Ваш кошик порожній :(

Фарбувальні склади для поверхонь, що піддаються високим температурам, повинні мати певні властивості, тому до вибору матеріалу потрібно підходити дуже уважно. Крім того, щоб фарбування радіаторів опалення пройшло успішно, важливо знати багато технічних нюансів. Про те, як вибрати фарбу і як правильно пофарбувати батареї, докладно розповімо в нашій статті.

Нюанси фарбування чавунних, алюмінієвих і біметалічних радіаторів

Фарбування радіаторів вимагає певних знань і навичок, тому що цей процес досить складний. Його можна спростити, якщо знати, які інструменти застосовувати і які фарби краще використовувати. Найскладніше фарбувати чавунні батареї, тому для початку потрібно підготувати їх до процедури і купити певні пензлі, які дозволяють фарбувати важкодоступні ділянки. Решту видів радіаторів фарбувати простіше, але теж необхідно знати техніку нанесення фарби.

Чавунні батареї

Для фарбування чавунних батарей вам буде потрібно декілька видів пензлів — плоскі флейцеві різної ширини (2-3 штуки) і з вигнутими ручками. Краще використовувати інструменти з жорсткою щетиною, м'яка буде сильно розбризкувати фарбу.

Якщо на батареях є старе покриття, його потрібно ретельно зачистити щіткою з металевою щетиною або шпателем, а потім обробити наждачним папером. Якщо цього не зробити, нове покриття почне здуватися і відшаровуватися. Крім того, чим товще буде шар, тим нижче тепловіддача, тому краще повністю видалити стару фарбу.

Залишки старого покриття видаляють розчинником, після чого батареї грунтують спеціальною антикорозійною грунтовкою, просушують і приступають до фарбування. Для бічних частин використовують широкі пензлі, для секцій — з вигнутими ручками. Спочатку наноситься перший шар, потім другий (після того, як висохне перший).

Фарбування чавунних батарей під старовину

Щоб пофарбувати батареї під старовину, потрібно підібрати колір і текстуру фарбувального складу. Зазвичай для цих цілей застосовується фарба золотого відтінку. Можна використовувати і світлі фарби, але тоді в них доведеться додавати спеціальні наповнювачі, які в точності повторюють мідну поверхню. Фарбування проводиться не менше, ніж в 5 шарів, при цьому кожен з них після висихання потрібно полірувати шліфувальної папером з дрібним зерном.

Якщо є бажання зробити візерунки, можна використовувати термостійкі клейові елементи. Вони продаються в будівельних магазинах, і призначені для прикраси поверхонь, що піддаються впливу високих температур.

Біметалічні радіатори

Фарбування проводиться у наступному порядку:

  1. Очищення радіаторів від бруду і пилу.
  2. Видалення старої фарби за допомогою наждачного паперу.
  3. Відмивання батарей з наступним ретельним сушінням.
  4. Грунтування і просушування.
  5. Фарбування.

Фарба наноситься в кілька тонких шарів, при цьому кожен попередній повинен як слід висохнути.

Алюмінієві батареї опалення

Перед фарбуванням батарею потрібно ретельно відмити від забруднень. В якості миючого засобу можна використовувати теплу воду з додаванням рідини для миття посуду або мильної стружки. Після цього радіатори слід просушити в добре провітрюваному приміщенні. Далі слід зачистити старе покриття за допомогою наждачного паперу з найдрібнішим зерном (нульовка). Після підготовчих процедур можна приступати до фарбування. Фарба наноситься за тим же принципом, що і при роботі з біметалічними радіаторами.

Розрахунок необхідної кількості фарби

Практично всі виробники вказують на етикетці витрата лакофарбових виробів на 1 кв. м, тому якщо ви знаєте загальну площу поверхонь, що підлягають фарбуванню, можна визначити приблизний обсяг фарби.

Якщо радіатори опалення нові, їх габарити наведені в доданому технічному паспорті, а ось площу старих батарей доведеться вираховувати самостійно:

  • прямокутні біметалеві, сталеві і алюмінієві радіатори — множимо загальну ширину всіх секцій на висоту;
  • чавунні батареї — обчислюємо площу однієї секції, помноживши її діаметр на висоту, а потім множимо отриманий результат на загальну кількість секцій.

Якщо планується фарбування в кілька шарів, то витрата, вказаний на упаковці продукту, множиться на кількість необхідних шарів.

