Гіпсокартонний лист — популярний матеріал, який застосовують для оздоблення стін і стель. Щоб фіксація була надійною, застосовується монтажна піна для гіпсокартону, яка має певні властивості. Інші альтернативні матеріали використовувати не рекомендується через те, що через це значно знижується міцність конструкцій.
Переваги та недоліки наклеювання гіпсокартону на клей-піну
За допомогою каркаса можна не лише вирівняти стіни, але і зробити дизайнерську стелю, що складається з декількох рівнів. Це дуже красиво, але підходить далеко не для всіх квартир. Якщо зробити такий ремонт в малогабаритному приміщенні, то воно стане ще менше, тому що при влаштуванні каркаса забирається дуже багато простору. В такому випадку використовується монтажна піна.
Переваги: монтаж гіпсокартонних листів на піну займе набагато менше часу, ніж збірка каркаса з профілю.
Недоліки:
- при неякісній підготовці та помилки під час монтажу піна швидко пересихає, що призводить до обвалу листів;
- при сильному притисненні листа до стіни піна може «розходитися» в різні боки, а на гіпсокартоні можливе утворення дефектів у вигляді вм'ятин;
- між стелею або стіною і гіпсокартонним листом не можна закладати електропроводку;
- деякі види сумішей пожежонебезпечні, а при тлінні виділяють отруйні пари.
Важливе правило при монтажі листів на піну — економія на матеріалах неприпустима. Якщо купити дешевий гіпсокартон і піну невідомого походження, незабаром ремонт доведеться переробляти. Щоб цього не сталося, слід купувати тільки сертифіковану продукцію перевірених виробників.
Підготовка поверхні перед монтажем
Для роботи вам будуть потрібні інструменти і допоміжні матеріали:
- дриль;
- дюбель-цвяхи або саморізи;
- монтажна піна;
- клей ПВА;
- наждачний папір з великим і дрібним зерном;
- поролон товщиною не менше 2 см;
- будівельний рівень;
- грунтовка;
- шпаклівка і шпатель;
- армована стрічка;
- гумові рукавички й захисні окуляри;
- суха ганчір'я для видалення надлишків клею.
Листи можна кріпити тільки на рівні й чисті поверхні, тому для початку необхідно провести підготовку. Перше, що потрібно зробити — зняти старе покриття. Старі шпалери видаляються повністю. Якщо стіни пофарбовані, то слід зачистити відшаровані лусочки за допомогою наждачного паперу. Якщо поверхні потиньковані, їх також потрібно очистити, а дірки, порожнечі, тріщини і нерівності — зашпаклювати.
Що варто врахувати при виконанні робіт
Є кілька важливих моментів, які слід врахувати до початку роботи:
- Для монтажу листів використовується клей-піна для гіпсокартону з поліпшеними клеючими властивостями.
- Під час розширення піна створює сильний тиск, що може привести до прориву поверхні гіпсокартону. Щоб цього не сталося, під головки дюбель-цвяхів потрібно підкладати спеціальні металеві шайби більшого розміру. Після того як піна застигне, необхідно викрутити кріплення, прибрати шайби, а потім вкрутити дюбель-цвяхи назад.
- Довжина кріплень повинна бути такою, щоб вони вкручувалися до самого кінця пластикової пробки.
- Якщо є можливість, можна вкручувати кріплення безпосередньо в стіну без використання пробок. У такому випадку важливо, щоб дюбель-цвях був більшої довжини. Зазвичай такий спосіб застосовується для дерев'яних стін або перекриттів з гіпсових блоків.
Пам'ятайте, що піна любить вологу, тому перед монтажем слід обробити поверхні водою за допомогою пульверизатора.
Як приклеїти гіпсокартон до стіни монтажною піною: етапи монтажу
Технологія кріплення гіпсокартонних листів проста, проте важливо дотримуватися черговості дій:
- Приклеюємо поролон до стіни за допомогою клею ПВА і вичікуємо 30 хвилин. Матеріал не тільки вирівнює поверхні, але і служить в роль утеплювача.
- Докладаємо гіпсокартон, висвердлюємо не менше 9 отворів, рівних по діаметру дюбель-цвяхів.
- Вирівнюємо лист за допомогою рівня, а потім забиваємо дюбель-цвяхи.
- Висвердлюємо в листі отвори в різних частинах — по центру і на відстані 20 см від країв. При цьому проміжки між отворами повинні бути не менш ніж 15 см.
- По черзі вставляємо трубочку від балона з піною в кожен отвір і заповнюємо простір між стіною і листом. Багато піни видавлювати не варто, оскільки вона може вилізти з країв.
- Далі виконуємо вказані кроки при монтажі наступних листів.
Є другий варіант монтажу. Він простіший, але потребує попереднього вирівнювання стін, щоб на них не було великих виступів або глибоких ям. Щоб приклеїти листи, на їх зворотний бік наноситься монтажна піна зигзагоподібними лініями, діаметр яких повинен бути не більше 3 см. Після обробки складом слід почекати 5 хвилин, а потім щільно притиснути гіпсокартон до стіни до застигання піни. Поки суміш не затверділа повністю, можна регулювати положення листа.
При роботі з монтажною піною не забувайте про техніку безпеки. Для цього надіньте захисні окуляри і гумові рукавички.
Фінішна обробка
Мета фінішної обробки — підготовка поверхонь до фарбування або наклеювання шпалер. Для цього всі шви ретельно очищаються від залишків піни, а потім поверхня листів обробляється грунтовкою. Після повного висихання на шви наклеюється армована стрічка за допомогою клею ПВА.
Місця вкручування дюбель-цвяхів шпаклюються, після чого шпаклівка затирається наждачним папером з дрібним зерном. Далі проводиться шпаклювання всій поверхні, а після висихання — затирка «наждачкою». Після закінчення обробки стіни відчищаються від пилу за допомогою пилотягя або сухої ганчірки.
Чи варто використовувати цей спосіб монтажу?
Такий спосіб застосовується дуже часто, але тільки в тому випадку, коли не потрібно прокладка електрокабелю під листами. За допомогою гіпсокартону, зафіксованого монтажною піною, можна не тільки оздоблювати стіни, але і робити красиві відкоси. Після закінчення обробки поверхні виходять рівними, тому на них можна клеїти шпалери з будь-якою текстурою або фарбувати у різні кольори.
Ціна на матеріал доступна, а приклеювання при дотриманні техніки і послідовності етапів не викликає складнощів. Це дозволяє виконувати ремонт за короткі терміни і не наймати будівельну бригаду.
Хороші матеріали і терпіння — запорука високої якості
Нагадаємо, що якість і довговічність ремонту безпосередньо залежить від підготовки поверхонь. Забруднення і найменші шорсткості або, навпаки, поглиблення можуть стати причиною нерівності стіни і обвалу гіпсокартону. Саме тому дуже важливо ретельно обробити поверхні, дати їм просохнути і тільки потім приклеювати листи.
Крім того, перш ніж купити клей-піну, обов'язково ознайомтеся з інструкцією. Особливо з правилами використання та рекомендованої температурою, при якій можна працювати з матеріалом і експлуатувати його. Якщо ігнорувати ці пункти, піна не буде виконувати своїх функцій, а ремонт незабаром доведеться переробляти.