У сфері будівництва, під час ремонту або склеюванні різних елементів виникає необхідність в застосуванні кріплень. Один з найбільш поширених видів — рідкі цвяхи. Вони відрізняються простотою використання, економічністю і довговічністю. Далі ми розповімо, що це таке, як їхправильно застосовувати і чим розчинити рідкі цвяхи при відсутності спеціальних засобів.
Що таке рідкі цвяхи?
Рідкі цвяхи - це високоефективний клеючий засіб з хорошими адгезивними показниками, що гарантує міцне зчепленняз будь-якою поверхнею. Гарна адгезія обумовлена унікальним складом матеріалу. Рідкі цвяхи з'явилися відносно недавно, але вже заслужили довіру споживачів і успішно використовуються в багатьох областях. Матеріал для кріплення буває декількох видів і різниться за експлуатаційними якостями, тому для склеювання елементів різних текстур потрібно вибирати найбільш підходящий склад.
Переваги і недоліки
У порівнянні з механічними кріпильними елементами, рідкі цвяхи мають масу незаперечних переваг:
- вони довговічні - після склеювання деталей не втрачають первинних характеристик протягом тривалого терміну (до 20 років);
- прості в застосуванні і не вимагають використання спеціального обладнання;
- не іржавіють, як традиційні металеві кріплення;
- при необхідності легко видаляються з поверхонь;
- дбайливо склеюють деталі між собою, не порушуючи їх цілісність;
- здатні витримувати підвищені навантаження - від 50 до 80 кг на 1 м²;
- застосовуються практично для всіх видів матеріалів;
- склади на водній основі абсолютно безпечні для здоров'я людини.
До недоліку матеріалу відноситься швидке руйнування при постійному прямому контакті з ультрафіолетовим випромінюванням.
Склад рідких цвяхів і їх різновиди
Для виготовлення надійних сумішей використовуються тільки якісні компоненти - синтетичний каучук і полімерні присадки. У ролі головного елемента, що скріплює виступає біла глина дрібної фракції. Нерідко замість неї з метою економії використовують більш дешевий матеріал - карбонат кальцію. Вважається, що він знижує адгезію, однак при правильних пропорціях і контролі якості на виробництві такий клей добре склеює елементи і не втрачає властивостей протягом довгих років.
За різновиди рідкі цвяхи поділяються на дві групи:
- Органорозчинні - в основі суміші синтетичний каучук, що володіє підвищеною міцністю і стійкістю до низьких температур. Мінуси - різкий запах, низька стійкість до займання, необхідність дотримання правил пожежної безпеки при роботі з матеріалом.
- Водорозчинні - виготовляються з полівінілхлоридних або акрилових присадок і поліуретану, екологічні, мають гарну адгезію. Недолік - низька стійкість до циклів заморожування і розморожування.
Незважаючи на незначні недоліки рідкі цвяхи мають великий попит і ефективно замінюють стандартні кріплення і навіть герметик для швів.
Що можна клеїти рідкими цвяхами?
Рідкими цвяхами можна склеїти такі матеріали, як:
- дерево,
- пластикові стінові панелі,
- гіпсокартон,
- скло,
- пробкові матеріали,
- ДВП і ЛДСП,
- мармур,
- ліноліум,
- кераміка,
- декоративний камінь,
- облицювальна мозаїка,
- пластмаса,
- піно- і газоблоки,
- дзеркало,
- стельова плитка.
У домашніх умовах таким складом можна приклеювати плінтус, багет і навіть відірваний куточок шпалер. Водорозчинні склади найчастіше застосовуються при склеюванні текстурних поверхонь, органорозчинні краще підходять для гладких елементів і при монтажі декору у ванній кімнаті. Рідкі цвяхи відмінно підходять склеювання різних деталей авто.
Як правильно використовувати рідкі цвяхи?
Перед тим як клеїти на рідкі цвяхи, важливо ознайомитися з особливостями їх використання:
- Вимога до приміщення. Якщо використовуються органорозчинні склади, працювати можна тільки в добре провітрюваних приміщеннях або на відкритому повітрі, так як пари матеріалу токсичні. Клей на водній основі застосовується в будь-яких умовах, тому що він безпечний для організму людини.
- Підготовка поверхонь. Для початку необхідно очистити оброблювані поверхні від залишків фарби, пилу і бруду, а потім знежирити їх за допомогою Уайт-спіриту або, наприклад, спирту. Щоб підвищити якість зчеплення, по всій поверхні робляться невеликі насічки.
- Нанесення клею. Засіб не повинно покривати всю оброблювану площу. Воно наноситься у вигляді точок, зигзагів або сітки.
- Склеювання. Після обробки поверхонь клеєм слід з'єднати їх, сильно притиснути один до одного і витримати 1-2 хвилини. Протягом 20 хвилин є можливість коригування положення елементів, що склеюються.
Щоб наносити клей, краще використовувати спеціальний пістолет, який здатний обробляти важкодоступні зони.
Чи можна обійтися без пістолета?
Не у кожного під рукою є спеціальний пістолет, проте це не привід відмовлятися від проведення робіт, тому що його можна замінити підручними пристосуваннями. Для цього необхідно підібрати плоску круглу деталь, відповідну діаметру днища упаковки.
