Споживачі нерідко задаються питанням про те, яку ж фарбу краще вибрати - алкідну або акрилову. Щоб відповісти на це питання, варто докладніше розібратися в особливостях їх складу, властивостях і сфері застосування. Наприклад, зараз для фарбування автомобілів використовуються виключно АКРИЛОВІ ЕМАЛІ.
Особливості складу і характеристик
Фарби зазвичай відрізняються за такими характеристиками, як щільність, твердість і еластичність. Від їх співвідношення залежать захисні властивості складу.
Особливості акрилових фарб
Їх основу складають поліакрилові полімери. Також до складу додають спеціальні компоненти, які покращують властивості матеріалу: швидкість висихання, еластичність, стійкість до погодних умов. Можуть розчинятися як органічними сполуками, так і водою. Більш екологічні і безпечні для здоров'я.
Особливості алкідних фарб
Алкідні фарбувальні склади вважаються сучасним різновидом класичних масляних, так як мають ідентичний механізм затвердіння і плівкоутворення. Причому плівка відрізняється високою міцністю, але меншою еластичністю. Щоб виправити брак еластичності, в них додають натуральні масла.
Основу алкідних складів становить алкідний лак, частіше пентафталевий, гліфталевий зустрічається набагато рідше. Також в складі є багат оатомні спирти (гліцерин), фарбувальні пігменти, розчинники, каніфоль і рослинн імасла. Як розчинники використовуються органічні сполуки.
Довідка! Слово «алкід» походить від поєднання слова «alcohol» (алкоголь) і «acid» (кислота).
Основні властивості
Щоб зрозуміти, який тип фарби краще вибрати, слід проаналізувати їх основні характеристики.
Термін служби
Акрилова фарба служить значно довше, ніж алкідна. При дотриманні технології підготовки поверхні і нанесення складу, акрил не втрачає своїх властивостей протягом від 7 років на поверхнях з деревини і до 20 років на поверхнях з металу,пластику, каменю, штукатурки і т.д.
Лакофарбове покриття на основі алкіду доцільно оновлювати щорічно, так як кисень і ультрафіолет інтенсивно руйнують її поверхневий шар сприяє утворенню тріщин та інтенсивної втрати першорядного кольору.
Стійкість до ультрафіолетового впливу
Лакофарбове покриття на основі акрилової практично не змінює властивості поверхневої плівки під впливом сонячних променів. Чи не вицвітає, не жовтіє, не тьмяніє і не втрачає глянець. Завдяки полімерним складовим, не вступає в хімічну реакцію з киснем і, відповідно, не піддається окисленню.
Алкідні покриття втрачають першорядний вид протягом першого року експлуатації - вицвітають, розтріскуються і тьмяніють. З цієї причини ними не варто фарбувати поверхні, які схильні до інтенсивного впливу сонячних променів.
Стійкість до механічних впливів
Більш тривалий процес формування акрилової плівки компенсується більш високим рівнем стійкості до механічних впливів (деформації, подряпин). Акрилові фарби не змінюють своїх характеристик і першорядного кольору при підвищених температурах, тому їх можна використовувати при фарбуванні радіаторів та інших поверхонь, схильних до нагрівання. Чого не можна сказати про алкід - їх склад нестійкий і зазвичай вимагає щорічного поновлення.
Антикорозійний захист
Акрилові фарби оберігають поверхні від корозійних процесів. Завдяки наявності в складі спеціальних добавок ними можна фарбувати поверхні, які вже мають сліди іржі. У той час як алкідна фарба не забарвлює іржу і не захищає покриття від корозії.
Паропроникність
Акрилова фарба, на відміну від алкідної, має властивості паропроникності, що забезпечує безперешкодному виходу вологи з поверхні, що фарбується. Це властивість перешкоджає процесу гниття при фарбуванні деревини, а такожє важливим фактором при фарбуванні фасадів будівлі.
Висихання
До переваг алкідної фарби можна віднести відносно швидкий час висихання, вона порівняно швидше набирає першорядну міцність. Оптимальний час висихання коливається в межах від 8 до 24 годин. У той час як повний процес полімеризації акрилу становить 24 години за умови, що повітря в приміщенні сухий, а температура становить +25 градусів.
