Застарілу монтажну піну відчищати вкрай складно, проте є способи, які допоможуть вам видалити затверділий склад швидко і якісно. Про те, як почистити пістолет після монтажної піни за допомогою нехитрих засобів, розповімо у нашому матеріаліі.
Які пістолети для піни можна чистити?
Пістолети діляться на два види — побутові і професійні. Кожен з них розрізняється не тільки експлуатаційними характеристиками, але і терміном служби. Крім того, не будь-який інструмент можливо прочистити, так як деякі моделі не призначені для багаторазового застосування. Спробуємо розібратися далі, який пістолет можна очистити і використовувати багаторазово, а який — ні.
Побутовий
Зазвичай такі моделі виконуються з пластика, при цьому конструкція досить проста, та не має розбірних елементів. Ціна на пристрої невисока, тому що вони не призначені для тривалої експлуатації. Такі інструменти доцільно застосовувати для невеликих конструкціях або при ремонті однієї квартири. Наприклад, для обробки декількох дверних і віконних блоків або при герметизації лоджії.
Всі процедури краще виконати максимально швидко — за 1-2 дня. При більш тривалому зберіганні трубки та інші складові пістолета забиваються складом для герметизації, а очищення побутових моделей неможливе. Це говорить про те, що такий вид інструменту відноситься до одноразового.
Професійний
Це якісний професійний інструмент з більш складною конструкцією, виконаний з металу. Такі пістолети не бояться хімічних компонентів, тому у них великий експлуатаційний період.
Інструмент складається з металевого стовбура, фіксатора для кріплення на ємність, спускового курка, зручної рукоятки і регулювального гвинта.
Конструкції деяких пристроїв відрізняються один від одного, проте їх головна особливість — наявність механізму, за допомогою якого можна регулювати не тільки швидкість виходу, але і кількість складу. У пістолетах побутового призначення такої функції немає. Крім того, професійні інструменти можна розбирати, що дозволяє ретельно прочищати їх після кожного використання, а також змінювати зношені елементи.
Правила догляду
Перше і найважливіше правило — не слід часто розбирати інструмент, так як з кожним разом кріплення стає гірше. Те ж саме відноситься і до зніманню балона. Його потрібно знімати тільки в разі заміни, тому що регулярні розкручування призводять до швидкого зношування кріпильних елементів. Крім цього, рекомендовано після кожної операції затягувати гвинтову прокладку, яка знаходиться під спусковим курком, а щоб адаптер не забивався, його потрібно як слід очищати від залишків суміші за допомогою будь-якого розчинника, наприклад, ацетону.
Змивка для монтажної піни — зручний розчинник з магазину
Спеціальний очищувач відноситься до найбільш ефективного засобу для видалення монтажної піни з деталей пістолета. Оптимальне співвідношення хімічних компонентів дозволяє швидко усувати забруднення без застосування додаткових засобів. По суті, це розчинник, який розм'якшує піну, та полегшує процес очищення.
Після нанесення змивки на забруднены елементи, досить почекати кілька хвилин, а потім прибрати м'яку піну шпателем і протерти пістолет чистою серветкою без ворсу. Засіб підходить не тільки для видалення монтажної піни, але і для герметиків, клею, а також різних силіконових виробів.
Техніка безпеки
При роботі з очищувачем монтажної піни слід дотримуватися техніки безпеки:
- ємність потрібно берегти від вогню, прямих сонячних променів і не допускати її нагрівання понад 50 градусів;
- під час використання засобу приміщення повинно добре провітрюватися;
- щоб захистити шкіру рук і очі, надягайте рукавички і захисні окуляри;
- після закінчення роботи ретельно помийте руки з милом.
Якщо засіб потрапив в очі, слід негайно промити їх холодною водою. У разі сильного дискомфорту або печіння обов'язково зверніться до лікаря.
