Ваш кошик порожній :(

Яхтний лак — це фінішне покриття, яке захищає дерев'яні поверхні від води, сонячних променів, температурних коливань та різних атмосферних явищ, надаючи при цьому їм дуже привабливого, декоративного вигляду. Після обробки яхтним лаком, термін використання дерев`яних поверхонь значно збільшується.

Спочатку область застосування яхтного лаку обмежувалася обробкою дерев'яних яхт та човнів. Але його властивості не залишилися непоміченими і ним почали покривати паркани, садові меблі та альтанки. Деякий час яхтні лаки не застосовували у житлових приміщеннях. Але зараз існують види, які використовують і для внутрішніх робіт.

Перед тим, як купити яхтний лак, треба знати, які види є на сучасному ринку будівельних матеріалів, і які з них можна застосовувати у приміщеннях, а які — тільки на вулиці. Ми вам допоможемо розібратися в цих питаннях та прийняти правильне рішення, щоб обробка деревини була грамотною, ефективною та безпечною для здоров`я.

Характеристики та особливості складу яхтного лаку

Яхтні лаки, які створювались спеціально для обробки дерев`яних судів, мають високий рівень захисту поверхні від різних негативних впливів. Вони надійно захищають дерево впродовж 5—7 років:

  • від води;
  • різних атмосферних явищ;
  • подряпин та інших механічних пошкоджень;
  • плісняви та грибка;
  • стирання.

Але такі характеристики дають токсичні компоненти, які входять до складу лаку: ксилол, толуол та інші бензольні з'єднання. Вони є дуже небезпечними для здоров'я людини. Під час висихання лаку, ці речовини випаровуються, але в деяких видах лаку, вони можуть виділятися тривалий час.



Проте довговічність, стійкість та декоративні якості такого лакофарбового виробу зробили його дуже популярним, тому з'явилися лаки, які майже не мають у складі небезпечних для людини речовин і можуть застосовуватись для декору та захисту дерев`яних поверхонь у приміщеннях.

Сфери застосування яхтного лаку

Зараз яхтний лак має дуже широкий спектр застосування. Ця назва тепер стала скоріш маркетинговою: під маркою яхтного лаку продаються засоби, які використовують для покриття будь-яких дерев`яних поверхонь.

Яхтними лаками лакирують:

  • Яхти і човни Для цього застосовуються класичні та більш токсичні види лаку, тому що зовнішня поверхня дерев`яного судна потребує високого та надійного захисту від річної, морської води, плісняви та водних мікроорганізмів. Такий захист можуть забезпечити тільки токсичні з`єднання.

  • Дерев`яні садові меблі, альтанки, гойдалки, дитячі будиночки, паркани. Він надає дерев'яним поверхням неймовірний природній вигляд та захищає їх від негативних зовнішніх впливів.

  • Підлогу, внутрішню дерев'яну обшивку, вагонетки та дерев'яні меблі у приміщеннях. Такі види лаків не так добре захищають поверхню, як більш токсичні види, але цього достатньо для захисту деревини у приміщенні.

Види яхтних лаків

Поділяються за складом, фасовкою та сферою застосування.

Склад

Це перше, на що треба звернути увагу перед тим, як обирати яхтний лак. Компоненти, які входять до складу, визначають характеристики лаку та його екологічність.

Алкідний лак


Самий дешевий та надійний у захисті дерев`яних поверхонь вид яхтного лаку, але і самий токсичний. Має у складі органічний розчинник уайт-спіріт. Він дуже добре захищає дерев'яну поверхню від пошкоджень та негативних впливів, але через високу токсичність його категорично заборонено застосовувати у приміщеннях. Навіть після кількох років після нанесення яхтного лаку на поверхню, у повітря продовжують виділятися шкідливі речовини.

Алкідно-уретановий

Має у складі уретан, тому висихає швидше за інші види, є більш еластичним та краще захищає від негативних впливів зовнішнього середовища. Уретан робить покриття більш стійким та має пластифікатори, які перешкоджають випаровуванню шкідливих речовин. Але невелика кількість уретану у складі та наявність алкидів не дозволяє використовувати цей вид лаку у приміщеннях. Як і алкідний, він також належить до токсичної групи та має підвищений рівень шкідливих речовин.

Уретан-алкідний

Є більш безпечним для людини ніж 2 попередні, тому що його було створено для внутрішніх робіт. Він містить невелику кількість органічних розчинників, а велика кількість уретану та пластифікаторів, які діють як бар'єр для шкідливих речовин, перешкоджає виділенню у повітря токсинів. Уретан-алкідний лак є стійким до атмосферних явищ та температурних коливань. Підходить для покриття паркетних поверхонь, а також у будинках з «теплих підлогами». Від нагрівання він не розтріскується і добре захищає поверхню.

