Силіконова змазка - це синтетичний засіб на основі силіконового мастила з додаванням згущувача і додаткових присадок. Її використовують для захисту технічних вузлів і обробки поверхні на виробництві, при обслуговуванні техніки, в побуті. Вона незамінна для деталей мотоцикла і автомобіля. У велосипедистів великою популярністю користується силіконова змазка для ланцюга велосипеда. Склад на основі силікону відмінно виконує свою функцію і не залишає плям на одязі.
Види силіконових мастил
Склад випускається в декількох формах:
-
Паста - густа суміш високої щільності, підходить для обробки великих площин, розташованих в легкодоступних місцях. Наноситься серветкою або губкою, може «забивати» прилеглі дрібні деталі. Насилу розподіляється по поверхні, утворюючи товстий міцний шар, але краще витримує високі навантаження і вплив несприятливих факторів.
-
Гель - має багато спільного з пастою, але відрізняється трохи меншою щільністю текстури, за рахунок чого не засмічує дрібні щілини і не забруднює сусідні предмети.
-
Рідина - має високу проникаючу здатність. Розтікається, огортаючи найдрібніші деталі, тому підходить для обробки складних конструкцій з великою кількістю важкодоступних ділянок. Для прицільного нанесення потрібні спеціальні аплікатори або маслянки (насадки з подовженим носиком на флаконах).
-
Аерозоль - найдрібніша повітряна суміш робочого складу, легко розпорошується по поверхні будь-якої площі. Однаково підходить для обробки великих і дрібних деталей, важкодоступних місць, щілин, але при цьому відрізняється надмірною витратою і великим радіусом розбризкування. Останній нюанс можна регулювати спеціальними насадками.
Аерозольні балончики - найбільш популярна форма з усіх перерахованих варіантів. Вони зручні в роботі і часто використовуються в якості універсального засобу автолюбителями і в побуті. Головний мінус - легко пошкоджується механічно (прокол, удар) або під дією високих температур.
У магазині Belife ви можете придбати якісну силіконову змазку у вигляді аерозолю і отримати докладну інформацію про її застосування.
Склади силіконових мастил і їх властивості
Крім форми випуску, силіконові мастила розрізняються складами, кожен з яких адаптований для тієї чи іншої області застосування.
Базовий перелік властивостей:
- вологоізоляція;
- інертність - стійкість до впливу агресивних речовин;
- антикорозійний захист;
- властивості діелектрика - не пропускають електричний струм.
Розробки різних брендів за допомогою додаткових присадок можуть посилювати наявні властивості або формувати нові якості для специфічних сфер застосування.
Мастило з високою в'язкістю має краще зчеплення з поверхнею, довше утримується на ній і здатна витримувати підвищені навантаження.
Мастило з малою в'язкістю має кращу плинністю і може проникати у важкодоступні ділянки конструкції.
Розглянемо основні види складів.
Діелектричні і електропровідні склади
Автомобіль містить більше 400 різних контактів електромережі, від стану яких залежить робота всієї машини. Високоефективне діелектричне мастило на 100% не пропускає струм, тому ідеальна для обробки будь-яких електричних з'єднань. Воно створює стійку міцну плівку, яка перешкоджає переходу струму між ланцюгами і запобігає так звану фреттинг-корозію - незначне зміщення клем відносно один одного при вібраціях і температурних коливаннях, яке може періодично порушувати цілісності ланцюга або відключати її повністю.
Діелектричні змащення містять додаткові присадки на кшталт бензотриазол, які забезпечують підвищений захист кольорових металів від вологи і бруду, повністю заповнюючи природні порожнечі в місцях з'єднання і на проводах. Актуальними для обробки клем, свічок запалювання, вузлів управління, фар і т.п.
Термостійкі склади
Такі мастила відрізняються підвищеною в'язкістю і більшою стабільністю хімічного складу. Використовуються для обробки вузлів з високим рівнем тертя і нагрівання, запобігають передчасному зносу деталей в умовах високих температур. Для зниження тертя в них додають тефлонові антифрикційні наповнювачі, а для підвищення верхнього порогу температур використовують широкий діапазон присадок - від літієвих мил (205 ° С) до фталоцианина міді (315 ° С). У деяких випадках мінеральні масла замінюють кремнійорганічні аналоги, які відрізняються більш стійкою хімічною структурою.
Для обробки гуми
Силіконові мастила для еластомерів покликані підвищити пружність гумових елементів і знизити їх знос при експлуатації. Більшу частину складу займає силікон. Як добавки можуть бути присутніми розчинники для посилення проникаючих властивостей, тефлон для зниження тертя, інгібітори окислення. Після обробки на поверхні утворюється прозора стійка плівка, яка покращує ковзання деталей, перешкоджає заїдання дверей, збільшує ресурс ущільнювачів, полегшує роботу направляючих в ременях безпеки, відновлює пружність і зовнішній вигляд гумових виробів.
