Як вибрати ґрунтовку: різновиди та застосування

Будівельна ґрунтовка (праймер) — матеріал, який наносять на поверхню перед оздоблювальними роботами. Ґрунт знадобиться під штукатурку, фарбу, клейові суміші для кахлю, лінолеуму або шпалер.

Але якщо зайти в будівельний магазин, особливо великий, серед розмаїття ґрунтувальних матеріалів можна просто загубитися. Щоб полегшити вам вибір, ми розповімо, які бувають ґрунтовки за складом, призначенням, способом нанесення. І тоді ви вже будете вирішувати, яку ґрунтовку вибрати у вашому конкретному випадку.

Навіщо потрібна ґрунтовка і де її використовують

Призначення ґрунтовки — підвищити довговічність покриття і поліпшити його зовнішній вигляд. Крім того, нанесення ґрунту дає змогу істотно заощадити матеріал, який наноситься поверх ґрунтовки — ви можете заощадити до 30% фарби, шпаклівки або шпалерного клею.

Ґрунти складаються з плівкоутворювальних полімерних речовин — це смоли, олії, клеї. Також туди входять пігменти, прискорювачі висихання, а також добавки, які надають ґрунтосуміші необхідних якостей. Наприклад, гідрофобні (водовідштовхувальні), антикорозійні, антисептичні, діелектричні та інші.

Функції ґрунтовок:

  • Адгезія (зчеплення). Праймери створюють хороше зчеплення між робочою поверхнею і фінішним покриттям. У результаті фарба, штукатурка, лак або шпалерний клей тримаються набагато надійніше.
  • Герметизація. Ґрунт працює як просочення. Він добре проникає в пори поверхні й утворює бар'єр від вологи, хімікатів та інших речовин, які з часом руйнують покриття.
  • Вирівнювання поверхні. Ґрунтовки заповнюють дефекти, створюючи гладку та рівну поверхню. Завдяки цьому покриття наноситься легко, лягає рівно і красиво, а його витрата зменшується.
  • Підвищення міцності основи. Ґрунтувальна суміш не тільки підсилює зв'язок між основою та оздоблювальним матеріалом, але й зміцнює саму робочу поверхню, якщо вона рихла та слабка.
  • Надання необхідних властивостей матеріалу. Правильно підібраний праймер допоможе надати поверхні морозостійкість, вологостійкість, стійкість до іржі або цвілі та інші.

Види ґрунтовок за складом

Основни властивості праймера — адгезія, міцність міжмолекулярних зв'язків, водостійкість, стійкість до ультрафіолету, паропроникність, ступінь токсичності, швидкість висихання, — в більшості залежать від основи.

Довідка! Паропроникність — це здатність матеріалу пропускати й утримувати пару.

Ґрунтовки на водній основі

"На воді" виготовляють акрилові, латексні та силіконові ґрунтовки:

  • Акрилова. Її основа — акрилові полімери. Застосування акрилової ґрунтовки це ідеальне рішення для обробки пористих поверхонь. Використовується для покриття дерева, бетону, цегли, скловолокна, ДСП і ДВП, штукатурки різних типів (можна застосовувати під стару), вапняної побілки, пластику. Дозволяє матеріалу «дихати», досить екологічна, не має запаху, швидко висихає — від 2 до 5 годин. Підходить для зовнішніх і внутрішніх робіт. Не годиться для роботи по металевих поверхнях, якщо не додана антикорозійна присадка.
  • Латексна. Має відмінні адгезивні властивості, тому її можна використовувати навіть поверх старої фарби, за умови, що вона добре тримається. Має високу волого- та морозостійкість. Латексний матеріал краще підходить для штукатурки і цегли, а акрил для дерева і бетону.
  • Силіконова. Поєднує плюси акрилових і латексних ґрунтувальних матеріалів, має виражені зміцнювальні якості. Підходить для будь-якої поверхні. Мабуть, її єдиний мінус — досить висока ціна.

Алкідна ґрунтовка

Виготовляється на основі алкідних смол. Такий праймер призначений для обробки металевих, дерев'яних, скляних поверхонь, а також скловолокна, кахлю, оцинкованої сталі. Має відмінну адгезію до деревини.

На гіпсових і оштукатурених матеріалах формує «ворсинки», тому для них не використовується. Сохне від 12 до 16 годин.

Епоксидна

Її основа — епоксидні смоли. Наноситься на бетонні та залізобетонні, металеві конструкції. Захищає метал від іржі, а бетону дає змогу краще зчіплюватися з оздобленням.