Поліуретановий

Такий лак містить у собі поліуретанові смоли. Відрізняється пластичністю, зносостійкістю, міцністю. В поліуретанові лаки ще додають акрилові смоли. Поліуретан-акрилові лаки не мають запаху та безпечні для здоров`я людини.

Акрилатний

Цей вид лаку не використовується для покриття річкових або морських судів, тому не вважається насправді яхтним. Він абсолютно безпечний для людини і його зроблено виключно для внутрішніх робіт. Лак не містить токсичних речовин і є водорозчинним, тому і не має такої високої стійкості до вологи як інші. Але з функцією захисту дерев`яних поверхонь всередині приміщення справляється дуже добре. Одним із недоліків цього виду можна назвати його вартість. Це самий дорогий вид яхтного лаку.

Фасовка яхтних лаків

У банках

Це класичний варіант, також він є найекономічнішим. Він добре підійде, якщо потрібно покрити велику площу. Але є і недоліки: треба додатково купувати пензлик, валік або краскопульт. Також зберігати залишки у банках не дуже зручно, та й при використанні банка може перекинутися.

У балонах

Балончиками дуже зручно користуватися, тому що лак завжди готовий до використання. Легко, швидко та рівномірно наноситься на поверхню, і лакирує навіть важкодоступні місця. Балончики зручно транспортувати та зберігати. Такий вид фасування не потребує додаткових інструментів для нанесення на поверхню, є герметичним, тому не має ризику, що лак виллється або буде випаровуватися.

За відбиттям світла

Лаки, як і фарби, бувають глянцевими, матовими або напівглянцевими та напівматовими.

Глянцеві

З назви зрозуміло вже, що це найпривабливіший різновид. Нанесення такого виду лаку надає поверхні розкішного блиску. Глянцевий лак добре підкреслює природній колір деревини або будь-який колір, який має дерев'яна поверхня. Але треба пам'ятати: щоб нанести глянцевий лак, треба дуже ретельно підготувати поверхні та регулярно доглядати за ними після покриття. Нажаль, на глянці добре видно всі недоліки та швидко збирається пил.

Матові

Більш практичний варіант покриття. Поверхня не матиме такого шикарного блиску, але буде збирати набагато меньше бруду і пилу. Поверхні вкриті матовим лаком, не потребують особливого догляду.

Напівглянцеві та напівматові

Ці види лаків або помірно блищать, або надають поверхні помірної матовості. Тож, це чудовий варіант для тих хто хоче, блискучу, гарну поверхню, але не готовий за нею так ретельно доглядати, як це потрібно робити з глянцевою поверхнею.

Лаки для внутрішніх та зовнішніх робіт

Щоб покриття дерев`яних поверхонь було безпечним та не шкодило здоров'ю, треба знати, де та які лаки можно використовувати.

Для зовнішніх робіт

Яхтні лаки для зовнішніх робіт повинні бути атмосферостійкими, водонепроникними та витримувати значні коливання температур. Тож для наружних робіт відмінно підходять алкідні та алкід-уретанові лаки. Уретан-алкідний лак застосовують для парканів, альтанок, дитячих майданчиків, але ним не можна покривати корпуси кораблів, човни та яхти. Для покриття зовнішньої частини дерев`яних судів такий лак не підходить, бо не може так добре захистити поверхню від морської, річної води та водних мікроорганізмів, як алкідний.

Для внутрішніх робіт

Лак для внутрішніх робіт має бути безпечним для здоров'я людини. Тож для цього використовують уретан-алкідний лак, поліуретановий або акрилатний. Ми рекомендуємо акрилатний лак, тому що він майже не містить токсичних речовин та повністю безпечний для здоров`я. Але він зовсім не підходить для зовнішніх робіт, бо немає високої атмосферостійкості та водостійкості.

Переваги та недоліки

Яхтний лак має низку переваг:

  • добра адгезія з матеріалом;
  • сумісність з деревом та з будь-якими пиломатеріалами;
  • швидко просочує поверхню та довгий час знаходиться у структурі матеріалу;
  • добре відштовхує воду;
  • перешкоджає наростанню водоростей, мікроорганізмів та молюсків на підводній частині судів;
  • має у складі гербіциди, які запобігають появи плісняви та грибка;
  • добре переносить різні атмосферні явища та коливання температур;
  • має стійкість до механічних пошкоджень.

Але в нього є і недоліки. Яхтний лак не витримує морозів та розтріскується при низьких температурах та має у складі токсичні речовини.

Як обрати яхтний лак

До вибору яхтного лаку треба поставитися з усією відповідальністю. По-перше, ви повинні визначитися, що ви будете обробляти цим лаком. Якщо лак потрібен для обробки дерев`яних судів, то можно точно сказати ваш вибір буде поміж двома видами: алкідним та аклід-уретановим. Саме вони є справжніми корабельними лаками, які надійно захистять ваше судно від усіляких негараздів. У внутрішніх приміщеннях судів можно використовувати уретан-алкідний лак та поліуретановий, які є більш безпечними для здоров`я.

