Види герметиків та сфери їх застосування

Без герметиків не обходиться жоден ремонт у домі. Після монтажу сантехніки, вікон, дверей або облицюванні стін є потреба загерметизувати щілини, бо з часом у них збираються пил, бруд та волога, з’являються грибок та пліснява.

Для чого потрібні герметики, які герметики бувають і як їх правильно використовувати, ви дізнаєтесь із нашої статті.

Типи герметиків за складом

Існує багато різновидів герметиків, усі вони різні за складом. Щоб не нашкодити здоров’ю треба знати, які з них можна застосовувати у середині приміщення, а які — тільки зовні.

Акрилові герметики

Вони безпечні та екологічні, складаються із суміші акрилатних полімерів. Ними можуть користуватися навіть новачки, які ніколи нічого не герметизували та перший раз мають справу з таким матеріалом.

Акрилові герметики ви можете спокійно використовувати у приміщенні, бо вони не мають запаху і не виділяють у повітря шкідливих речовин. Для зовнішніх робіт вони зовсім не підходять, бо мають погану еластичність та стійкість до температурних коливань та атмосферних явищ.

Перевага такого герметика — його можна фарбувати латексними та масляними фарбами. Це дає можливість замаскувати його під колір поверхні.

Акрилові герметики бувають:

  • Вологостійкими. Можуть застосовуватись у ванній та на кухні, але за умови, що загерметизовані шви не будуть постійно контактувати з водою.
  • Не вологостійкими. Більш бюджетні за ціною та добре розчиняються за допомогою води. Ними можна герметизувати щілини у приміщеннях. Але є одна умова: відсутність різких температурних коливань та підвищеної вологості.

Акрило-силіконові

Такий вид герметиків можна застосовувати зовні, бо силікон у складі додає їм еластичності. Акрил-силіконовий герметик здатен витримати коливання температур та різні атмосферні явища. Його використовують при герметизації дверних та віконних рам, встановленні сайдингу. Акрило-силіконові герметики також можна фарбувати.

Силіконові

Мають високу еластичність — можуть розширюватись у 2 рази. Не пропускають воду. Але є і мінуси — вони не фарбуються та не реставруються, тобто, якщо герметик був нанесений неправильно або неохайно, виправити це буде неможливо.

Поліуретанові

Дуже міцний та еластичний герметик. Стійкий до УФ-променів, коливань температур та атмосферних явищ. Строк експлуатації — 25 років. Поуліретанові герметики використовуються для зв'язування бетона, метала та пластика. Єдиний недолік — токсичність, тому він підходить тільки для зовнішніх робіт.

Поліуретано-силіконові (MS-герметики)

Це новий вид герметиків, їх зроблено на основі силіконізованого поліуретану. Шви з такого герметика виходять міцні, еластичні та довговічні. Їх можна фарбувати та ремонтувати.

Єдиний недолік — висока вартість.

Бітумні

Їх зроблено на основі бітума та гуми. Часто використовуються для ремонту дахів, водостоків та фундаментів. Цей тип герметику можна наносити на брудні та вологі поверхні. Він дуже еластичний та стійкий до вологи. Є досить токсичним, тому його застосовують тільки при зовнішніх роботах.

Бутилові

Найчастіше їх застосовують для монтажу та ремонту вікон, бо вони мають добру адгезію зі склом, алюмінієм та сталю. Бутилові герметики є безпечними для здоров'я, недорого коштують та стійкі до сонячних променів та температурних коливань. Недолік — бувають тільки у чорному кольорі.

Тіолокові

Застосовуються при виробництві склопакетів та бетонних конструкцій, бо є дуже міцними та еластичними. Добре витримують негативні впливи навколишнього середовища та хімікатів. Дуже швидко застигають, тому потребують деяких навичок і досвіду роботи.

Тіолокові герметики дорого коштують та мають тільки чорний або сірий колір.

Основні технічні характеристики герметиків

Коли ви обираєте герметик, обов'язково дивіться на його технічні характеристики: яка температура повинна бути при його нанесенні, скільки він сохне, час остаточної полімеризації, показники HSD, строк служби та температура експлуатації.

Еластичність (HSD) та стійкість до деформацій

Ці показники відображають, як герметик витримує підвищену вологість, коливання температур та дію прямих сонячних променів. Під впливом цих факторів він буде або розширюватися, або звужуватися. Якщо еластичність висока — герметик швидко повернеться у початковий стан, якщо погана — почне тріскатися та лущитися.