Нюанси вибору
Для правильного вибору лакофарбових матеріалів необхідно визначитися із завданнями, які пред'являються до поверхні, що фарбується. Якщо немає необхідності протистояти атмосферних впливів і ультрафіолетового випромінювання, а також вона не буде схильна до механічних впливів і термін її служби - не більше одного року,то є сенс зупинитися на алкіді. Їх вартість в Україні в більшості випадків дешевше (якщо не враховувати додатковий шар фарбування лаком).
Акрилова фарба - ідеальний вибір у випадках, якщо:
- поверхня, що фарбується буде схильна до впливу навколишнього середовища;
- є необхідність захистити поверхню від утворення подряпин, відколів, корозії і гниття;
- потрібно надати фарбується більш привабливий зовнішній вигляд;
- немає бажання щорічно повторювати фарбування.
Переваги та недоліки акрилової фарби
Переваги складів на основі акрилу:
- Чудова адгезія.
- Тривалий термін експлуатації. Акрил, який ставиться на деревині здатний зберігати привабливий зовнішній вигляд протягом 8 років. На металевих і оштукатурених поверхнях покриття тримається не менше 20 років.
- Висока стійкість до впливу сонячних променів.
- Застосування для зовнішніх і внутрішніх робіт.
- Стійкість до високих температур, за рахунок чого лакофарбовий матеріал можна наносити на радіатори та інші поверхні.
- Нетоксичність, так як в складі відсутні органічні розчинники.
- Антикорозійні властивості.
- Висока пожежна безпека.
- Поверхня, забарвлена акрилом, здатна «дихати». Це благотворно впливає на збереження експлуатаційнихьхарактеристик виробів з дерева.
- Швидке висихання.
- Економічна витрата.
- Багатий асортимент відтінків.
- Легке видалення фарбувального складу з небажаного місця без пошкодження поверхні.
Недоліками акрилової фарби покупці зазвичай називають її високу вартість і тривалий остаточне затвердіння - до30 днів.
Переваги та недоліки алкідної фарби
До переваг алкід відносяться:
- Простота застосування.
- Невисока вартість.
- Антикорозійні властивості при наявності в складі додаткових добавок.
- Стійкість до хімічних засобів.
- Хороша вологостійкість.
- Високі адгезивні властивості.
Первинна полімеризація відбувається через 1 годину, а максимальна затвердіння - протягом кількох днів. Дляфарбування вам не знадобляться професійні робочі інструменти.
З недоліків варто відзначити не дуже довгий термін служби покриття. При висиханні компоненти алкидной фарбивидають специфічний запах, тому не рекомендується знаходитися в свіжопофарбованому приміщенні без провітрювання. Також до недоліків алкіду можна віднести використання розчинників, недостатню пожежна безпека і невелику палітру кольорів. Останній недолік легко виправляється покупкою необхідного кольору.
Важливо! Європейські виробники вже повністю відмовилися від виробництва шкідливих для здоров'я і навколишнього середовища алкідних складів.
Яка фарба краще для авто: акрилова або алкідна?
Головна відмінність алкідної фарби від акрилової - термін служби, а друга за значимістю - ціна. Якщо вам краща довговічність покриття і не сильно важлива його вартість, то однозначно краще купити акриловий склад.
Чи можна наносити фарби один на одного?
Акрил можна наносити на алкидную емаль, але перед цим слід провести невеликий тест - на поверхню з алкидною емаллю покладіть тканинну серветку, просочену розчинником, і щільно притисніть на 25-35 секунд. Якщо після маніпуляції на серветці відсутні сліди фарбувального складу, значить можете сміливо наносити акрилову емаль. Рекомендуємо попередньо обробити поверхню, що фарбується дрібнозернистим наждачним папером.
Важливо! Небажано наносити акрил на свіже алкідне покриття, оскільки це загрожує появою темних плям.
Важливі рекомендації
При роботі з будь-яким складом обов'язково підготовчий етап. Спершу очистіть поверхню від бруду та пилу,потім знежирте її. Не забувайте під час роботи використовувати індивідуальні засоби захисту та дотримуватися правил техніки безпеки, оскільки лакофарбові матеріалу можуть містити токсичні речовини.