Плюси і мінуси силіконових мастил
Мастила на основі силіконових масел універсальні і мають широкий списком переваг. Серед них:
- високий ступінь адгезії - забезпечує надійне зчеплення з будь-якими матеріалами;
- інертність - склад не пошкоджує оброблювану поверхню, стійкий до впливу розчинників, активного кисню, солоної води, кислот і лугів;
- антибактеріальна активність - не дає розвиватися цвілі або бактеріального нальоту;
- пожежна безпека - не запалюється, тому може використовуватися при нагріванні і в безпосередній близькості від вогню;
- витримує значні перепади температур - в залежності від складу діапазон може коливатися в межах від -50 до +315 градусів за Цельсієм;
- екологічність і безпеку для людини і навколишнього середовища;
- сумісність з різними матеріалами - металом, гумою, пластиком, керамікою, шкірою, склом;
- висока теплопровідність - мастило можна застосовувати для обробки деталей в нагріваються робочих вузлах;
- довго тримається на поверхні, не випаровується;
- позбавлений різкого запаху;
- не проводить електричний струм.
Недоліків відносно небагато, але в певних умовах вони можуть стати серйозною проблемою. Основні мінуси:
- невисока несуча здатність - силіконові мастила витримують досить обмежені механічні навантаження і не підходять для обробки особливо потужних механізмів;
- токсичність - при високих температурах виділяють небезпечні леткі сполуки;
- погане змивання - склади не реагують з основними розчинниками (водою, ацетоном, спиртом), тому видалити їх з поверхні досить важко;
- поганий контакт з лакофарбовими складами.
Застосування мастила в побуті та промисловості
Менш в'язкі аерозольні і рідкі засоби використовують в якості розділового шару і для відновлення еластичності гумових деталей. Більш в'язкі пасти і гелі більше підходять для захисту і зниження тертя в механізмах з високим рівнем навантаження - підшипниках, зубчастих передачах, в напрямних руху.
У промисловості затребувані густі пластичні склади, рідше рідини та аерозолі. У побуті, навпаки, перевага віддається аерозолям і спреям.
Сфера застосування включає захист як окремих деталей з гуми, пластику або металу, так і обробку змішаних рухомих зчленувань. Виняток становлять потужні станкові механізми з підвищеним рівнем навантаження. Мастила на основі силікону використовують в геодезії, в оптиці, в складі складних електронних приладів, великої побутової техніки, в різних водних механізмах.
У побуті ними відновлюють гумові ущільнювачі в техніці, змащують петлі в вікнах і дверях, блискавки в одязі, леза старих ножиць. Силікон підвищує вологозахисні властивості ламінату та лінолеуму, тому успішно застосовується для полірування підлоги. Обробка взуття, одягу, сумок, рюкзаків, наметової тканини дозволяє захистити їх від вологи.
Застосування силіконової змазки в авто
Для автовласників силіконовий спрей входить в список обов'язкових засобів для догляду. Одним засобом можна змащувати все пластикові, гумові, металеві деталі, а також змішані вузли зчленування і електродеталі. Це дозволяє повністю захистити транспортний засіб від шкідливих впливів ззовні і механічного зносу. Обробці піддаються:
- всі види гуми - ущільнювачі (на дверях, вікнах, багажнику, люку), автопокришки, гумові килимки в салоні, подушки безпеки, патрубки, сайлентблоки;
- всі види пластика - приладова панель, кермо, пластикові деталі салону, пластикові бампери;
- металеві елементи - петлі, замки, стартери, колісні диски, направляючі;
- змішані конструкції - кріплення ременів безпеки, електроз'єднань.
Силіконова змазка допоможе поліпшити зовнішній вигляд автомобіля. З її допомогою можна ліквідувати потертості, відполірувати поверхню, прибрати неприємний скрип петель, пластикових деталей, шкіряної оббивки, відновити еластичність гуми.
Чим змити силіконову змазку
Всі види силіконових мастил мають високу адгезію до поверхні, тому відтерти їх дрантям або серветкою не вийде - вони лише размажутся тонким шаром по поверхні. Крім того, вони погано реагують з основними розчинниками, тому зняти мастило звичайними хімічними складами на кшталт спирту, уайт-спіриту, ацетону теж навряд чи вийде.
Оптимальний і найбільш безпечний варіант - змивати промисловими очистителями силіконів. Серед автохімії можна знайти більш прості силіконові змивки, однак перш ніж що-небудь купити, слід ретельно звіритися зі складом і переконатися, що засіб хімічно сумісно зі складом мастила і матеріалом обробленої поверхні.
В якості висновку
Правильний вибір і застосування силіконової змазки дозволять надійно захистити робочі механізми, їх складові та матеріали, продовжуючи термін служби всієї конструкції. Вони розширюють можливість їх використання при високих і низьких температурах, відновлюють еластичність і зовнішню естетику, захищають від зовнішніх пошкоджень. За умови точного дотримання інструкції, ви отримуєте в своє розпорядження універсальний засіб догляду та захисту з широким набором корисних функцій.