В залежності від показників HSD герметики застосовуються:

  • 15 — для герметизації стиків покрівель, швів різних конструкцій з деревини, металу, бетону та пластику;
  • 25 — для з'єднання стиків у вологих місцях;
  • 40 — при збірці склопакетів, ремонту температурних поверхонь, бетонних, залізобетонних та скло-металевих конструкцій;
  • 50 — для герметизації металевих конструкцій;
  • 60 — при збірці деталей у авто- та суднобудуванні.

Адгезія (прилипання) до різних матеріалів

Перед тим як купити герметик обов`язково звертайте увагу на перелік матеріалів, до яких він має високі адгезивні здібності.

Наприклад, силіконові, кислотні герметики не можна використовувати при роботі з металом та бетоном. Деякі герметики на відмінно справляються з задуванням скла, дерева та пластику, а деякі — ідеально підходять для металевих та бетонних конструкцій.

Міцність на розрив

Це здатність герметика витримати навантаження та тиск. Це важливо коли, на поверхню, де застосовується герметик здійснюється регулярний тиск, наприклад на дорогах та мостах. При цьому герметик може бути еластичним, а може — ні. Найвищу міцність мають тіолокові та поліуретанові герметики.

Довговічність

Орієнтири довговічності різних видів герметиків:

  • силіконові — у приміщенні служать від 3 до 10 років, а на вулиці — від 2-х до 3-х років;
  • акрилові — у приміщенні 5—10 років, а на вулиці — всього 1—2 роки;
  • поліуретанові — у приміщеннях впродовж 25—30 років, а на вулиці — 10—15 років;
  • бітумні — 20 років;
  • бутилові — понад 20 років;
  • тіолокові — у приміщенні 10—20 років, а на вулиці — 4—6 років;
  • МS-полімерні розраховані на 25 років експлуатації.

Стійкість до деформації

Стійкість до деформації визначає еластичність герметика, його здатність витримувати різні негативні впливи навколишнього середовища та залишатися при цьому у незмінному вигляді. Від цього показника залежить строк експлуатації та довговічність герметика.

Усадка при затвердінні

Обов'язково звертайте увагу на відсоток усадки при затвердінні герметика. Якщо вам потрібно задути доволі широкі щілини, усадка не повинна перевищувати 10%. Якщо ж щілини вузьки — усадка може бути до 25%.

Найпопулярніші герметики на ринку

Найпоширеніші герметики — це акрилові та силіконові. Належать до універсальних і можуть застосовуватися у приміщеннях для ремонту, задуванню щілин між дверима, вікнами та стінами та при монтажу сантехніки. Розберемо властивості цих герметиків більш детально.

Особливості силіконового герметика

Безпечність компонентів дозволяє використовувати його у приміщеннях, а висока стійкість до негативних зовнішніх впливів робить його незамінним для робіт на вулиці. Він добре зчеплюється майже з будь-яким матеріалом, є водонепроникним, стійким до механічних впливів, захищає поверхню від плісняви та грибка, має великий діапазон робочих температур — від -60 до +300 градусів. Силіконові герметики також мають добру еластичність, тому можуть використовуватись у рухливих конструкціях. Можуть бути прозорими або кольоровими, але Їх не можна фарбувати.

Особливості та види силіконових герметиків

Силіконові герметики бувають нейтральними та кислотними. Нейтральні не мають неприємного запаху. Кислотні герметики мають високу міцність, водостійкість та еластичність, але вони непридатні для бетонних та металевих конструкцій. По ціні — коштують дешевше за нейтральні.

Сфера застосування

Сфера застосування силіконових герметиків досить широка. Ними задувають щілини при встановленні сантехніки, герметизують шви водостічних труб, використовують при встановелнні вікон та дверей, застосовують при встановленні сантехніки.

В залежності від сфер застосування розрізняють такі види силіконових герметиків:

  • автомобільні — для ремонту та збірки автомобілів;
  • санітарні — для приміщень з підвищеним рівнем вологості: бань, ванних кімнат, туалетів, басейнів;
  • електроізоляційні — для збірки та ремонту електротехніки;
  • акваріумні — для збірки та ремонту акваріумів;
  • термостійкі — найчастіше використовують у промисловості для скріплення деталей печей та опалювальних приборів.

Акрилові герметики та їх переваги

На «відмінно» справляються з задачами по герметизації щілин у домі. Абсолютно безпечні та зручні у роботі. Довго застигають, тому шов можна коригувати за допомогою води. Одна з найважливіших переваг — їх можна штукатурити та фарбувати у будь-який колір. Тобто зробити або абсолютно непомітними, чи підлаштувати під будь-який інтер`єр.