В середньому на фарбування чавунного радіатора з восьми секцій в один шар за допомогою пензля йде близько 120 гр алкідного фарбувального складу і 80 гр акрилового. Якщо використовувати спеціальний краскопульт, витрата знижується приблизно на 20-30%.

Чи можна фарбувати батареї в опалювальний сезон

Не слід фарбувати гарячі батареї, тому що при нанесенні фарби на поверхні, нагріті понад 60 °С, процес висихання відбувається набагато швидше, що перешкоджає рівномірному нанесенню покриття. Крім того, фарба не буде мати необхідну щільність, а після нанесення почне виділяти сильний їдкий запах. У зимовий період повноцінно провітрити приміщення досить складно, і це може призвести до сильної інтоксикації організму.

Існує акрилова фарба для радіаторів без запаху,але навіть її не рекомендується застосовувати взимку.

Щоб уникнути таких наслідків, краще займатися фарбуванням радіаторів в теплу пору року, коли є можливість забезпечити природну вентиляцію, а температура батарей буде оптимальною для того, щоб фарба лягла рівно і не відшаровувалася.

В який колір краще пофарбувати батарею і чому

Колір фарби для радіаторів опалення підбирається не тільки в залежності від інтер'єру приміщення, але ще з урахуванням практичності і здатності того чи іншого відтінку віддавати теплову енергію. Якщо раніше багато хто віддавав перевагу стандартний білий колір, то сьогодні все частіше радіатори забарвлюють в найнеймовірніші відтінки, які при грамотному дизайнерському підході можуть стати «родзинкою» вашого інтер'єру.

Матове або глянцеве покриття

Звичні глянцеві покриття виглядають ефектно і володіють високими світловідбиваючими здібностями. Часто глянцевими фарбами фарбують радіатори в невеликих приміщеннях, тому що за рахунок високого ступеня віддзеркалення світла візуально збільшується площа кімнати. Недолік такого покриття — необхідність постійного ретельного догляду, тому що навіть незначне забруднення сильно псує зовнішній вигляд покриття.

Матові лакофарбові вироби не відбивають світло і створюють візуальний ефект шорсткості. Це виглядає не так яскраво, як у випадку з глянцем, але такі поверхні дуже практичні і невибагливі до догляду.

Як підібрати колір

Вибір кольору залежить від індивідуальних переваг і дизайну приміщення:

  • Білий колір — класика всіх часів і народів. Радіатори прийнято встановлювати під вікном, а воно, як правило, саме біле. Опалювальна батарея, що поєднується з відтінком підвіконня і віконної рами — раціональне і найбільш звичне рішення, але далеко не єдине.
  • Абсолютна протилежність попереднього варіанту — чорні батареї. Вважається, що вони віддають більше тепла, ніж світлі відтінки, хоча фахівці стверджують, що якщо різниця і є, то зовсім невелика — близько 2%. Показник невисокий, але для погано опалювальних будинків навіть ці 2% можуть зіграти велику роль. Крім того, що чорні батареї гріють трохи краще, вони ще органічно вписуються в інтер'єри, оформлені в стилі лофт.
  • У дитячих кімнатах з яскравими шпалерами можна використовувати соковиті відтінки в поєднанні з термостійкими наклейками для радіаторів. Нерідко секції прикрашають різними контрастними узорами і малюнками.
  • Не так давно дизайнери стали застосовувати техніку фарбування Омбре. Її суть в тому, що перша секція забарвлюється, наприклад, в ніжно-рожевий колір, друга в більш насичений, а кожна наступна ще яскравіше попередньої. Виглядає дуже стильно і оригінально.
  • Для класичного інтер'єру, оформленого в холодних відтінках, підійдуть радіатори блакитного, сірого або бежевого відтінку. Такі кольори добре поєднуються з дизайном кімнат і невибагливі в догляді.

Власники квартир з оригінальним сучасним інтер'єром нерідко віддають перевагу яскравим і контрастним кольорам. Досить сміливий крок, але виглядають такі радіатори дуже ефектно.

Різновиди фарб для радіатора

Ковані вироби для радіаторів опалення розрізняються залежно від складу, форми випуску, а також експлуатаційних характеристик. Щоб зробити правильний вибір, слід ознайомитися з видами фарб, які забезпечують надійний захист поверхонь від корозії і служать протягом багатьох років не дивлячись на те, що часто піддаються впливу високих температур.

