Види фарб, що світяться

Фарби, що світяться в темряві або при природному освітленні,відносяться до дисперсійним засобів, які застосовуються для декоративного оздоблення будь-яких поверхонь з метою створення унікального та креативного інтер'єру. Використання таких фарб можливо як для внутрішніх, так і зовнішніх робіт.

Де застосовуються фарби, що світяться

Фарби цього типу знайшли своє застосування в різних сферах:

  • розмітка на автошляхах, злітних смугах і дорожніх знаках;
  • оформлення рекламних банерів, а також вивісок для гіпермаркетів, ресторанів та інших громадських закладів;
  • фарбування внутрішніх стін будівель і фасадів;
  • нанесення аерографії на машини і написів на спецтранспорт;
  • оформлення інтер'єрів розважальних центрів і нічних клубів;
  • стилізація різних предметів інтер'єру, в тому числі меблів та елементів декору;
  • малювання картин і графіті;
  • прикраса ялинкових іграшок та вікон для створення святкової атмосфери;
  • створення малюнків і орнаментів на постільній білизні, шторах, одязі та інших текстильних виробах.

Також ці фарби застосовуються в салонах для тимчасових татуювань, аквагриму або боді-арту, і це далеко не всі сфери їх використання.

Класифікація фарб

Фарби, що світяться, діляться на чотири види:

  • Акрилові — для внутрішніх робіт. Застосовуються для оформлення інтер'єру і мають масу переваг. Вони не токсичні, не мають неприємного запаху і підходять практично для всіх видів поверхонь, крім виробів з металу і пластика. Щоб отримати потрібний відтінок, можна змішувати відразу кілька кольорів. У таких складів один недолік - низькі показники вологостійкості.
  • Акрилові — для фасадних робіт. Надають будівлі унікальний і урочистий зовнішній вигляд, при цьому ці матеріали володіють високими експлуатаційними характеристиками. Вони стійкі до вологи, стирання, перепадів температурних режимів і відрізняються гарними адгезивними властивостями. Їх можна застосовувати для бетону, пластику, натурального каменю, металу та інших облицювальних матеріалів.
  • Універсальні фарби на уретан-алкидній основі. Випускаються в аерозолях і застосовуються для різних видів поверхонь, включаючи вироби з кришталю і скла. Після повного застигання фарби покриття виходить міцним і здатне протистояти негативним факторам навколишнього середовища.
  • Невидимі емалі, або фарби-«невидимки». Склад малопомітний на світлих поверхнях при денному освітленні, а на темному проявляється у вигляді білястих абстрактних малюнків. Найчастіше використовуються для дизайнерских робіт або для оформлення дорожніх знаків.

Всі види, крім «невидимок», вдень майже не відрізняються від звичайних емалей: їх світіння чітко можна побачити лише вночі під ультрафіолетовим випромінюванням.

Види фарб, що світяться

Фарби, що світяться, розрізняються залежно від виду світіння, фактури, експлуатаційних характеристик, компонентів, що входять до складу. Вони діляться на чотири групи.

Флуоресцентні

Оброблені флуоресцентним складом поверхні світяться тільки під впливом ультрафіолетових променів. При денному світлі з вигляду такі емалі не відрізняються від класичних лакофарбових виробів. Серед складових — тільки безпечні і нетоксичні компоненти, тому такі фарби застосовують для робіт всередині приміщень, включаючи дитячі кімнати та інші житлові споруди.

Найчастіше флуоресцентні склади використовують для оформлення інтер'єрів торгово-розважальних комплексів, нічних клубів, ресторанів. Поєднання яскравих відтінків дає хороший світловий ефект і дозволяє створювати оригінальні дизайнерські інтер'єри.

Люмінесцентні

Друга назва — люмінофорні, так як вони виготовляються на основі люмінофорів — компонентів, які поглинають енергію та перетворюють її в світлове випромінювання. Накопичення світла відбувається як під джерелом штучного світла, так і під природним освітленням. Щоб фарба світилася близько 10—12 годин, обробленій поверхні потрібно «заряджатися» протягом 20 хвилин.

Склади виготовляються на основі безпечних для організму елементів, тому їх застосування можливе як для оформлення предметів декору, текстилю, інтер'єру, так і при створенні боді-арту або, наприклад, тимчасових татуювань.

