеріал повністю без додаткової зачистки. Найчастіше такий спосіб допомагає при видаленні герметика з пластикових поверхонь.
Третій варіант - нагрівання герметика за допомогою будівельного фена. Після прогріву матеріал стає м'яким і ламким, тому видалення проводиться швидко. Для очищення поверхонь використовують шпатель, лезо або ніж.
Чим відмити силікон?
Повністю розчинити силіконовий герметик за допомогою хімічних розчинів практично неможливо. Вони лише роблять масу м'якою, після чого її все одно доведеться видаляти механічним способом. Крім того, щоб правильно підібрати засіб, потрібно знати вид матеріалу для герметизації.
- герметики на основі кислот видаляються 70% -й оцтовою есенцією;
- засіб на спиртовій основі усувається за допомогою медичного або технічного спирту;
- всі інші види герметика розчиняються Уайт-спіритом, бензином або гасом.
Якщо є можливість, краще купити в будівельному магазині спеціальний засіб, розроблене для того чи іншого виду герметика. Досвідчені майстри застосовують саме їх, тому що професійні склади дають кращий результат.
Як зняти силіконовий герметик з різних поверхонь
Для кожної поверхні є своя методика для усунення силіконового герметика. Неправильні дії призводять до псування елементів, тому перш ніж розпочинати процедуру, ознайомтеся з основними правилами.
Пластик і акрил
Зчеплення герметика з пластиком і акрилом слабке, тому такі поверхні очищаються швидко. З шорсткуватих підстав склад видаляється складніше.
Перше, що потрібно зробити - акуратно зрізати виступаючі частини герметика, а потім обробити забруднення відповідним розчином. Зверніть увагу, що вибирати його потрібно дуже ретельно. Якщо пластик стійкий до впливу агресивних засобів, то акрил дуже чутливий і може розм'якшити разом з герметиком.
Щоб переконатися, що засіб для чищення дійсно підходить, нанесіть його в малопомітну області, почекайте 3 хвилини, а потім спробуйте зняти герметик жорсткою серветкою. Якщо оброблювана поверхня зберігає колишній вигляд, значить, розчинник підійшов і можна продовжувати роботу.
Надлишки герметика слід видаляти відразу ж після його розм'якшення, тому що повторно застиглу масу видаляти вкрай складно.
Емаль і керамічна плитка (кахель)
Видалити герметик на силіконовій основі з кахельної плитки у ванній і душовій кабіні або емалевого покриття дуже просто:
- Акуратно зріжте ножем або шпателем виступаючі частини герметика з кахлю.
- Візьміть відповідний розчинник з тих, що описані вище, змочіть в ньому ватний диск або тканинну серветку і нанесіть засіб на загерметизовані шви.
- Зачекайте поки герметик стане м'яким, а потім видаліть його жорсткою ганчіркою.
- Після повного видалення маси кахельну підлогу або стіни миються теплою водою і насухо витираються чистою серветкою.
Ті ж маніпуляції проводяться при очищенні емалевого покриття ванни, тільки всі рухи повинні бути акуратними, щоб не подряпати поверхні. Для кахлю застосовуються будь-які засоби, крім тих, у складі яких є частинки абразиву.
Скло
Очищення скла - складна процедура, що вимагає підвищеної уважності. При сильному натисканні воно може тріснути, а при неправильному підборі засобів і інструментів може бути подряпане.
Якщо герметик старий, краще використовувати спеціалізовані засоби, наприклад, та ж «Пента-840». Вона швидко і якісно розчиняє силіконову масу, тому для її видалення не буде потрібно надмірного механічного впливу на тендітну скляну поверхню.
Коли без застосування абразивних речовин не обійтися, кращий варіант - звичайна кухонна сіль. Вона не дряпає поверхню і добре видаляє залишки силіконової маси. Якщо герметик спиртовий, застосовується технічний або медичний спирт.
Стільниця
Свіжий герметик видаляється зі стільниці за допомогою бензину. Його слід ватним диском нанести на забруднення, а потім стерти сухою або злегка вологою серветкою. Тверда і застаріла маса видаляється складніше. Для початку потрібно прибрати силікон, який виступає над поверхнею, ножем або лезом, нанести розчинник, а потім розм'якшений герметик видалити спеціальним дерев'яним скребком.
Застосовувати абразивні матеріали для зняття залишків герметика зі стільниці можна, оскільки це неминуче призведе до дефектів у вигляді подряпин і матових плям.
Чим відтерти силіконовий герметик з одягу
Без сліду можливо усунути тільки свіжі плями. Якщо герметик вже засох, діяти потрібно за наступним алгоритмом:
- Розтягуємо забруднену ділянку, щоб силікон трохи відстав від тканини.
- Тонким інструментом, наприклад, шпателем обережно піддягаємо масу і прибираємо її.
- Беремо оцет або спирт, наносимо на пляму, чекаємо 3-5 хвилин.
- Після цього змочуємо забруднену ділянку ще раз, а потім акуратно відтирати пляму зубною щіткою.
- Якщо силіконовий склад утворює катишки, прибираємо їх сухою рукою.
- Відмиваємо залишки герметика теплим мильним розчином.
Якщо цей метод не допомагає, можна спробувати нагріти плями звичайним феном, а потім відтерти силіконовий герметик за допомогою тканинної серветки без ворсинок. Також можна спробувати заморозити тканину і після цього видалити забруднення.
Видалення герметика зі шкіри людини
Якщо герметик потрапив на шкіру, необхідно налити в ємність 1 літр теплої води і додати 1 ст. л кухонної солі. Після того як вона розчиниться, слід опустити в розчин руки і за допомогою пемзи відчистити силіконову масу. Зазвичай вистачає двох-трьох повторів процедури, однак якщо герметик сильно застиг, потрібно не менше 5 разів. При цьому після кожного очищення потрібно робити новий теплий розчин. Крім цього, можна як слід намилити руки господарським милом і повторити процедуру з пемзою.
Кращий засіб від забруднень - захист рук і поверхонь
Щоб запобігти попаданню герметика на шкіру, необхідно надіти рукавички і робочий одяг з довгим рукавом. Якщо склад наноситься тільки на шви або стики, прилеглі підстави закриваються плівкою і закріплюються малярною стрічкою. Тільки так можливо захистити поверхні, що не підлягають обробці, і шкіру від попадання маси.
Якщо немає досвіду роботи з герметиком, краще відразу купити спеціальний розчинник в магазині, щоб в разі утворення забруднень швидко вжити необхідних заходів щодо їх усунення. Свіжі склади видаляються швидко, а ось з засохлими вже доведеться повозитися. І не факт, що плями заберуться безслідно.