Чим відіпрати силіконову змазку з одягу

Силіконова змазка застосовується як в побуті, так і в виробничих умовах. При необережному поводженні з цим матеріалом на одязі з'являються плями, які вкрай складно видаляти. Нижче ми розповімо, як відчистити силіконову змазку з текстилю, уникнувши при цьому великих витрат на професійну хімчистку.

Що таке силікон

Силіконова змазка виготовляється на основі силіконового мастила і спеціального згущувача. Матеріал не пропускає воду, найчастіше застосовується для обробки виробів з гуми з метою їх пом'якшення і захисту від впливу негативних факторів. Мастило не викликає передчасного руйнування деталей.


Властивості силікону:

  • стійкість до окислювальних процесів і корозії;
  • водонепроникність;
  • вогнестійкість;
  • швидкість застигання;
  • висока адгезія (зчеплення з різними матеріалами);
  • еластичність;
  • здатність запобігати розвитку і розмноження бактерій на обробленої поверхні;
  • не пропускає електричний струм;
  • довго випаровується;
  • здатність зберігати експлуатаційні якості при надмірно низьких або високих температурах.

Після обробки виробу на його поверхні утворюється суцільний шар, який надійно захищає від негативних факторів протягом декількох років.

Чому плями силіконової змазки так важко вивести?

Силіконові мастила цінуються за швидкість застигання, волого-і теплостійкість, а також за хороші адгезивні властивості. Іноді ці достоїнства можуть стати недоліками, особливо коли змазка потрапляє на одяг. Якщо відразу не видалити забруднення, то потім зробити це буде вкрай проблематично. Мастило швидко вбирається в будь-яку тканину, а після повного застигання важко піддається очищенню за допомогою високої температури або, наприклад, води. Щоб остаточно не зіпсувати одяг, для початку потрібно визначити вид силіконової змазки, і тільки після цього приступати до підбору потрібного засобу, а потім обережного очищення.

Визначаємо вид мастила

Перш ніж вибирати засіб для виведення плям, давайте визначимося з видом силікону. Добре, якщо у вас залишилася упаковка від мастила, на якій вказано склад. А що робити, якщо вона не збереглася? В такому випадку можна визначити вид суміші по її запаху.

Найчастіше використовується мастило трьох видів - на основі спирту, кислотного розчинника або нейтрального. Склад, в якому є кислота, відрізняється характерним різким запахом оцтової есенції. Якщо говорити про мастило на нейтральному розчиннику, то воно практично не пахне. Силіконові засоби на основі спирту так само мають специфічний спиртовий запах.

Те ж саме стосується герметиків, деяких видів клею та інших силіконових сумішей, тому для них також можуть підійти засоби очищення, про які ми розповімо нижче.

Підготовка до виведення плям силіконової змазки

Перед тим, як вивести пляму від силіконової змазки з одягу або інших текстильних предметів, необхідно підготувати набір пристосувань, які допоможуть впоратися з завданням. Перш за все важливо пам'ятати про власну безпеку, тому для захисту шкіри, очей і дихальних шляхів нам будуть потрібні гумові рукавички, захисні окуляри і респіратор або медична маска. Крім цього, підготуйте:

  • розчинник — оцет, спирт, Уайт-спірит, бензин або ацетон;
  • м'яку тканинну серветку — краще з мікрофібри, так як після неї на одязі не залишається ворсинок;
  • гострий ніж, ножиці або скребок;
  • праска;
  • поліетиленову плівку;
  • марлю або тонку х/б тканину.

Перш ніж очищати за допомогою розчинників, подивіться, що інформацію на бірці від одягу. Багато тканини втрачають колір після потрапляння на них агресивних речовин, тому такі методи можуть ще сильніше нашкодити. Якщо застосування розчинників неможливо, доведеться пробувати альтернативні способи, про які ми також розповімо далі.

Ефективні способи прибрати силіконову змазку

Деякі методи при правильному алгоритмі дій здатні усунути навіть застарілі плями, але не завжди це виходить з першого разу. Якщо після процедури забруднення залишилося, спробуйте повторити очищення ще 2—3 рази. Зазвичай цього достатньо, щоб вивести пляму від силіконової змазки і повернути одягу первинний зовнішній вигляд.

Усунення механічним способом

Такий метод підходить для нейтрального складу мастила. Алгоритм дій:

  1. Покладіть одяг на рівну поверхню, накриту однотонною тканиною.
  2. Акуратно видаліть виступаючу частину забруднення за допомогою гострого ножа. Відскоблювати потрібно вкрай акуратно, щоб не пошкодити тканину.
  3. Накрийте пляму марлею і як слід прогрійте її праскою (можна з відпарювачем).