Має високу стійкість до механічних пошкоджень, перепадів температур. Час висихання — до 12 годин.

Поліуретанова

Основа — поліуретанові смоли. Зносостійка, еластична, водовідштовхувальна. Може застосовуватися як для поверхонь, що поглинають, так і для поверхонь, що не поглинають: бетону, металу, цементу, дерева, гіпсу, скла.

Досить екологічна, швидко сохне, підходить як для зовнішніх, так і для внутрішніх робіт.

Фенольна

Виготовляється на основі фенолформальдегідних смол. Застосовується для ґрунтування чорних і кольорових металів (зокрема алюмінію і цинку), а також дерева. Має антикорозійні властивості, відрізняється довговічністю. Стійка до низьких і високих температур. 

Використовується тільки для зовнішніх робіт. Сохне до 12 годин.

Полістирольна

Відмінно показала себе на оштукатурених, дерев'яних і бетонних поверхнях. Має високу вологостійкість, не проводить електричний струм.

Підходить тільки для зовнішніх робіт з обов'язковим застосуванням респіратора, оскільки має в складі токсичні компоненти.

Бетоноконтакт

Бетоноконтакт — спеціальний матеріал для нанесення гіпсової штукатурки на гладкі поверхні, що слабо поглинають вологу

Цей ґрунт виготовляють на основі акрилатних смол і мінеральної крихти (кварцовий пісок). Після висихання він утворює шорстку плівку, вкриту дрібними твердими частинками. Таким чином створюється ефект "наждачного паперу", за який чіпляється облицювальне покриття.

Важливо! Під цементну штукатурку бетоноконтакт не використовують.

Бетоноконтакт застосовують на монолітному бетоні, плитах стельового перекриття. Також його можна використовувати як ґрунт по старій фарбі, яка не знімається.

Може застосовуватися для наклеювання легкої керамічної плитки, але для важкої типу керамограніта він не годиться, якщо на пакуванні немає спеціальної вказівки.

Матеріал має високу паропроникність і дає змогу поверхні «дихати», не даючи утворюватися на стінах грибку і цвілі.

Бетоноконтакт зазвичай фарбують у рожевий колір, щоб під час нанесення було видно прогалини.

Цементна

Може виготовлятися на основі гіпсу, вапна, цементу. Призначена для обробки бетонних, цегляних, керамзитобетонних, газосилікатних поверхонь.

Має високий ступінь адгезії, має високу екологічність. Сохне від 2 до 24 годин.

Важливо! Кінцеві властивості ґрунтовки визначаються не тільки основою, а й іншими компонентами, які можуть їх істотно модифікувати. Наприклад, акрил сам по собі не належить до антикорозійних матеріалів, але на його основі випускають праймери з антикорозійними властивостями. Взагалі на одній і тій самій основі можуть виготовлятися ґрунти з різним призначенням. Тому обов'язково читайте інструкцію до матеріалу.

Огляд ґрунтовок за призначенням

Поширені типи включають:

  • Універсальна. Як видно з назви, така ґрунтовка підходить для більшості видів поверхонь і робіт. Наприклад, монтаж плитки на клей, штукатурка гіпсовими і цементними розчинами, підготовка підлоги для стяжки, фарбування всіма видами фарб, поклейка шпалер. Однак за якістю загалом універсальний праймер поступається спеціалізованим складам. Найбільш універсальні властивості у сумішей на основі акрилової дисперсії, силікону, поліуретану.
  • Для металу. Ґрунтовка по металу забезпечує хорошу адгезію металу з фарбою, не даючи їй стікати. Захищає метал від води, іржі, солей та мінеральних олій.
  • Для дерева. Такі праймери мають виражені водовідштовхувальні властивості, при цьому дають дереву дихати. Роблять поверхню гладкою і рівною, приховують дрібні недоліки. Виробники зазвичай додають у такі ґрунти речовини, що захищають дерево від грибків, гниття, шкідників, загоряння.
  • Для мінеральних основ. Це ґрунтовка для штукатурки, бетону, цегли, гіпсу, стяжки підлог. Герметизує і зміцнює поверхню, створює щільну захисну плівку від проникнення вологи. Часто в такий склад додають антисептики для боротьби з цвіллю.