Як почистити пістолет для піни без очищувача
Якщо пістолет не очищається після декількох застосувань, піна, як правило, твердне до такого стану, що жоден навіть сильнодіючий розчинник не в змозі впоратися із завданням. У разі, коли піна затверділа в області сполучної різьблення, спускового гачка, на трубці і інших елементах, допоможе механічна очистка, але доведеться запастися терпінням, тому що процес займає чимало часу.
Видалення складу з каналу ствола
Для початку необхідно підготувати гострий ніж і дріт з загостреним кінцем. Процес полягає в фізичному видаленні затверділого складу і виглядає наступним чином:
- Спочатку потрібно зрізати виступаючі шматочки застиглої піни, а потім якомога ретельніше розчистити отвір, з якого подається суміш.
- Далі береться дріт і вкручується в канал ствола. Чим глибше він просунеться, тим краще. Якщо є дріт різних діаметрів, можна почати прочищення тонкого, а потім більш товстого, щоб раз по раз розчищати прохід.
Якщо такий спосіб не допоможе видалити застиглу піну повністю, доведеться промити пістолет для монтажної піни розчинником.
Очищення клапана і кріпильних елементів
Як і в попередньому випадку, засохлий склад видаляється за допомогою ножа. Робити це потрібно акуратно, щоб не порушити цілісність деталей. Після того як забруднення будуть усунені, необхідно протерти всі елементи за допомогою жорсткої сухої серветки. Якщо шар застиглого пінного складу все ж залишився, спробуйте акуратно зіскоблити його. У разі невдалої спроби очищення механічним способом потрібно ацетон, в якому замочують забруднені деталі, після чого вони стають як нові.
Чи потрібно розбирати інструмент для промивання і очищення?
Якщо забруднення свіжі, можна промити пістолет від монтажної піни без розбирання. Якщо трубка засмітилась, доведеться розбирати всі елементи і як слід обробляти їх. Без цього навряд чи вдасться усунути засор. Щоб такого не сталося, важливо усувати забруднення після кожного використання балона.
Якщо проводити регулярне очищення, досить застосування розчинників. Сильно застигла піна викликає багато складнощів. Рідини на основі кислот або спирту можуть не впоратися із завданням, тому доведеться застосовувати комбінований спосіб — механічна очистка + застосування спеціальних очищувачів. Процес займає досить багато часу, тому краще все робити завчасно.
Чи можна не чистити взагалі?
Якщо ви не плануєте користуватися інструментом протягом тривалого періоду, його необхідно очистити. Розбирати пристрій після кожного застосування не варто, а ось промити пістолет від піни за допомогою розчинників треба обов’язково. Крім того, щоб пристрій працював без перебою, промивайте його одразу після того, як від’єднаєте його від балона.
Також багато фахівців рекомендують обробляти пістолет в разі заміни піни одного виробника на продукцію іншого. Багато з них істотно відрізняються за складом, тому часто суміш, отримана шляхом змішування компонентів різних марок піни, практично неможливо видалити.
Проміжна чистка в процесі роботи
Не завжди в процесі роботи виходить виконувати операції швидко. Іноді через будь-яких обставин потрібно відлучитися на час, або навіть відкласти процес на один-два дні. Але як бути з пістолетом, адже піна може застигнути? У такому випадку можна скористатися одним з варіантів, що попереджає засихання складу.
Не від’єднуйте порожній балон
Якщо в балон майже порожній, а роботу потрібно відкласти, не варто його змінювати. Якщо залишити пістолет з напівпорожній ємністю, можна захистити інструмент від парів повітря і попередити затвердіння піни. Тільки необхідно як слід прочистити сопло, розташоване на подовжувачі. Для цих цілей можна використовувати звичайний сірник зі зрізаним навскоси кінчиком і будь-який розчинник, наприклад, ацетон.
Після такої обробки балон зберігається протягом декількох днів, але головна умова — щоб на нього не потрапляли прямі сонячні промені. Добре в якості місця для зберігання використовувати темну, суху і прохолодну кімнату.
Чистка пістолета з новим балоном
Якщо встановлений новий балон, яким ви встигли вже скористатися, принцип дій буде наступним:
- вичавіть невелику кількість свіжої піни;
- видаліть її зубочисткою або ножем;
- змочіть серветку в ацетоні і як слід обробіть носик пістолета, а також форсунки.