При виборі між глянцевими або матовими видами, пам'ятайте, що поверхні вкриті глянцевим лаком потребують більш ретельного догляду.

Не забувайте, що лак у банках є більш економічним варіантом, а лак у балончиках — зручнішим у застосуванні.

Ніколи не обирайте за ціною, обов'язково читайте характеристики лакофарбового виробу. Від цього залежить якість покриття, його довговічність та ваше здоров`я.

Застереження при використанні лаку для яхт

Використання яхтного лаку потребує дотримання правил безпеки. Обов'язково треба робити обробку у максимально закритому одязі. Не забувайте про респіратори для захисту дихальних шляхів, захисні окуляри та рукавички, щоб вплив токсичних речовин на вас був мінімальним.

Обробка поверхонь алкідним та алкід-уретановими видами лаку проводиться виключно на свіжому повітрі. При роботі з уретан-алкідними, поліуретановим та акрилатними лаками у приміщенні, треба забезпечити добру вентиляцію, а по закінченню робіт обов'язково провітрити приміщення протягом доби.

Ні в якому разі яхтні лаки не повинні використовуватися поруч з відкритим вогнем. Під час обробки лаком заборонено палити.

Як правильно наносити яхтний лак та підготовлювати поверхню?

  1. Перед лакуванням дуже важлива якісна підготовка. З поверхні прибирають жир, відмивають від бруду, плісняви та грибка, потім шліфують за допомогою наждаку або шліфувальної машини.
  2. Поверхня повинна бути сухою. Якщо вологість перевищує 20%, її треба ретельно висушити.
  3. Перед тим, як фарбувати яхтним лаком поверхню, слід використовувати спеціальну грунтовку. Так ви отримаєте рівну поверхню та зекономите на витратах лаку. Грунтовка заповнить пори деревини та лак не буде так сильно вбиратися. А ще вона забезпечує добру адгезію лаку з матеріалом.
  4. Якщо роботи будуть проводитися на вулиці, температура повітря повинна бути від +15 до +30.
  5. Для роботи з лаком у банках можна скористатися пензликом, валиком або краскопультом. Наносити краскопультом лак більш зручно, швидко та вигідно — менше витрачається лаку, ніж при роботі з пензликом або валиком.
  6. Подумайте про те, скільки лаку вам знадобиться та розрахуйте його кількість Орієнтовні витрати вказано на упаковці. І запам`ятайте, що рідкий лак витрачається більш економно, ніж густий.
  7. Загущений лак можна розбавити уайт-спірітом або іншим розчинником. Пористі породи деревини, такі як горіх або ясень, добре вбирають у себе лак, тож на обробку цих порід піде більша кількість лаку, ніж на інші види деревини.
  8. Для доброго ефекту та захисту деревини, лак потрібно наносити у 2-3 шари. Між їх нанесенням спеціалісти рекомендують шліфувати поверхню абразивними матеріалами.

Чи можна кольорувати яхтний лак?

Яхт лак є прозорим, тому добре підкреслює природний колір деревини. Але якщо вам хочеться трохи додати барв — не обмежуйте себе у своїх бажаннях і фантазіях, сміливо експерементуйте з кольорами та відтінками.

Чи можна яхтним лаком фарбувати всередині дому?

У приміщеннях можна використовувати 3 види лаку: уретан-алкідний лак, поліуретановий та акрилатний. Найбільше для дому підійде акрилатний лак,він є найбезпечнішим. Але у будь-якому випадку при обробці поверхонь у домі потрібно дотримуватися усіх умов безпеки: забезпечити якісну вентиляцію, відсутність відкритого вогню, використовувати захисні засоби. Після фарбування лаком, приміщення треба провітрювати протягом доби. Поки сохне покриття там знаходитися не можна.

Нагадуємо, що алкідний та алкідно-уретановий лаки не застосовуються у приміщенні. Вони мають високу токсичність та несуть небезпеку для здоров'я людини.

Скільки сохне яхтний лак?

Все залежить від його складу, детальна інформація є на упаковці.

Що потрібно запам`ятати про яхтний лак

  1. Яхтний лак — це захисне покриття, яке зберігає дерев'яні поверхні, подовжує строк їх експлуатації та надає їм декоративного вигляду.
  2. Є яхтні лаки, які дуже токсичні для людини, а є для використання у приміщеннях.
  3. Обирайте лак за призначенням, токсичністю, засобом нанесення та іншими параметрами, які перераховані у статті. Орієнтуйтеся на виробника та якість лакофарбового виробу, а вже тільки потім на його вартість.

Головне при роботі з лаками — ретельно підготувати поверхню, виконувати усі рекомендації виробника щодо нанесення та дотримуватися правил безпеки.

Категорії