Інструкція з використання саморобного «пістолета»:
- Встановіть на горловину картриджа дозатор, який йде в комплекті, і обріжте його наконечник.
- Притуліть підібраний елемент до днища балона.
- За допомогою саморобної рукоятки, наприклад, дерев'яної качалки повільно видавлюйте клейовий склад на оброблювану поверхню.
Процес трудомісткий і вимагає застосування фізичної сили. Крім того, при неправильному видавлюванні клей буде виходити в зворотну сторону або розподілятися по поверхнях нерівномірно. Якщо є можливість купити спеціальний пістолет, то краще використовувати саме його.
Чи можна приклеїти кахельну плитку на рідкі цвяхи?
Рідкі цвяхи - універсальне кріплення, сумісний з будь-якими матеріалами, в тому числі кахель. Присадки дрібної фракції гарантують надійне склеювання навіть нещільно прилягають одна до одної площин маленького і великого розміру. Рідкі цвяхи використовуються не тільки при облицюванні стін кахельною плиткою, а й для керамічних підлогових покриттів.
Підготовка поверхонь проводиться за загальним принципом, монтажний клей наноситься точково, зигзагом або у вигляді сітки. Якщо під час склеювання шорсткуватих площин насічки не потрібні, то на гладких стінах вони обов'язкові. Це покращує якість зчеплення матеріалів, що збільшує термін служби рідких цвяхів.
Скільки сохнуть рідкі цвяхи?
Скільки сохне клей, як правило, зазначено на його упаковці. Якщо матеріал якісний і використовується відповідно до інструкції, а також при рекомендованому температурному режимі, то він висихає досить швидко. Більшість сучасних різновидів рідких цвяхів відносяться до категорії швидковисихаючих складів.
Середній час схоплювання близько 20-30 хвилин. Навіть якщо під час склеювання елементів допущена помилка, за цей проміжок часу цілком можна встигнути усунути недоліки. Приблизний час повного висихання клею - добу. Після закінчення цього часу коригування положення деталей неможлива.
Як видалити рідкі цвяхи з різних поверхонь?
Під час роботи з клеїть складом слід дотримуватися обережності, щоб не забруднити одяг або поверхні, що не підлягають обробці. Якщо це все ж сталося, є кілька способів видалення клею:
- При попаданні клею на одяг можна видалити його методом нагрівання або, навпаки, заморозки. У першому випадку використовується фен, а охолодити потрібну ділянку можна в морозильній камері. Після цього склад втрачає початкові експлуатаційні характеристики і легко видаляється з будь-яких тканин. Якщо одяг не линяє, можна використовувати Уайт-спірит, ацетон або спеціальний засіб «Антіклей».
- Якщо органорозчинний клей потрапив на шкіру, відтирати його можна за допомогою звичайного вазеліну або теплого соняшникової олії. Водорозчинні склади швидко і легко відмиваються теплою проточною водою.
- Знімати застиглий клей з пластика, а також кахлю, дерева та інших матеріалів можна за допомогою леза або ножа. Також можливо розчиняти склад Уайт-спіритом. Якщо цвяхи сильно засохли, їх нагрівають феном, а потім прибирають ватним диском, змоченим в ацетоні.
При видаленні складу за допомогою ножа або леза будьте обережні, щоб не подряпати поверхні. Глянцеві елементи таким способом не очищаються. Для них краще використовувати звичайний ластик або Уайт-спірит.
Поради по роботі з рідкими цвяхами
Щоб не забруднити одяг і руки, краще використовувати фартух і рукавички. Особливо якщо ви працюєте з органорозчинних сумішами. Також фахівці рекомендують:
- Перед застосуванням обов'язково перевірте цілісність упаковки. Якщо вона порушена, не варто починати роботу, так як клей може бути зіпсованим.
- При попаданні клею на слизові оболонки необхідно якомога швидше промити їх теплою проточною водою.
- При обробці електричного обладнання переконайтеся в тому, що воно відключено від мережі.
- В інструкції завжди вказується, якою буде витрата, але варто враховувати, що для пористих і текстурних елементів рекомендовано купувати матеріал з невеликим запасом.
- Не можна кріпити вологі елементи. В такому випадку клей втрачає властивості, тому поверхні повинні бути сухими.
- Не потрібно наносити склад занадто товстим шаром. Якість склеювання від цього не покращиться, а ось застигати він буде довше покладеного часу.
- Водорозчинні склади призначені тільки для проведення внутрішніх робіт. Не можна використовувати їх на вулиці, наприклад, в альтанці або для облицювання зовнішніх стін. Для цього є спеціальні склеювальні матеріали.
Зберігати засіб краще в прохолодному, захищеному від дітей місці. Тривале знаходження картриджа під прямими сонячними променями неприпустимо, тому що склад може зіпсуватися чи швидко засохнути.
Рідкі цвяхи - це практично, ефективно і економічно
При правильному застосуванні матеріал дозволяє значно економити час і надійно склеювати будь площині. На відміну від механічних кріплень, рідкі суміші не порушують цілісність елементів, що дозволяє надавати поверхням естетичний зовнішній вигляд.
Щоб домогтися якісного і довговічного скріплення, важливо використовувати певний вид складу, який буде ефективний саме у вашому випадку. Якщо підібрати його неправильно, домогтися потрібних результатів буде неможливо.