Фахівці також ділять будівельні ґрунтовки на 3 великі групи за таким принципом:

  1. Універсальні. Створюють плівку на робочій поверхні, знижують вбирання води, поверхнево зміцнюють основу.
  2. Глибокого проникнення. Для пухких, старих поверхонь, що «сиплються» та «беруться крейдою». Підходить під пористий бетон (газобетон, пінобетон), стару штукатурку, цеглу. Містить дуже дрібні частинки полімеру, які глибоко проникають у пори (на 10–20 мм), зв'язуючи структуру матеріалу. Глибоко зміцнює слабкий матеріал, герметизує пори, знижуючи вологопоглинання. Після ґрунтування основа не «витягує» воду з фінішного покриття, а значить зменшується його витрата та знижується ризик розтріскування. Не створює плівку на поверхні, оскільки повністю вбирається. У такі праймери часто додають антисептики.
  3. Бетоноконтакт. Для збільшення адгезії під час роботи зі слабопоглинаючими поверхнями, в основному використовуються під гіпс.

Важливо! Для універсальних і глибокопроникних ґрунтовок велике значення має такий показник як маса сухого залишку (нелетких речовин). Це відсоток діючих речовин, які містяться в рідині. Після випаровування вологи вони полімеризуються в глибині і на поверхні основи, надаючи їй необхідних властивостей. Навіть універсальні праймери будуть досить сильно відрізнятися за властивостями залежно від кількості сухої речовини. Її кількість варіюється приблизно від 0,5% до 14%.

Ґрунт 0,5–2% — це просто підфарбована вода від недобросовісного виробника, який триматиме цей показник у таємниці. Намагайтеся мати справу з праймерами, на упаковках яких вказано сухий залишок (на жаль, це буває нечасто), або продавець готовий показати паспорт до матеріалу з цими даними.

Для «серйозних» ремонтних робіт купуйте суміші для самостійного приготування і розводьте їх до потрібної концентрації.

Спеціалізовані ґрунтовки

Ґрунтувальні суміші можуть мати «спеціалізацію»:

  • Антисептична. Використовується в приміщеннях з поганою циркуляцією повітря і підвищеною вологістю — наприклад, у ванній.
  • Антикорозійна. Оберігає метал від корозії. Виробники додають в епоксидні, поліуретанові, акрилові та інші смоли протикорозійні компоненти. Наприклад, цинковий пил, створюючи таким чином ефект холодного оцинкування. Має високу стійкість до атмосферних впливів.
  • Гідроізоляційна (гідрофобна). Глибокопроникаюча ґрунтовка з високими водовідштовхувальними та паропроникними властивостями. Застосовується на пористих поверхнях, що піддаються впливу вологи і атмосферних опадів. Використовується під час внутрішніх і зовнішніх робіт.
  • Вогнебіозахисна. Створює комплексний захист від загоряння, цвілі та шкідників. Застосовується для обробки дерева, а також будь-яких приміщень для підвищення пожежостійкості.
  • Грунт-фарба. Поєднує властивості ґрунту і фарби, лягає досить щільним шаром і дає можливість перекрити колір старого покриття. Підходить для багатьох типів поверхонь. Призначена для створення прошарку перед нанесенням штукатурки, для вирівнювання стін. Може використовуватися як фінішне покриття.
  • Ґрунт-лак. Відповідно поєднує властивості ґрунту та лаку. Призначений для нанесення на деревину перед шліфуванням. Якщо поверхня не піддається інтенсивному механічному впливу, може використовуватися як фінішний лак.
  • Ґрунт-шпаклівка. Підвищує адгезію, заповнює шви і області деформації, армує. Ефективна при обробці дерева та керамічної плитки.

Деякі виробники випускають склади під досить вузькі цілі, наділяючи їх максимально корисними властивостями для певної мети. Наприклад, можна зустріти ґрунт перед фарбуванням стін, ґрунт тільки для чорного металу, для підлог з підвищеним механічним навантаженням, теплих підлог. Цей список досить великий, тому ставте запитання консультанту, особливо, якщо перед вами стоїть нетривіальне завдання.

Типи ґрунтовок залежно від форми застосування

Ґрунтовки діляться на сухі суміші, концентрати і склади, повністю готові до застосування.

Сухі суміші потрібно готувати самому згідно з інструкцією — їх розводять водою. Продаються в пакетах або коробках.

Концентрат виробляється в рідкому вигляді та продається в каністрах, і також розводиться водою до потрібної концентрації.