Після цього одяг треба випрати вручну за допомогою порошку або мила, а потім двічі — у машинці. Пам'ятайте, що в якості підкладки краще використовувати саме однотонну тканину, так як кольорова при пропарюванні праскою може полиняти і пофарбувати одяг, що оброблюється

Усунення плям за допомогою спирту

Спосіб простий, але він ефективний тільки в тому випадку, якщо силіконовий засіб виготовлено на спиртовій основі. Щоб відтерти пляму беремо медичний або технічний спирт, просочуємо їм тканинну серветку, а потім змочуємо забруднення. Після цього потрібно почекати до тих пір, поки силікон не почне перетворюватися у гранули, і видалити їх сухою чистою ганчіркою.

Якщо пляма велика, можна спочатку зняти виступаючу частину ножем, а потім полити забруднення спиртом. Після закінчення процедури одяг прається вручну або в пральній машині з додаванням миючих засобів.

Видалення кислотної мастила

Перш ніж вивести силіконову змазку з одягу, необхідно надіти захисні засоби — рукавички, окуляри, а також респіратор або маску. Далі беремо оцтову кислоту (70%) і рясно просочуємо забруднення. Після цього оброблену поверхню потрібно накрити поліетиленовою плівкою і почекати близько 30 хвилин. Якщо шар мастила не надто товстий, достатньо однієї обробки. При сильно виступаючий плямі доведеться повторити процедуру 2 або 3 рази. Після видалення забруднень одяг треба випрати в пральній машині з додаванням звичайних миючих засобів.

Усунення плям хімічними засобами

Цей спосіб підійде для будь-якого силіконового складу. Щоб видалити пляму, просочуємо серветку розчинником — Уайт-спіритом, бензином, гасом чи, наприклад, ацетоном і витримуємо близько п'яти хвилин. Після закінчення зазначеного часу обережно знімаємо розм'якшені частинки ножем.

Після обробки на одязі може залишитися масна пляма, яка видаляється будь-яким миючим засобом — милом, пральним порошком або рідиною для миття посуду. Далі одяг слід відіпрати в пральній машині або вручну з подальшим рясним полосканням.

Усунення свіжого забруднення

Якщо пляма свіжа, то видалити її нескладно. Для початку розтягніть тканину, щоб силікон розпластався. Потім обережно зніміть мастило гострим предметом — ножем, ножицями або голкою. Якщо забруднення не прибирається, покладіть одяг в морозильну камеру. Зазвичай на повне застигання складу йде близько двох годин, після чого жорстке забруднення видаляється набагато легше. Якщо залишиться масна пляма, виперіть одяг у теплій воді з додаванням прального порошку або у мильному розчині.

Застосування засобу для очищення гальмівної системи авто

Не у кожного така рідина є під рукою, проте купити засіб не складе труднощів, так як він продається в будь-якому автомагазині. Такий спосіб очищення підходить навіть для застарілих плям силіконової змазки будь-якого виду.

Щоб остаточно видалити пляму, нанесіть на неї кілька крапель рідини для очищення гальмівної системи, почекайте близько п'яти хвилин, а потім видаліть разм’якшене мастило скребком або ножем. Після цього ретельно виперіть одяг з порошком в пральній машині.

Очищення силікону від верхнього одягу

Якщо силіконова змазка потрапила на куртку, краще купити професійний засіб для видалення силіконових засобів. Він продається в будівельних або господарських магазинах. Якщо застосовувати хімічні матеріали, можна зіпсувати утеплювач або підкладку. Правила використання розчинника вказані на упаковці, тому його застосування не викликає складнощів. Після усунення плями потрібно випрати тканину у пральній машині або вручну у мильному розчині. Якщо прання буде проводитися в машинці, можна додати кисневий засіб для виведення плям, який швидко і дбайливо видаляє залишки забруднень, або спеціальні кульки.

Видалення плям силіконової змазки: корисні поради

Перш ніж починати виводити плями за допомогою розчинників, обов'язково нанесіть краплю засобу на непомітну ділянку одягу, наприклад, на внутрішній шов і зачекайте кілька хвилин. Якщо тканина не змінила свій колір, можна приступати до очищення забруднення. Крім цього, після застосування агресивних засобів рекомендовано двічі випрати одяг і висушити його на відкритому повітрі. Це потрібно, щоб усунути залишки шкідливих речовин, які здатні викликати алергію.

Зверніть увагу, що перераховані вище методи підходять тільки для щільних тканин. Якщо силікон потрапив на одяг з тонкого матеріалу, краще звернутися у хімчистку — і механічна чистка, і хімічна в домашніх умовах тільки нашкодять одягу.