Олійні фарби

Практично всі старі радіатори пофарбовані олійними фарбами, але сьогодні такий склад практично не використовується. Обумовлено це великою кількістю недоліків. Наприклад, різкий запах, який дуже довго вивітрюється навіть з добре провітрюваних приміщень. Другий мінус — втрата первісних характеристик. Згодом фарбувальний склад тьмяніє, змінює колір і тріскається. Крім того, при необхідності оновити покриття відчистити стару фарбу з поверхонь вкрай складно, але навіть якщо це і вийде, то новий шар може лягти нерівно.

Алкідна емаль

Після висихання алкіду емалі утворюють міцну, гладку і блискучу плівку. Якщо перед фарбуванням поверхні були підготовлені правильно, то покриття тримається досить довго. Випускається в декількох варіантах:

  • радіаторна фарба на водній основі — практично не пахне, використовується для металевих виробів, але деякі фарби такого типу не підходять для радіаторів, тому потрібно уважно читати характеристики на упаковці;
  • на основі органічних розчинників — відрізняється характерним запахом, має гарну покривістість, застосовується при високих температурних режимах;
  • на кремній-органічній основі — жаростійкі емалі, що застосовуються не тільки для батарей, а й для печей, температура експлуатації яких доходить до + 600 °C.

Випускаються такі емалі в металевих банках або відрах різного об'єму. Найчастіше на прилавках магазинів можна зустріти фасовку від 0,5 до 3 кг.

Порошкові барвники

Основний компонент — фарбувальний порошок, яким покриваються поверхні. Після застигання фарба утворює досить міцну водонепроникну плівку, що витримує до до +350 °C.

На сьогодні це один із стійких видів фарб, але для фарбування радіаторів опалення в домашніх умовах застосовується вкрай рідко через складність нанесення.

Покриття стійке до механічних пошкоджень, не тріскається і не деформується. Щоб забарвити батареї порошковим барвником, потрібно мати спеціальний пістолет, і джерело струму з невисоким вольтажем для нагрівання оброблюваних поверхонь до певної температури.

Акрилові фарби і емалі для радіаторів

Акрилова фарба для батарей без запаху проводиться на водній основі і вважається менш шкідливою для організму, ніж фарба, в складі якої міститься розчинник.

Але не всі акрилові емалі підходять для фарбування батарей, тому при виборі обов'язково ознайомтеся з правилами використання, які є на упаковці. Якщо потрібно обробити радіатори опалення, слід шукати емаль по металу, яка здатна витримувати не менше + 70 °C.

Переваги таких матеріалів в тому, що вони розбавляються звичайною водою, але після повного висихання покриття стає міцним, еластичним, не тріскається і не стирається.

Фарба для радіаторів в балончиках

Аерозольна фарба для радіаторів цінується не тільки за простоту застосування, а й за безліч інших незаперечних переваг, до яких відносяться:

  • безпека для організму людини;
  • відсутність запаху;
  • тривалий термін експлуатації;
  • екологічність;
  • швидкість висихання;
  • висока стійкість до ударів, подряпин і іншим механічних пошкоджень;
  • відмінна адгезія (зчеплення з різними видами поверхонь);
  • збереження первинних характеристик протягом багатьох років — покриття не змінює колір, не тьмяніє і навіть при тривалій експлуатації виглядає, як нове.

Після повного висихання фарба утворює міцну і надійну плівку, яка здатна витримувати високі температури. Крім цього, покриття водостійке і з часом не тріскається, навіть якщо радіатор пофарбований в кілька шарів.

Процедура підготовки радіатора до фарбування

Якісна попередня підготовка — важливий етап, без якого фарбування не дасть бажаних результатів. Мало просто прибрати пил і протерти радіатори серветкою. Тут потрібна більш ретельна обробка поверхонь для їх хорошого зчеплення з барвником.

Важливість процедури в тому, що будь-які нерівності приведуть до дефектів на покритті, тому воно буде виглядати непрезентабельно.

Методи видалення жиру і пилу

В першу чергу потрібно видалити пил і забруднення з внутрішніх і зовнішніх поверхонь радіатора. Суха очистка проводиться за допомогою щітки з жорсткою щетиною або пилососа. Якщо такий спосіб не допоможе, для усунення стійких забруднень застосовується вологе очищення. Для цих цілей можна використовувати будь-які миючі засоби, в тому числі рідину для миття посуду, мило або пральний порошок. Після того, як батареї будуть відмиті, їх потрібно ретельно просушити, щоб не було вологи і крапель.

