Для роботи з деревом існує декілька видів клею. Усі вони різні за складом, міцністю та вологостійкістю. Перед тим, як купувати клей, врахуйте його склад та призначення, характеристики деревини, а також навантаження, яке буде впливати на склеєні поверхні.
Які бувають види клею для дерева
Клей ПВА
Найпоширеніший вид клею. Складається на 85-95% з водно-дисперсійної емульсії полівінілацетата, на 10% з води, на 5% з пластифікаторів, на 0,5% з інших добавок. До ПВА можуть додавати каолін, тальк та крейду для міцності. За стійкість до вологи відповідають ацетон та бензил. Пластифікатори роблять клей еластичним, а скло, порцеляна та метал скорочують час застигання.
ПВА не має токсичних речовин у складі та не має запаху, тому це ідеальний варіант для склеювання у приміщеннях. Простий та зручний у застосуванні. Ним користуються при збірці меблів. ПВА добре склеює всі види деревини та дерев'яних поверхонь, типу ДСП, ДВП та МДФ.
Мінус цього виду клею — низька вологостійкість. Його не рекомендують застосовувати при зовнішніх роботах, або там, де може бути контакт з водою.
Рідкий поліуретановий клей
Відмінна альтернатива ПВА. Синтетичний клей для дерева, безпечний для людини з високою стійкістю до больших температур та вологи. Ці якості роблять його універсальним. Поліуретановий клей можна застосовувати як при зовнішніх роботах, так і у приміщеннях.
Він складається з твердих, синтетичних смол та здатен склеювати між собою не тільки деревину, але і метал, кераміку, пластик та інші матеріали.
Особливість цього виду клею — застигає набагато швидше у вологому середовищі.
Поліуретановий клей підходить для робіт з садовими меблями та альтанками. для склеювання дерев'яних рам та сходів. Добре себе поводить при роботі з маслянистими породами деревини.
Поліуретановий клей-расплав
Використовується при склеюванні маслянистих порід деревини та деталей, які не щільно прилягають один до одного.
Клей-расплав продається у вигляді стиків, гранул, блоків. Він наноситься на поверхню у рідкій формі за допомогою термопістолету або клейової машини. Міцно з`єднує навіть матеріали, що важко склеюються
Швидко сохне — 30—60 хвилин, має добру стійкість до високих температур та води, не вступає у реакцію з деревиною, створює зносостійке та міцне з'єднання. На поверхнях його майже непомітно.
Поліуретановий клей-расплав застосовують при фанерному виробництві, виготовленні меблів, облицюванню профілями, склеюванні пиломатеріалів.
Епоксідний клей
Міцний клей для деревини. Буває однокомпонентним та двокомпонентним. Однокомпонентний вже готовий до використання, а двокомпонентний складається зі смол та отверджувача, які змішують між собою безпосередньо перед нанесенням. Властивості такого клею можна змінювати в залежності від пропорцій компонентів.
Епоксідний клей з'єднує не тільки дерево, а й інші матеріали. Він є водостійким, міцним, добре заповнює зазори.
Для склеювання не потребує великих зусиль та тиску.
Контактний клей
Основа контактного клею — синтетичний каучук. За його допомогою створюються міцні, стійкі до вологи, ударам та вібраціям шви. Цей вид клею ніколи не твердне повністю, тому з`єднання будуть еластичними та стійкими до згинання та розтягнення. Клей схоплюється моментально, тож для цього треба забезпечити тісний контакт між матеріалами.
Але є нюанс — оздоблювальні матеріали, якими буде оброблятися поверхня деревини, не повинні містити у собі розчинників, тому що контактний клей не витримає їх дії.
Контактний клей добре склеює не тільки деревину, але й інші матеріали. Широко використовується у виробництві та ремонті меблів.
Казеіновий
Це натуральний та екологічний вид клею. Його створюють з тваринного білка, який міститься у молоці. Він може склеювати дерево, порцеляну, фаянс, шкіру та тканини. Широко використовується у деревообробній промисловості: їм часто користуються, коли до дерева треба приклеїти шкіру або тканину.
Продається казеїновий клей у вигляді порошку та в рідкій формі, яка готова до застосування. Для приготування клейової суміші порошок треба розвести холодною водою. На її виготовлення треба мати десь годину часу.
Увага! Цей вид клею може змінювати колір деревини.
Ціаноакрилатний клей (суперклей)
Один з найпоширеніших. Відрізняється від інших тим, що може склеювати між собою абсолютно різні за складом матеріали. Цим засобом можна склеювати дерево, скло, метал, шкіру, тканину, пластик. Він не боїться впливу хімічних та агресивних речовин, але не витримує постійного контакту з водою.
Такий вид клею схоплюється миттєво, тому треба з ним працювати точно та акуратно.
Ціаноакрилатний клей здебільшого застосовується для скріплення невеликих деталей і ремонту маленьких тріщин.
Столярний (Кістковий)
Натуральний клей зі шкіри та рогів тварин. Має дуже складну технологію приготування, тому використовується рідко.
