Ваш кошик порожній :(

Малярний пензель — один з основних інструментів, які застосовуються при роботі з лакофарбовими матеріалами. Найбільш поширене використання — фарбування кутів, зварювальних швів, плінтусів і важкодоступних місць. Щоб результат роботи вас втішив, потрібно знати, які види і розміри малярних пензлей краще застосовувати в тому чи іншому випадку.

Побудова і характеристики

Побудова пензля досить проста, вона складається з трьох робочих елементів:

  • щітка — пучок ворсу з різними параметрами;
  • обжимний цоколь — пристосування, яке надійно фіксує пучок щетини на рукоятці;
  • ручка, або рукоятка — елемент, за який тримають інструмент під час виконання фарбувальних робіт.

Рукоятки виконуються з дерева, пластику або металу, за індивідуальним замовленням виготовляють креативні кисті з ручкою з натуральної кістки. Обжимний цоколь повинен бути міцним, тому його роблять з металу, але не товстого, а тонкошарового, щоб інструмент не був занадто важким. Щетина малярних кистей різниться за видами, про які ми розповімо далі..

Матеріали ворсу

Ворс малярних пензлів поділяється на три види:

  • Натуральний. Найбільше підходить для роботи з фарбою на масляній основі, оліфою, а також різними видами лаків. Натуральний ворс досить м'який, швидко набирає і добре утримує лакофарбові матеріали. При контакті з водою, щетина стає жорсткою, втрачає властивості і погано фарбує поверхні. Саме тому не варто використовувати інструмент з натуральним ворсом спільно з фарбувальними засобами на водній основі.
  • Синтетичний.Застосовується при фарбуванні поверхонь з використанням водно-дисперсійних лакофарбових виробів. Синтетична щетина має підвищену зносостійкість і дозволяє отримувати гладкі поверхні. Штучні ворсинки добре вбирають лакофарбу не тільки зовнішньою поверхнею, але і внутрішньою — до самої середини пучка. Така властивість дозволяє збільшувати продуктивність і значно економити час.
  • Змішаний. Підходить для будь-яких видів фарбувальних складів — як на масляній, так і на водній основі, добре вбирає фарбу, має високу зносостійкість. Пензлі зі змішаною щетиною поєднують в собі кращі якості інструментів зі штучним і натуральним ворсом, тому користуються великим попитом.

Перед роботою будь-який вид кистей необхідно замочити на кілька хвилин в мильному розчині, дати трохи висохнути, а потім обробити лляною олією. Це необхідно для того, щоб пом'якшити ворс.

Розмір робочої частини

Малярські кисті розрізняються за розміром робочої частини:

  • Найменший діаметр — 25 мм. Такий інструмент застосовується для фарбування дрібних елементів або живописних робіт.
  • Вироби з окружністю робочої частини 38 мм використовують для роботи з предметами округлої форми, наприклад, карнизами або плінтусами.
  • Пензлі діаметром 50 мм добре підходять для обробки дверних прорізів, віконних рам і інших конструкцій невеликої ширини.
  • Інструмент розміром від 63 до 75 мм відноситься до універсального і найчастіше застосовується для фарбування стін і інших широких конструкцій.

Найбільші пензлі мають діаметр 100 мм. Їх використання доцільне для габаритних поверхонь, наприклад, дахів або зовнішніх стін будівлі.

Види малярних пензлів

Кисті відрізняються щетиною, формою рукоятки, розміром та іншими параметрами, проте всі вони повинні відповідати єдиним вимогам. По-перше — ворс добре набирає і деякий час утримує фарбу. По-друге — якісний інструмент повинен рівномірно наносити фарбу на поверхню з першого разу без додаткових рухів. Далі розглянемо основні види малярних пензлів.

Пензлі-ручники

Найбільш поширений вид інструменту, що застосовується для нанесення клею на стіни або шпалери, емалей на поверхні невеликих площ, а також при грунтування різних конструкцій. Пензлі бувають круглої або плоскої форми, щетина фіксується на коротку рукоятку за допомогою обідка з металу.

Іноді при роботі з в'язкими матеріалами, наприклад, шпалерним клеєм або фарбою на масляній основі, матеріал розподіляється нерівномірно, тому часто досвідчені фахівці зав'язують ворсинки тонкої мотузкою.

Макловиця

За формою інструмент нагадує невелику щітку з пучком з синтетичного ворсу або натурального кінського волоса. Кисть буває трикутної, прямокутної, овальної і круглої форми. Рукоятка прикріплюється до робочої частини гвинтами, але іноді інструмент оснащують знімною робочою частиною, що досить зручно в експлуатації. Застосовується для нанесення шпалерного клею, а також вапна на великі поверхні.

Для фарбування макловиці використовуються рідко, тому що жорстка щетина швидко набирає багато фарби, що значно збільшує витрату лакофарбових матеріалів. Іноді інструмент використовується в якості звичайної щітки для підмітання будівельного пилу та сміття.

Пензель Махова

Інструмент має широкий пучок, що дуже зручно при обробці габаритних площ. Найчастіше такі кисті використовують для очищення і промивання стель і стін, грунтування поверхонь або нанесення побілки. Інструмент буває двох видів — із зафіксованою робочою частиною, яка кріпиться на звичайній ручці довжиною близько 20 см, і зі знімною. Другі зручні тим, що їх можливо закріплювати на довгій рукоятці або звичайною палиці довжиною від одного до двох метрів, щоб можна було обробляти поверхні великих площ, а також стель. Ворс буває як натуральний, так і змішаний. Окружність робочої частини — до 65 см.