Ці маніпуляції допоможуть запобігти застигання піни протягом декількох днів, тому при можливості ви можете повертатися до роботи, не витрачаючи час на очищення.
Замотайте носик пістолета серветкою
Якщо потрібно терміново відлучитися, і немає часу на очищення пістолета, можна скористатися цим простим способом.
Візьміть невелику серветку, змочіть її в розчиннику, зав'яжіть носик, а зверху намотайте звичайну поліетиленову плівку. Також в якості захисного засобу підійде медичний препарат Димексид. На інструкції зазначено, що його потрібно розбавляти, проте мова про застосування в лікувальних цілях. Щоб запобігти застигання піни, використовується чистий концентрат.
Як очистити пістолет від застиглої монтажної піни?
Якщо з моменту останнього використання інструменту пройшло багато часу і піна встигла застигнути, доведеться проводити очистку за допомогою спеціального очищувача або розчинників. Іноді усунути забруднення виходить без розбирання пристрою, але якщо очищення рідинами не допомогло вирішити проблему, доведеться розбирати інструмент і ретельно обробляти кожен елемент.
Спосіб № 1 — аерозоль-розпилювач
Це спеціальний засіб для очищення професійних пістолетів, який можна купити в будівельному магазині або гіпермаркетах. Щоб усунути пробки в стовбурі, ємність з розчинником встановлюється в адаптер, після чого слід натиснути на курок для подачі піни всередину стовбура інструменту. При розпилюванні обов'язково зверніть пістолет в протилежну від себе сторону. Чистити пристрій таким чином слід поки склад, що виходить з носика, не стане прозорим і чистим — без частинок піни. Після закінчення процедури ємність знімається з пістолета, а потім проводиться кілька натискань на курок для того, щоб вийшли залишки очисника.
Спосіб № 2 — ніж і ацетон
Цей спосіб дозволяє видаляти сильно застиглу масу, навіть якщо курок не реагує на натискання.
Насамперед зріжте ножем залишки піни з стовбура, а потім капніть туди трохи ацетону. Після цього опустіть стовбур вниз і через кілька хвилин натисніть на курок. Якщо він не працює, не варто докладати великих зусиль, краще повторити процедуру, капнув ще кілька крапель розчинника.
Якщо маніпуляції не допомогли, можливо, застигла піна привела до заклинювання клапана. Щоб усунути проблему, знайдіть поруч з адаптером в місці, де накручується балон, кульку невеликого розміру і капніть на неї очищуючий засіб. Через 15 хвилин зафіксуйте ємність з ацетоном на пістолеті і натисніть на курок. Якщо цей спосіб не допоміг, доведеться скористатися механічним очищенням.
Спосіб №3 — розбір пристрою
Чистити пістолет від піни таким способом потрібно акуратно, щоб не зірвати різьбу. Після демонтажу всі елементи ретельно очищаються за допомогою ножа, дроту, жорстких тканинних серветок і розчинників — ацетону, Уайт-спіриту, димексиду, бензину і навіть рідиною для зняття лаку з нігтів.
Техніка очищення:
- акуратно видаліть великі затверділі частини;
- прочистите стовбур дротом, капніть в нього розчинник, а потім провертайте шомпол до тих пір, поки він не стане вільно просуватися по всій довжині трубки;
- замочіть дрібні елементи апарату в очисному засобі.
Після виконаних маніпуляцій пістолет очищається аерозолем, як зазначено в першому способі.
Чистий інструмент — істотна економія часу при виконанні робіт
Щоб інструмент прослужив довго, важливо за ним правильно доглядати. Дотримуючись рекомендацій наших фахівців, ви не тільки збільшите термін служби пістолета, але і заощадите масу часу, який можна витратити на виконання робіт, а не на виснажливе очищення елементів конструкції від засохлої піни. Свіжий розчин видаляється швидко і просто, тому краще це робити відразу після використання пристрою.