Ґрунти, готові до застосування, випускають у таких видах:

  • Рідкий. Ґрунт у каністрах або відрах. Відразу наноситься на робочу поверхню.
  • Пастоподібний. Зазвичай це шпаклювальні, вирівнювальні, гідроізоляційні ґрунти, які заповнюють великі пори, тріщини та шви.
  • Аерозоль. Аерозольні ґрунтовки зручні в застосуванні — їх розпилюють прямо з балончика. Підходять для обробки невеликих площ, — наприклад, вікон і дверей. Відмінні для ґрунтування складних фігурних поверхонь.

Яку ґрунтовку вибрати

Перед купівлею ґрунтовки потрібно поставити собі 3 запитання:

  1. Який у вас тип і стан робочої поверхні?
  2. Який матеріал буде наноситися зверху?
  3. Які умови експлуатації?

Тип поверхні визначає вибір ґрунту за ступенем проникнення.

Глибина проникнення ґрунтувальних сумішей варіюється від 1мм до 40–50 мм. Для пористих пухких поверхонь цей показник має бути не нижче 10–15 мм. Для металевих, скляних, пластикових він мінімальний.

Якщо ви живете в панельному будинку і вам необхідно нанести гіпсову шпаклівку, відмінним вибором буде бетоноконтакт. Але на пористу поверхню або/та під цементну штукатурку, він не годиться. Наприклад, на стару штукатурку, потрібно буде взяти ґрунт глибокого проникнення.

Якщо ви кладете плитку, фарбуєте або обклеюєте стіни у вологих приміщеннях (цокольний поверх, ванна кімната), праймер повинен мати антисептичні властивості, щоб на стіні не завелася цвіль.

Якщо ви фарбуєте або облицьовуєте фасад, ґрунтувальна суміш має бути стійкою до спеки, морозу, опадів і дії ультрафіолету.

Стінам дерев'яного заміського будиночка знадобиться вогнебіозахисний ґрунт.

При фарбуванні квартирних батарей, ваш вибір — ґрунтовка по металу зі стійкістю до високих температур.

Важливо! Намагайтеся вибирати праймер і матеріали, які ви будете наносити, від одного виробника. Рекомендується, щоб ґрунтовка і фарба мали однакову основу. Наприклад, обидві акрилові або обидві епоксидні.

Виробник зазвичай вказує на пакуванні тип поверхні, на який рекомендується наносити ґрунт, сферу її застосування, спеціалізовані властивості (якщо є), приблизну витрату суміші.

Що «в сухому залишку»

Як було сказано, під час вибору суміші має значення кількість сухого залишку.

Праймер глибокого проникнення повинен мати сухий залишок 10–12%, оскільки його завдання — як слід "склеїти" та загерметизувати пухкий матеріал, і менш концентрована суміш працювати не буде.

У середньому для універсальної ґрунтовки показник у 6–8% вважається цілком нормальним.

Але, наприклад, для ґрунтовки наливних підлог потрібна універсальна суміш із сухим залишком не менше 12–14%. Якщо ви пройдетеся по них 5% сумішшю хоч 5 разів, ремонт буде зіпсовано. Принаймні, на цьому етапі.

А ось під тонку шпаклівку стіни перед наклеюванням шпалер або фарбуванням цілком підійде суміш із кількістю нелетких речовин 3–6%. Особливо, якщо пройтися кілька разів.

Наносячи ґрунтовку з вмістом сухого залишку до 2–3%, ви просто миєте поверхню пензлем або валиком, не більше того.

Але майте на увазі, що високий % не завжди підходить! Наприклад, під цементну штукатурку не підійде суміш із високим вмістом сухого залишку, бо властивість цементу — закріплюватися на поверхні, проникаючи в неї. А концентрована ґрунтовка створює плівку, яка «відштовхне» цементну штукатурку і не дасть їй закріпитися.

Чи завжди потрібно ґрунтувати?

Найчастіше — так. Правильно підібраний праймер, нанесений «в потрібному місці і в потрібний час» істотно полегшить роботу і поліпшить якість ремонту. Але все ж ґрунтування не завжди обов'язкове, а іноді навіть протипоказане.

Наприклад, не потребує ґрунтування цегляна або бетонна стіна перед нанесенням цементної штукатурки. Стіну достатньо очистити від пилу і добре зволожити. А ось нанесення ґрунтовки може ускладнити роботу.

Також не обов'язково ґрунтувати поверхню перед наклеюванням кахлю на гіпсокартонну стіну, хоча правильно підібрана ґрунтовка не зашкодить. Плитковий клей сідає на гіпсокартон досить міцно.