Здебільшого їм користуються професіонали при ремонті музичних інструментів та антикварних меблів.
Столярний клей сушиться під великим тиском і не витримує контакту з вологою. Деталі, склеєні цим клеєм, можна розібрати за допомогою води.
Критерії правильного вибору клею
Щоб визначитися, який клей обрати для дерева, треба знати основні критерії. До них відносяться:
- Специфіка застосування. При виборі клею, визначтесь з цілями: що ви будете робити та які матеріали будете застосовувати.
- Параметри деревини. Від них залежать витрати клею та міцність з`єднання, тому що різні породи дерева мають різну пористість та маслянистість. Пам'ятайте про це, щоб правильно розрахувати кількість матеріалу.
- Вплив зовнішніх факторів. При роботі з клеєм, враховуйте фактори навколишнього середовища. Якщо ви будете працювати з ним на вулиці при збірці або ремонті дитячих майданчиків, садових меблів або альтанки, він повинен бути стійким до коливань температур, сонячних променів та атмосферних явищ.
- Екологічність. Безпека клею — це головний критерій при роботі в приміщеннях. Токсичні види клею у цьому випадку застосовувати не можна. Для внутрішніх робіт ідеально підходить ПВА, казеїновий або кістковий клей.
- Водостійкість. Це здатність застиглого клею протидіяти впливу вологи. По цьому параметру клеї можуть розрізнятися за класами.
Що таке клас водостійкості
Існує чотири класи водостійкості клею. Їх маркують великою буквою D з цифрою поруч — від 1 до 4. Вони означають здатність клею витримати мінімально припустиме навантаження розриву клейового шва після певної витримки у нормальних умовах, а потім після намокання та подальшого висихання.
Класи водостійкості:
- D1 — не витримує впливу води;
- D2 та D3 — може витримати нетривалий та невеликий контакт з водою;
- D4 — водостійкий клей по дереву, який повністю зберігає свої якості під постійним та тривалим впливом вологи.
Основні рекомендації з використання клею для деревини
До склеювання треба підготуватися заздалегідь: усе повинно бути під рукою. Треба ретельно вивчити правила його нанесення і підготовки поверхні до роботи, бо від цього залежить якість роботи та міцність з'єднання деталей.
Роботи по склеюванню краще проводити у приміщенні, де температура буде не нижче +20 градусів. Наносять клей рівномірним тонким шаром, бо товстий може розтріскатися.
Вибір інструментів та підручних матеріалів
Для роботи з клеєм вам можуть знадобитися:
- додаткова тара, якщо ви купили порошкову суміш;
- вода, щоб приготувати клейову суміш;
- зручна палочка для розмішування;
- термопістолет, якщо ви використовуєте клей-расплав;
- пензель з дрібними щетинками, щоб клей при обробці добре заповнював пори;
- зубна щітка — при обробці невеликих поверхонь;
- захисні рукавички та окуляри;
- різні види зажимів, які будуть фіксувати деталі;
- м`яка ганчірка, щоб прибирати залишки клею;
- розчинник для обробки поверхні;
- наждачний папір або напилок для шліфування.
Підготовчі роботи
Дерев'яну поверхню треба очистити, відшліфувати, знежирити та просушити. Вологість деревини перед склеюванням не повинна перевищувати 12%.
Правила склеювання дерев'яних деталей
- Для ефективного зчеплення на кожну деталь наноситься тонкий шар клею.
- Якщо клей двокомпонентний, його можна не змішувати, а наносити наступним чином: основу нанести на поверхню однієї деталі, а затверджувач — на поверхню іншої.
- Якщо ви використовуєте поліуретановий клей, обов'язково зволожте поверхню.
- Столярний клей наносять 2 шарами. Перший шар наносять та чекають, поки він підсохне, а потім наносять другий шар, після чого скріплюють деталі між собою.
- Далі їх кладуть під прес, а надлишки клею прибирають вологою ганчіркою.
- Читайте уважно на упаковці, скільки часу деталі повинні знаходитися під пресом. Це дуже важливо для кінечного результату.
- Якщо клей потрапив на шкіру, його треба змити водою з милом.
Що треба врахувати при покупці клею для столярних робіт
Треба враховувати ще і такі критеріїі:
- удароміцність;
- рівень навантаження;
- міцність шва;
- швидкість висихання;
- час остаточного висихання клею.
Завжди уважно вивчайте склад, властивості клею та інструкцію по його застосуванню. Тоді не буде неприємних сюрпризів та нарікань на якість матеріалу.
Правильний вибір клею — це гарантія якісного та міцного з`єднання
Якщо бажаєте мати добрий результат, підходьте до склеювання ретельно і відповідально.
Чим клеїти дерево — обирати вам. Але звертайте увагу на властивості клею та його призначення, тому що при неправильному використанні ви отримаєте негативний ефект. Обирайте різновид клею за його характеристиками й тільки потім орієнтуйтеся на ціну та виробників.