Фосфоресцентні

Серед основних компонентів фарби є фосфор, який негативно впливає на здоров'я людини, тому вона використовується тільки для зовнішніх робіт. Найбільше фосфоресцентні емалі користуються популярністю серед автолюбителів, тому що матеріал добре підходить для тюнінгу машин. Крім цього, вони знайшли широке застосування серед дизайнерів, які займаються створенням креативних рішень для фасадів будівель будь-якого призначення. Щоб фарба почала світитись, її можна зарядити від сонячних променів або за допомогою ксенонових і галогенних светогенераторів.

Світловідбиваючі

Оброблені поверхні дають яскраве світіння в той час, коли на них потрапляє штучне або природнє світло. Переважно світловідбиваючі матеріали застосовують для розмітки доріг або територій промислового призначення. Крім цього, фарби використовують при виготовленні різних попереджувальних знаків і позначення меж будь-яких зон. Іноді світловідбиваючі фарби застосовуються спільно зі світлоповертаючих лаком для більш яскравого та якісного світіння.

Основні відмінності люмінесцентних і флуоресцентних фарб

Обидва варіанти фарб можуть світитися, однак флуоресцентні барвники відрізняються від люмінесцентних деякими властивостями:

  • вони не здатні накопичувати світло і давати світіння в умовах темряви;
  • швидко вигорають і не мають оптимальну стійкістю до негативних факторів зовнішнього середовища;
  • вартість фарб на порядок нижче.

Висока ціна люмінесцентних засобів для фарбування обумовлена тим, що на етапі виробництва виробникам необхідно оформляти спеціальні дозволи, які підтверджують, що в складі немає небезпечних для здоров'я і навколишнього середовища речовин. Для виробників це мінус, а ось для споживачів, навпаки, перевага, так як фарби не токсичні, стійкі до впливу вологи, грибків та інших негативних факторів. Саме тому, не дивлячись на високу вартість, найчастіше купують не флуоресцентні барвники, а люмінесцентні.

Склади фарб і прозорість

Для виготовлення люмінесцентних фарб найчастіше використовують лак з акрилу або на поліуретановій основі. Крім цього, серед складових є спеціальні пігменти, які активізуються під впливом ультрафіолету або природного світла (в залежності від виду фарби). Склад емалей ніяк не впливає на якість світіння, але від нього безпосередньо залежать експлуатаційні характеристики, а також область застосування.

Фарби випускаються в двох видах:

  • напівпрозорі — практично непомітні при денному світлі, а в темряві проявляються зеленим або блакитним світінням;
  • кольорові — такі фарби світяться в темряві і при природному освітленні.

Щоб матеріал давав світіння під впливом ультрафіолетового випромінювання, у нього додають флуоресцентні компоненти. Основа у емалей така ж, як і у люмінесцентних фарб.

Як вибрати?

Перш за все вибір залежить від області застосування. Для внутрішніх робіт використовуються люмінесцентні і флуоресцентні фарби. Решта видів при використанні у закритих приміщеннях може нашкодити здоров'ю, тому їх застосування доцільно при фасадних роботах або для оформлення дизайну транспорту.

Якщо говорити про кольорову гаму, то для житлових приміщень фарба, яка світиться в темряві, повинна бути спокійних тонів, тому що надмірно яскраві кольори можуть негативно вплинути на психоемоційний стан.

Крім цього, не забувайте, що перевірений постачальник — запорука високої якості і безпеки, тому віддавайте перевагу тільки відомим маркам.

Фарби, що світяться — відмінне дизайнерське рішення

Грамотний підхід до вибору і використання фарб, що світяться, допоможе відтворити унікальне дизайнерське рішення і перетворити будь-який елемент на витвір мистецтва. Робота з такими фарбами вимагає певних знань і умінь, тому перед їх самостійним застосуванням треба обов'язково порадитися з фахівцями і дизайнерами.

Щоб отримати бажаний результат, дуже важливо знати техніку нанесення і правила змішування відтінків. Якщо все зробити правильно — результат буде радувати довгі роки, а пофарбований елемент буде викликати у оточуючих лише захоплення.