Очищення батарей від старої фарби механічним способом

 

Багато хто намагається відчистити старе покриття за допомогою щітки з металевою щетиною, проте це дуже довго і складно. Щоб прискорити процес і якісно відчистити поверхні, краще використовувати болгарку зі спеціальними насадками. Найкраще з поставленим завданням справляється зачистне коло або щітка-крацовка будь-якого діаметру.

При очищенні електроінструментом дійте дуже акуратно, так як можна не тільки зняти старе покриття, але і пошкодити радіатори, особливо ті, що виготовляються з кольорових металів. Щоб не завдати шкоди радіатору, не працюйте на високих оборотах.

Видалення попереднього покриття за допомогою хімічних засобів

Не важливо, які роботи мають бути — повна фарбування батарей акриловою фарбою або часткове посекційне фарбування, для початку потрібно видалити стару емаль.

У будівельних магазинах можна знайти спеціальні пасто- і гелевидні очисники, а також спреї. Останні зручні в застосуванні і дозволяє відчищати важкодоступні місця, тому використовується найчастіше. Щоб без зусиль видалити стару фарбу, досить нанести засіб на радіатор, накрити його поліетиленовою плівкою, а потім видалити разм’якшену фарбу. Час впливу очищувача залежить від товщини покриття.

Гелі та пасти застосовуються за тим же алгоритмом, що і спрей:

  • наносимо засіб на радіатор за допомогою пензля;
  • накриваємо поліетиленовою плівкою;
  • витримуємо певну кількість часу;
  • видаляємо шпателем старий фарбувальний матеріал.

Перед роботою накрийте стіни, підлоги і підвіконня плівкою, щоб розчинник не роз'їв фарбу в місцях, що не підлягають обробці, і обов'язково надіньте захисні окуляри, рукавички, маску.

Недолік очищувачів в тому, що вони дуже їдкі, тому працювати потрібно тільки в добре провітрюваних приміщеннях. Крім того, хімічні речовини можуть роз'їдати пеньку — мотузку з натуральних матеріалів, якою в місцях стиків ущільнювали старі радіатори. Небезпека в тому, що ви можете цього не помітити при видаленні старої фарби, а ось під час опалювального сезону з батарей може почати підтікати гаряча вода. Тому такими засобами потрібно користуватися вкрай акуратно і в суворій відповідності з інструкцією.

Правила грунтування поверхні радіатора

Грунтовка наноситься після очищення радіаторів від старого лакофарбового покриття. Процедура необхідна для усунення дрібних дефектів і поліпшення зчеплення фарби з виробом. Перед грунтуванням чавунні труби ще раз зачищаються щіткою з металевою щетиною, алюмінієві або біметалічні — наждачним папером з дрібним зерном. Тепер основу потрібно знежирити спиртовим розчинником, а потім приступати до грунтування. Для надійного захисту металу, краще купити грунтовку з антикорозійними властивостями.

Як правильно пофарбувати батареї опалення аерозольною фарбою

 

Акрилова фарба для батарей в балончиках проста в застосуванні,тому пофарбувати батареї таким складом зможе навіть новачок. Щоб фарбування пройшло швидко і якісно, необхідно:

  • накрити поверхні, що не підлягають фарбуванню, поліетиленовою плівкою або газетами;
  • очистити батареї від бруду, видалити залишки старої фарби, знежирити їх і заґрунтувати;
  • перед застосуванням струснути балон протягом 40-60 секунд;
  • проводити фарбування при температурі навколишнього середовища не менше + 10 °С;
  • нанести фарбу на радіатори з відстані 25-30 см;
  • нанести фарбу в 2-3 шари з проміжками між кожним 15-20 хвилин.

Час висихання складу при температурі + 20 °С близько 12 годин. У прохолодному приміщенні фарба буде сохнути трохи довше.

Фарбування радіаторів опалення своїми руками — це просто!

Якщо вам потрібно ідеально пофарбувати радіатори, але немає досвіду, ретельно вивчіть наші рекомендації. вони обов'язково допоможуть вам зробити правильний вибір і виконати фарбування своїми руками максимально якісно. Головне, пам'ятати про те, що в першу чергу важливо приділити увагу правильній підготовці. На добре очищені і прогрунтовану батареї фарби лягають добре і не відшаровуються. Якщо все зробити відповідно до технікою фарбування, процедура пройде швидко, а гарне покриття буде радувати протягом довгих років.

Рекомендуемые статьи

Рекомендуемые товары

Категорії