Флейцевий пензель

Плоский малярський, або флейцевий пензель використовується для роботи з усіма лакофарбовими виробами — оліфою, різними емалями та лаками. Інструмент відноситься до універсальних, тому їм можна обробляти різні поверхні, включаючи шорсткі. Пензель зручний у використанні і добре фарбує навіть важкодоступні місця.

Робоча частина інструменту виконана з ворсу довжиною 60 мм, який надійно кріпиться до ручнику за допомогою обжимного цоколя. Щетина добре збирає і утримує фарбу, дозволяє економити матеріал і дозволяє наносити тонкі рівномірні шари на будь-які види поверхонь.

Пензель радіаторний

Радіаторний пензель — це різновид флейцевого, однак, на відміну від «флейца», він має більш довгу ручку зігнутої форми. Інструмент переважно застосовується для важкодоступних місць.

Такий вид пензлів особливо зручний при фарбуванні радіаторів опалення, різних конструкцій з тонкими секціями, віддалених виступів і кутів, а також гнутих і фігурних конструкцій. Ворс добре набирає фарбу і проникає в усі важкодоступні місця, рівномірно профарбовуючи їх без потьоків.

Перевага інструменту — в зручній рукоятці і густий щетині, що дозволяє скорочувати витрати лакофарбових матеріалів.

Синтетичні плоскі

Поширений вид інструменту, який використовується для маніпуляцій як з рідкими, так і густими сумішами. Робоча частина кисті дуже еластична і гнучка, тому їй зручно працювати у напрямку вгору-вниз. Пучок плоскої форми добре набирає фарбувальний склад, утримує його деякий час, а потім рівномірно наносить на оброблювану поверхню.

Залежно від розміру робочої частини інструментом можна обробляти і широкі, і вузькі ділянки різних конструкцій. Ціна на кисть відносно невисока, тому її використовують частіше, ніж інші види.

Торцеві щіткі

Інструмент переважно використовують в тому випадку, якщо поверхню потрібно зробити текстурованою, наприклад, шорсткою або рельєфною. Для звичайного класичного фарбування пензель не застосовується. Найчастіше таким інструментом користуються професійні майстри, так як робота з ним вимагає певних знань.

Під час фарбування пензель потрібно часто зволожувати і видаляти лак або фарбу, тому що засохлі частинки будуть перешкоджати її рівномірному розподілу. Це можна віднести до недоліківі інструменту, однак при його правильному використанні поверхні виходять оригінальними з неповторною текстурою.

Круглі пензлі

Пензлі з круглої робочої частиною поділяються на товсті і тонкі. Перші застосовуються для змивання або нанесення побілки на великі площі, а також для грунтування стін. Для роботи в важкодоступних місцях використовують додаткові рукоятки довжиною до двох метрів.

Товсті махові пензліі призначені як для внутрішніх, так і для фасадних робіт. Діаметр робочої частини становить 60 і 65 мм, довжина щетини 100 мм. Тонкі пензлі добре підходять для фарбування віконних і дверних прорізів, плінтусів, а також дверей і п-образних конструкцій.

Пензель для лаку

Зазвичай для роботи з лаком виготовляють пензлі тих же розмірів, як і для емалей. Різниця лише в тому, що у перших кінчики ворсинок трохи розпушені. Це дозволяє уникати утворення крапель і потьоків на поверхні.

Якщо лак розбавлятиметься будь-якими розчинниками, краще вибирати інструмент з натуральною щетиною. Для лакових складів на основі води застосовується пензель зі штучним ворсом.

При обробці підлогового покриття, доцільно використовувати спеціальні пензлі-лопатки, ширина яких не менше 200 мм, а довжина ворсу близько 55 мм. Найчастіше такі інструменти застосовуються для якісного лакування паркетної дошки або реставрації ламінату.

Як правильно вибрати малярський пензель

У багатьох будівельних магазинах продаються набори, які мають від 3 до 10 пензлів різних форм і розмірів. Щоб не витрачати час на пошуки, краще відразу купити його. Якщо немає можливості, можна зібрати комплект самостійно.

Для кожного виду робіт найчастіше потрібно використовувати не один вид інструменту, а відразу кілька:

  • щоб обробити основну поверхню — маховий пензель;
  • при фарбуванні важкодоступних зон і кутів найчастіше застосовується радіаторний;
  • для попередньої обробки поверхні використовується ручний;
  • для фінішних робіт добре підходить флейцевий.

При покупці пензлів обов'язково зверніть увагу на матеріали, з яких вони виготовлені. Інструменти з дерев'яною рукояткою трохи дешевше, ніж з пластиковою, але другий варіант практичніший, тому що дерево важко відчищається від лакофарбових виробів і з часом розсихається.

Пучок фіксується металевим обтискним цоколем, при цьому найбільш довговічним буде елемент з латуні. Матеріал має підвищену зносостійкість, не схильний до корозії і не деформується навіть після тривалого періоду експлуатації.

Якщо говорити про щетини, то тут при виборі важливо враховувати склад фарби. Як вже говорилося вище, для лакофарбових матеріалів на водній основі більше підходить синтетичний і змішаний ворс, а для роботи з олійними фарбами краще використовувати натуральну щетину.

Рекомендуемые статьи

Категорії