Акрилові герметики мають високу здатність зчеплюватись майже з будь-яким матеріалом. Їх можна використовувати замість монтажного клею, щоб, наприклад, приклеїти панелі до стелі. Також цей матеріал «дихає», тобто пропускає повітря.

Характеристики

За допомогою акрилових герметиків герметизують шви завширшки від 0,6 см до 5 см. Наносити їх треба при температурі від +4 до +32 градусів, а температура експлуатації може коливатися від -40 до +120 градусів.

Акриловий герметик висихає протягом години, а повністю затвердіває через 3—4 тижні. Має добру стійкість на розрив.

Є серед акрилових герметиків водостійкі, але не слід застосовувати їх там, де контакт з водою буде постійним.

Зберігаються акрилові герметики у герметичній тарі впродовж 1 року.

Де використовується акриловий герметик

Значно програє іншим видам герметиків по стійкості до атмосферних явищ, тому майже не використовується зовні. За його допомогою задувають внутрішні стики між стінами, дверима, та вікнами, а також на підлозі, між плитками, ремонтують меблі, відновлюють лінолеум, паркет та ламінат.

Акрилові герметики можна використовувати у ванній кімнаті, але при умові, що вони не будуть контактувати безпосередньо з водою.

На що звернути увагу при виборі герметика

Де застосовувати: у приміщенні чи зовні

У приміщеннях можна застосовувати акрилові, силіконові, акріло-силіконові, поліуретан-силіконові та бутилові герметики. Вони або зовсім не мають шкідливих речовин, або мають настільки не значну кількість, що не шкодять здоров’ю.

Для зовнішнього застосування підійдуть усі види герметиків, крім акрилових. Акрилові хоч і можна застосовувати на вулиці, але служитимуть вони набагато менше, ніж інші види.

Засіб нанесення

Герметики можуть продаватися у тубах та відерцях. Туби — найкращий та найзручніший варіант. Герметик у тубах наноситься досить легко, просто та швидко. Процес нанесення можна полегшити, якщо застосувати для цього монтажний пістолет. Герметики у відерцях наносяться пензлем.

Швидкість висихання та полімеризації

Швидкість висихання герметика — це час, за який герметик стає твердим та не піддається корекції, а час полімеризації показує, коли герметик повністю набуде своїх технічних характеристик. Важливо не плутати ці поняття, бо їх показники в рази відрізняються один від одного. Наприклад, в середньому час висихання герметика складає від 1 до 7 годин, а час полімеризації — від 5 до 7 днів.

Температура експлуатації

Температуру експлуатації герметика необхідно знати для того, щоб розуміти при яких значеннях він буде зберігати свої властивості, не буде деформуватися та тріскатися. Акрилові та акрил-силіконові витримують від -20 до +60—70 ℃. Поліуретанові трохи міцніші і можуть «працювати» при температурі від -50 до +80 ℃.

А от самі стійкі та витривалі герметики — це силіконові, бітумні, бутилові, тіолокові та MS-полімерні. Температура їх експлуатації коливається в середньому від -55 ℃ до 150 ℃.

Термін служби герметика

Термін служби герметика залежить від того, наскільки правильно його вибрали та використали, а також від інтенсивності та кількості негативних впливів. Тож, герметики будуть служити довше у приміщенні, де немає факторів негативного впливу зовнішнього середовища.

Наприклад, силіконові, акрилові, поліуретанові, тіоколові у середньому служать у приміщенні від 3 до 20 років. А от на вулиці їх строк служби скорочується до 1—6 років.

Найдовший строк експлуатації в вуличних умовах мають бутилові, бітумні та MS-герметики — від 20 до 25 років.

Фасовка та колір

Найчастіше герметики бувають або прозорими або білими. Але акрилові, наприклад, можна пофарбувати самостійно, та і взагалі вони мають досить багатий асортимент вже готових кольорів. Деякі види герметиків мають обмежену палітру, яка містить білий, сірий та чорний кольори, а деякі бувають тільки одного кольору.

У магазинах зустрічаються однокомпонентні герметики в тубах та картриджах. Є також двокомпонентні, які перед використанням потрібно змішувати, але їх здебільшого використовують професіонали.

Герметик, як універсальний засіб для розв'язання багатьох питань

Герметик — це незамінний матеріал, без якого не обходиться майже жодний ремонт та будівництво. Але при його виборі дотримуйтесь порад, які ми вам дали в цій статті, а також обов`язково звертайте увагу на строк придатності і цілісність упаковки. Таким чином ви оберете ідеальний якісний герметик, який допоможе вам вирішити багато питань, пов`язаних з будівництвом та ремонтом вашої домівки і техніки.